Windows 11’de Saat/Tarih Nasıl Değiştirilir?

22.02.2022
Windows 11’de Saat/Tarih Nasıl Değiştirilir?

Microsoft Windows, depolanan bilgilere dayanarak ve İnternet saat sunucularının yardımıyla sistem saatini ilgili saat dilimiyle otomatik olarak eşitler. Genel olarak, sistem zamanı oldukça doğrudur. Ancak bazen Windows doğru saati veya saat dilimini göstermeyebilir. Windows 10’un halefi olan Microsoft’un Windows 11’i, bir dizi kullanıcı arabirimi güncellemesi içerir. Gözden kaçması kolay küçük ince ayarlardan fark edilmesi daha kolay olan daha büyük farklılıklara kadar keşfedilecek pek çok değişiklik var.

Ancak, Windows 11’inizdeki saat veya tarih yanlışsa, nasıl düzeltileceğini açıklar. Çoğu durumda, Windows tarih ve saati otomatik olarak senkronize eder. Ancak bu işe yaramazsa, bunları manuel olarak da ayarlayabilirsiniz. Windows 11’de saati ve tarihi nasıl doğru ayarlayacağınız ve kısa ve uzun tarihler için formatı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. O halde lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Windows 11’de Tarih ve Saat Nasıl Değiştirilir?

Ayarlardan Tarih ve Saati Değiştirin

  1. Görev çubuğunuzun sağ alt köşesindeki saat simgesine sağ tıklayın ve ‘Tarih ve saati ayarla’ seçeneğini seçin.
  2. ‘Tarih ve Saat’ ayarları penceresinde, Windows 11 PC’nizde saati ve tarihi otomatik veya manuel olarak ayarlamak için varsayılan ayarları koruyabilirsiniz. Manuel seçeneği seçmek için ‘Saati otomatik olarak ayarla’ seçeneğini kapatın. Ardından ‘Tarih ve saati manuel olarak ayarla’ seçeneğinin yanında bulunan ‘Değiştir’ düğmesine tıklayın.
  3. Bir sonraki pencerede, açılır menüleri kullanarak tarih ve saati ayarlayın, ardından onaylamak için ‘Değiştir’e tıklayın.

Saat

Kontrol Panelinden Tarih ve Saati Değiştirin

  1. Her şeyden önce, Windows 11 bilgisayarınızda Denetim Masası’nı açın. Bunu yapabilmeniz için, Windows arama çubuğu üzerinden ‘kontrol’ yazın ve sonuçlardan ‘Denetim Masası’nı seçin.
  2. Denetim Masası’nda ‘Simgeler’ görünümünü (küçük veya büyük) kullandığınızdan emin olun. Ardından ‘Tarih ve saat’i seçin.
  3. Açılan pencerede ‘Tarih ve saati değiştir’ seçeneğini tıklayın.
  4. Bir sonraki sayfada, doğru tarihe tıklayarak tarihinizi değiştirebilirsiniz, analog saatin altındaki küçük yukarı ve aşağı oklarla saat değiştirilebilir. İşiniz bittiğinde ‘Tamam’a basın.

PowerShell Kullanarak Saati ve Tarihi Değiştirin

  1. İlk olarak, PC’nizde Yönetici modu ile Windows PowerShell’i açın. Bunu yapabilmek için Windows arama çubuğunda ‘powershell’i yazın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.
  2. PowerShell penceresinde, tarih ve saati bir kerede değiştirmek için tek bir komut kullanabilirsiniz: Set-Date -Date “gg/aa/yyyy SS:MM AM” veya Set-Date -Date “gg/aa/yyyy SS: MM PM”, sabah veya gece olmasına bağlı olarak.
  3. Örneğin, Windows 11 yüklü PC’mizde tarihi 1 Ekim 2021’e ve saati 18:00’e ayarlamak için aşağıdaki komutu kullanacağız: Set-Date -Date “01/10/2021 18:00” . 24 saat boyunca AM / PM ayarını atlayın. Bunun yerine şu söz dizimini kullanın: Set-Date -Date “01/10/2021 18:00”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.