Tekne Kiralamak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Hususlar

21.10.2022
Tekne Kiralamak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Hususlar

Yaz sezonu sona ermiş olabilir. Bu yaz yapmış olduğunuz tatilin tadına doyamamış olabilirsiniz. Ancak, istediğiniz takdirde önümüzdeki yazın tatil planlarını yapmaya daha şimdiden başlayabilirsiniz. Takdir edersiniz ki, insanlar; deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak adına tatile giderler. Kalabalık otellerde bilhassa havuzu başkalarıyla paylaşmak zorunda kalırsınız. Bunun yanı sıra, gittiğiniz plajların yoğunluğundan şikayet ediyor olabilirsiniz. Bu tür şeyler ile muhattap olmamak adına tekne kiralama işlemlerini tercih edebilirsiniz.

Tekne Seçiminde Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

24 Metre 4 Kabin Motoryat, Göcek

Tekne kiralama son derece ciddi bir iştir. Bu noktada, aşağıdaki hususlara dikkat etmek zorunda olduğunuzu söyleyebiliriz.

  • Her şeyden önce, denizde yeterince deneyiminizin olup olmadığını sorgulamalısınız. Tekne kullanmak için geçerli bir ehliyete sahip olabilirsiniz. Ancak, deneyiminiz yoksa kaptanı olmayan bir tekneyi kiralamamalısınız. Kaptanlı bir tekne kiraladığınız takdirde kendinizi güvende hissedersiniz. Bunun yanı sıra, nereye gideceğinizi bilmediğiniz hususlarda kaptana danışabilirsiniz. Bir başka deyişle, kendinize güzel tatil rotası oluşturabilirsiniz.
  • Tekne kiralama sürecinde hizmet alacağınız firmanın özellikleri de son derece önemli! Bilhassa profesyonel ve aynı zamanda kurumsal bir firmadan hizmet almalısınız. Bunun yanı sıra, geçmişte aynı firmadan hizmet alanlarla diyalog kurmalısınız. Tekne kiralama hizmetinden memnun kalıp kalmadıklarını öğrenmelisiniz. Buna ek olarak, tekne kiralama hizmeti veren firmanın Turizm Bakanlığı’ndan onaylı yat işletme belgesine sahip olup olmadığına da bakmalısınız.
  • Tekne tatili birtakım sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Bilhassa denizin ortasında zor bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada, tekne kiralama hizmeti veren firmayı aramalısınız. İsteklerinize en kısa sürede cevap veren ve sizinle doğrudan iletişim kuran bir firmadan hizmet almalısınız.
  • Tekne kiralama konusunda acele etmelisiniz. Hangi tekne ile yola çıkacağınıza çok önceden karar vermelisiniz. Tekne kiralama işini son güne bıraktığınız takdirde hem uygun bir tekne bulamama hem de normalden daha çok para ödeme gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

İyi Bir Tekne Tatili Yapmak Mümkün Mü?

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle güzel bir tekne tatili yapmayı siz de hak ediyorsunuz! Bu noktada, tekne kiralama sürecini en iyi şekilde yönetmelisiniz. Her şeyden önce, tekne tatili sırasında kaç kişi olacağınızı belirlemelisiniz. Kalabalık bir grup ile tatil yapacaksanız büyük bir tekneye ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra, teknedeki kişilerin önceden tanıdığınız ve anlaşabildiğiniz kişiler olmasına önem vermelisiniz. Kısıtlı bir alanda sevmediğiniz kişilerle beraber olmak sizi zorlayabilir.

Kaptansız tekne kiralama konusu can sıkabilir. Bu noktada, ya sizin ya da ekibinizdeki en az iki kişinin tekne kullanma bilgisi ve deneyimi olmalıdır. Ayrıca, kiralamayı düşündüğünüz teknenin bakımının yapılıp yapılmadığını da mutlaka öğrenmelisiniz. Belgeleri tam olan ve tüm ekipmanları sorunsuz bir şekilde çalışan tekneyi tercih etmelisiniz. Son olarak, tekne kiralama fiyatına hangi hizmetlerin dahil olduğunu öğrenmelisiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.