Instagram Anketi Nasıl Oluşturulur?

22.01.2022
Instagram Anketi Nasıl Oluşturulur?

Instagram ile yapabileceğiniz çok şey var, bu yüzden 1 milyardan fazla insan onu gönderiler, hikayeler ve canlı yayınlar aracılığıyla bağlantı kurmak, yakalamak ve anılarını paylaşmak için kullanıyor. Ancak, anket oluşturmak için Instagram’ı da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Instagram Anketleri, takipçilerinizle etkileşime geçmenize ve herhangi bir konuda onların görüşlerini örneklemenize olanak tanır. Örneğin, hedef kitlenizin gönderilerinizden ve hikayelerinizden tam olarak ne istediğini bilmek için anketleri kullanabilirsiniz. Bu makalede, kolayca bir Instagram Anketi oluşturmayı öğreneceksiniz.

Instagram Anketi Başlatmak için Neye İhtiyacınız Var?

Yeni bir anket oluşturmak için telefonunuzda Instagram uygulamasının yüklü olması gerekir. Bunu web istemcisinde yapamazsınız. Ayrıca Instagram Anketlerinin nasıl çalıştığını da bilmeniz gerekir. Nasıl olduğunu birazdan göstereceğiz. Ayrıca, anketi düzenlemek için hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekecektir. İçeriğin yönünü bulmak, takipçilerden gelen geri bildirimleri örneklemek veya neyin popüler olup olmadığına karar vermek için ona ihtiyacınız var mı? Bunu neden yaptığınız konusunda net olun. Ayrıca, oylamayı kolaylaştırmak için anket sorularınıza ve yanıt seçeneklerine ince ayar yapmanız gerekecektir. Yanıtlayanların sorunuzu anlamasını veya yanıt vermesini zorlaştırabilecek belirsiz ve kafa karıştırıcı kelimelerden kaçının.

Instagram Anketi Nasıl Yapılır?

Yeni bir anket oluşturmak oldukça basittir. Bu seçeneği uygulamanın Instagram Hikayesi bölümünde bulacaksın. Bu basit talimatları izleyin;

 1. Telefonunuzda Instagram uygulamasını başlatın ve ekranınızın sol üst köşesindeki Hikayeniz’e dokunun.
 2. Alternatif olarak, bir Öykü eklemek için sağa kaydırabilirsiniz.
 3. Fotoğraf çekmek için ekranınızın altındaki yuvarlak Çek düğmesine dokunun.
 4. Film rulonuzdan bir fotoğraf veya video seçmek için sol alt köşedeki küçük resme de dokunabilirsiniz.
 5. Boş veya farklı bir arka plan tercih ederseniz, soldaki Aa Oluştur simgesine dokunun.
 6. Ekranınızın üst kısmındaki Çıkartmalar simgesine dokunun (Gülen yüzlü simgedir).
 7. Birkaç widget içeren bir menü açılır. Anket üzerine dokunun. Bu, bir Evet/Hayır anketi getirecek ve sizden bir soru yazmanızı isteyecektir. İsterseniz Evet/Hayır alanını özel metinle değiştirebilirsiniz.
 8. Derecelendirmeye dayalı anketlere de başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için emoji kaydırıcı widget’ına dokunun ve kullanmak istediğiniz emojiyi seçin. Yine, widget sizden soruyu yazmanızı isteyecektir.
 9. Yanıp sönen imlece dokunun ve Soru sor alanına bir soru girin. Sorunuz herhangi bir uzunlukta olabilir, ancak kısa, basit ve doğrudan konuya girmek akıllıca olacaktır.
 10. Instagram Anketinizi daha dikkat çekici hale getirmek için arka plan rengini değiştirebilir veya farklı efektler ekleyebilirsiniz.
 11. Değişikliklerinizi kaydetmek için her şeyi yazdıktan sonra Bitti’ye dokunun.

Artık Instagram Anketinizi paylaşmaya hazırsınız.

Instagram Anketi

Yeni Instagram Anketinizi Nasıl Paylaşırsınız?

İşte Instagram Anketinizi paylaşmak için yapmanız gerekenler.

 1. Ekranınızın sağ alt köşesindeki ileri ok düğmesine dokunun.
 2. Bu, üç gizlilik seçeneği içeren bir Paylaş menüsü getirecektir. Varsayılan olarak Instagram, paylaşım ayarı olarak Hikayenizi seçer, ancak bunu Yakın arkadaşlar veya Mesaj olarak değiştirebilirsiniz.
 3. Anketinizi Facebook’ta yayınlamak istiyorsanız, Paylaşım Seçenekleri’ne dokunabilir ve tercih ettiğiniz seçeneği belirleyebilirsiniz.
 4. Facebook’ta yayınlamakla ilgilenmiyorsanız Şimdi Değil’i seçin. İşiniz bittiğinde ana menüye dönün ve Paylaş’a dokunun.
 5. Anketinizi belirli kişilerle paylaşmak için Arkadaşları kapat’ı seçin ve Kişi Ekle’ye dokunun.
 6. Anketi paylaşmak istediğiniz takipçileri seçin ve Bitti’ye dokunun.
 7. Arama çubuğunu kullanarak belirli bir kullanıcıyı da arayabilirsiniz.
 8. Paylaş menüsüne döndüğünüzde Paylaş’a dokunun.
 9. Anketinizi özel mesaj olarak paylaşmak için Mesaj’ı seçin ve her alıcının yanındaki Gönder düğmesine dokunun. Ancak, doğrudan mesaj olarak gönderilen anketlerin yalnızca başka bir mesajla yanıtlanabileceğini unutmayın. Bu size fazladan bir engel gibi gelebilir ve bunu yalnızca tanıdığınız kişilerle kullanmalısınız.
 10. Hazır olduğunuzda, Paylaş menüsüne dönün ve Paylaş’a dokunun.

Anket Sonuçlarınızı Görüntüleme ve Paylaşma

Instagram, anket sonuçlarınızı, gönderildikten sonra 24 saate kadar Hikayeniz sekmesi aracılığıyla görüntülemenize olanak tanır. Bu sonucu, anketin sonucunu bilmeleri için katılımcılarla da paylaşabilirsiniz. İşte nasıl;

 1. Ekranınızın sol üst köşesindeki Hikayeniz sekmesine gidin.
 2. Sonuçlar sayfasını görmek için anket sonucuna dokunun veya yukarı kaydırın.
 3. Anketi film rulonuza kaydetmek için İndir simgesine dokunabilirsiniz. Ayrıca gönderi olarak paylaşmak için yanındaki Gönder düğmesine veya silmek isterseniz Çöp Kutusu simgesine dokunabilirsiniz.
 4. Anket sonuçları sekmesinin altında, kimin neye oy verdiğini hızlıca anlayabilirsiniz.
 5. Anket sonuçlarını paylaşmak için Sonuçları Paylaş düğmesine ve ardından sağ alt köşedeki ileri ok düğmesine dokunun.
 6. Nasıl paylaşmak istediğinizi seçin ve Paylaş’a dokunun.

Instagram profilinizde başarılı bir anket yürütmek hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şey bu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM