Windows 11’de Başlat Menüsü Nasıl Özelleştirilir?

13.11.2021
Windows 11’de Başlat Menüsü Nasıl Özelleştirilir?

Başlat menüsü, 1995’ten beri Windows’un ayrılmaz bir parçası olmuştur. Tabii ki, Windows 8 dikkate değer bir istisnaydı. Ancak Başlat menüsünün bu platformdan kaldırılması Microsoft için feci bir hata oldu. Şimdi, yeni masaüstü platformuna yükselttikten sonra Windows 11’de biraz farklı bir Başlat menüsü ile uğraşmanız gerekecek. Bu menü değişmiş olsa da, Ayarlar aracılığıyla çeşitli şekillerde özelleştirebilir ve ona uygulama kısayolları ekleyebilirsiniz. Microsoft’un en yeni masaüstü işletim sisteminde Başlat menüsünü nasıl özelleştirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeni Windows 11 Başlat Menüsü

Windows 11’in Başlat menüsü ile selefi arasındaki en büyük fark, herhangi bir döşemeye sahip olmamasıdır. Windows 10’un menüsünü aydınlatan şık animasyonlu canlı döşeme kısayolları artık geride kaldı. Bunun daha iyiye doğru bir değişiklik olup olmadığı tartışmalıdır.

Ancak, Windows 11 Başlat menüsü, önceki menüde bulunmayan bir özellik olan son dosya öğelerini görüntüler. Böylece yazılım uygulamalarında son açtığınız dosyaları menüden seçerek gerektiğinde yeniden açabilirsiniz. Bu, birçok kullanıcının takdir edeceği kolay bir erişilebilirlik özelliğidir. Diğer dikkate değer fark, Windows 11’in Başlat menüsünün bir arama kutusu içermesidir. Menüden arama yapmak için anahtar kelimeleri oraya girebilirsiniz. Bu nedenle, arama kutusu yeni menü ile daha yakından entegre edilmiştir.

Uygulama Kısayollarını Başlat Menüsüne Sabitleme

En temel yazılımınız için uygulama kısayollarını Başlat menüsüne sabitleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Menüyü açmak için Görev çubuğunu başlat düğmesini tıklayın.
 2. Tüm uygulamalar düğmesine basın.
 3. Bir uygulamaya sağ tıklayın ve Başlangıç ekranına sabitle seçeneğini seçin.

Ardından Başlat menüsü sabitlenmiş uygulama bölümünde kısayolu göreceksiniz. Sabitlenmiş bir uygulamayı kaldırmak için sağ tıklayın ve Başlattan Sabitle’yi seçin.

Başlat Menüsüne Kitaplık Klasörü Kısayolları Ekleyin

Ne yazık ki, Windows 11’de Başlat menüsüne klasör masaüstü kısayollarını sabitleyemezsiniz. Ancak yine de bu menüye kullanıcı hesabınızın Videolar, Belgeler, Resimler, İndirilenler ve Müzik alt klasörleri gibi kitaplık klasörü kısayolları ekleyebilirsiniz. . Ayarlar aracılığıyla menüye klasör kısayollarını bu şekilde ekleyebilirsiniz.

 1. İlk önce Başlat menüsünü açın.
 2. Sabitlenmiş Ayarlar uygulaması kısayolunu tıklayın.
 3. Ardından Kişiselleştirme sekmesini seçin.
 4. Aşağıda gösterilen seçenekleri getirmek için oradan Başlat > Klasörler’i tıklayın.
 5. Şimdi Başlat menüsüne eklemek istediğiniz kitaplık klasörleri için Açık düğmelerini tıklayın. Ardından Başlat menüsünün altında yeni kısayollar göreceksiniz.

Başlat Menüsü

Başlat Menüsünün Uygulama ve Öğe Özelliklerini Aç/Kapat

Windows 11 Başlat menüsü, son eklenen uygulamalarınızı ve öğelerinizi gösterebilir, ancak zorunlu değildir. Bunun yerine, Ayarlar’da birkaç seçeneği ayarlayarak bu menünün ne yapıp ne göstermediğini yapılandırabilirsiniz.

 1. Ayarları açmak için Windows tuşu + I kısayol tuşuna basın.
 2. Ayarlar’ın sol tarafındaki Kişiselleştirme’ye tıklayın.
 3. Ardından, önerilen dosyaları devre dışı bırakmak için Başlat, Atlama Listeleri ve Dosya seçeneklerinde en son açılan öğeleri göster seçeneğini açıp kapatabilirsiniz.
 4. Başlat menüsünün uygulamaları nasıl görüntülediğini değiştirmek için En çok kullanılan uygulamayı göster ve Son eklenen uygulamaları göster seçenekleri için açık veya kapalı geçiş düğmelerini tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM