10 Maddede Cep Telefonunuzu Koruyun!

27.10.2020
10 Maddede Cep Telefonunuzu Koruyun!

Artık herkesin cebinde bir cep telefonu var. Hatta bazılarımızın cebinde birden fazla bile var. Cep telefonlarımızın içinde banka hesap bilgilerimiz, özel notlarımız, önemli şifrelerimiz, fotoğraflarımız gibi birçok önemli bilgi var. Peki bu bilgilerin başkasının eline geçtiğini hiç düşündünüz mü? Büyük ihtimalle birçok insan bunu düşünmek bile istemez. İşte tam da bu yüzde bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için 10 maddede cep telefonunuzu koruyun başlığı adı altında cep telefonunuzu nasıl koruyabileceğiniz detaylı bir şekilde öğreteceğiz. Hadi başlayalım!

1- IMEI Numarasını Kaydedin

Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği yani IMEI numarasını mutlaka kaydedin. Bu numarayı mutlaka birden fazla yere not edin. IMEI numarası her telefonda farklı konumlandırılır. İnternet üzerinden ufak bir araştırma yaparak IMEI numarasını nasıl öğrenebileceğinizi bulabilirsiniz. IMEI numarası telefonunuzu kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda işinize fazlasıyla yarayacaktır.

2- Güvenli Giriş Seçenekleri Kullanın

Günümüzde artık birçok telefonda parmak izi okuyucu ve yüz tanıma gibi güvenlik önlemleri var. Eğer kullandığınız telefonda bu yöntemlerden varsa mutlaka kullanın. Eğer yoksa ve sadece şifre ile telefonunuza giriş seçeneği varsa basit şifreler kullanmayın. Tahmin edilmesi zor şifreler kullanarak telefonunuzu çaldırdığınızda çalan kişinin telefonunuza girmesini engelleyebilirsiniz.

3- Çocuklara Telefon Vermeyin

Bildiğiniz üzere çocuklar doğru ile yanlışı ayırt etmekte zorlanabilir. Bu nedenden ötürü telefonunuz ellerindeyken çok yanlış şeylere sebebiyet verecek tıklamalar yapabilirler. Bu nedenden ötürü çocuklara telefon vermemeye çalışın. Eğer oldu da verdiniz mutlaka sizin kontrolünüz altında kullanmasına izin verin.

4- Uzaktan Erişimi Aktif Edin

Artık her akıllı cep telefonunda uzaktan erişim özelliği bulunmakta. Bu özelliği mutlaka aktif edin. Telefonunuzu çaldırma veya kaybetme gibi durumlarda uzaktan erişerek telefonunuzu kilitleyebilir hatta içerisinde ki bütün verileri sıfırlayabilirsiniz.

5- Ücretsiz WI-FI Ağlarından Uzak Durun

Ücretsiz WI-FI ağları çok ciddi güvenlik açıkları içerir. Sizinle aynı ağa bağlanan kötü niyetli biri sizin verilerinize sizden izinsiz bir şekilde erişebilir. Bu nedenden ötürü ücretsiz WI-FI ağlarına bağlanmayın. Eğer ille de bağlanacaksanız önemli işlemler yapmayın.

6- Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Bir uygulama indirdiğimizde bizden neredeyse telefonumuzda ki her şeye erişmek için izin istiyor. Hatta Google, Instagram gibi hesaplarımızla bağlanmamızı ve onlara da erişmek istediğini belirterek izin istemekte. Birçok insan bu tarz bir işleme alıştığı için ne yazdığını okumadan onay verip geçiyor. Fakat gereksiz birçok uygulama fotoğraflarınıza, notlarınıza erişmiş olabilir. Bu nedenden ötürü izin verdiğiniz uygulamaları gözden geçirin ve gereksiz izinleri iptal edin.

7- Her Bağlantıya Tıklamayın

Gönderilen mailler ve SMS’ler birçok bağlantı içerebilir. Eğer tanımadığınız bir yerden mail veya SMS aldıysanız o içerikte ki hiçbir linke tıklamanızı önermeyiz.

8- Yedekleme Yapın

Hiçbir insan telefonunda ki fotoğrafların, notların, rehberin gitmesini istemez. Bu nedenden ötürü telefonunuzu mutlaka düzenli olarak yedekleyin. Eğer telefonunuzu bozar, kaybeder veya çaldırırsanız bu yedek sizin hayatınızı kurtarabilir.

9- Yabancı Bilgisayarlara Güvenmeyin

Bazen priz bulamayabilir ve bilgisayar üzerinden telefonunuzu şarj ediyor olabilirsiniz. Fakat arkadaşınızın bilgisayarı olsa bile herhangi bir bağlantı gerçekleştirmeyin. Telefonunuz ile bir bilgisayarı USB kablosu ile bağlarsanız o bilgisayarın telefonunuzda ki her şeye erişmesine izin verirsiniz. Eğer buna mecbur kalırsanız telefonunuzu kapatarak şarj etmeyi ihmal etmeyin.

10- Güvenlik Uygulamaları Kullanın

Artık uygulama marketlerinde birçok güvenlik uygulaması var. Bunlardan birini iyi bir şekilde araştırarak kullanmanızı öneririz. Bu uygulamalar telefonunuzu korumakta size fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “10 Maddede Cep Telefonunuzu Koruyun!” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.