Android Cihazda Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Önlenir?

09.11.2022
Android Cihazda Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Önlenir?

Kötü amaçlı yazılım, programlanabilir cihazlara, hizmetlere veya ağlara zarar vermek veya bunlardan yararlanmak için tasarlanmış her tür kötü amaçlı yazılım için toplu bir terimdir. Siber suçlular bunu genellikle kurbanlar hakkında finansal kazanç elde etmek için kullanabilecekleri verileri çıkarmak için kullanırlar. Bu veriler, finansal verilerden tıbbi kayıtlara, kişisel e-postalara ve şifrelere kadar değişebilir – ne tür bilgilerin tehlikeye atılabileceğine dair olasılıklar sonsuz hale geldi. Bu makale, Android cihazda kötü amaçlı yazılımların nasıl önleneceği hakkındadır.

Muhtemelen “kötü amaçlı yazılım” teriminin kısa yolu olan “kötü amaçlı yazılım” kelimesini biliyorsunuzdur. Windows platformlarını kullandıysanız, kötü amaçlı yazılımın yaygın olduğunun farkında olmalısınız. Bu kötü amaçlı yazılım, işletim sisteminizi yavaşlatan bir dizi açılır pencereye neden olabilir. Diğer yaygın sorunlar, istenmeyen uygulamaların hızlı yüklenmesidir. Aşağıda, Android cihazda kötü amaçlı yazılımı durdurma adımlarından bahsettik.

Android Akıllı Telefonlarda Kötü Amaçlı Yazılımları Önlemenin 4 Yolu

Resmi Sitelerden Uygulama İndirme

Android telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırmanın önemli bir yolu, resmi olmayan web sitelerinden sahte ve kötü amaçlı uygulamalar indirmektir. Saldırganlar, Google güvenlik kontrollerini bile atlayan kötü amaçlı uygulamalar geliştirir. Kullanıcılar bu tür uygulamaları indirdiğinde, cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirirler.

Android işletim sistemi, Google geliştiricileri tarafından geliştirilen, indirilmek üzere çeşitli meşru uygulamalar sunan Google PlayStore ile birlikte gelir. Bu nedenle, uygulamaları yalnızca resmi Google PlayStore’dan indirmeniz şiddetle tavsiye edilir. Ancak App Store’da bulunan korsan yazılımlara karşı dikkatli olun ve kullanıcıları kandırın. Uygulamaların Google dışında indirilmesini veya kötü amaçlı yazılım içermesini önlemek için ayarları yapılandırabilir ve “Bilinmeyen kaynaklardan yükle” seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz. Ayrıca, rahat ettiğiniz uygulamaları indirdiğinizden emin olun.

Android Cihazda Kötü Amaçlı Yazılım

Android Cihazda Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Uygulamalarını Yükleyin

Kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları yüklemek, gelişmiş kötü amaçlı yazılım biçimini tespit etmenin ve verilerinizi ve cihazlarınızı güvende tutmanın başka bir etkili yoludur. Google PlayStore’da bulabileceğiniz çeşitli güvenilir kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları vardır. Bu yüzden en iyisini seçin, indirin ve telefonunuzu kötü niyetli saldırılara karşı koruyun. Çalışırken, bu uygulamalar indirilen tüm dosya ve uygulamaları kötü amaçlı yazılımlara ve diğer olası tehditlere karşı tarayarak bunları kaldırır ve Android telefonunuza zarar vermelerini engeller.

Cihazınızı Her Zaman Güncel Tutun

Cihazınızı yedeklemek için uygulamalarınızın ve Android’in her zaman en son sürümü kullandığından emin olun. Android ve uygulama güncellemeleri yalnızca yeni özellikler eklemekle kalmaz, aynı zamanda hataları ve yazılım açıklarını da (güvenlik açıkları veya açıkları) düzeltebilir.

Cihazınızı Güvenli Hale Getirin

Cihazınızı, erişemeyeceğiniz veya elinizde olmadığı zamanlar için korumak, kişisel bilgilerinizi güvende tutar ve başka birinin daha sonra sizin için sorun yaratabilecek bir şey yapmasını engeller.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM