Windows 10’da WSL 2 Nasıl Kurulur?

08.01.2022
Windows 10’da WSL 2 Nasıl Kurulur?

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL), VirtualBox veya VMware gibi bir üçüncü taraf hiper yönetici kullanmadan Windows üzerinde bir GNU/Linux ortamı çalıştırmanın kolay bir yolunu sağlar. WSL 1, kullanıcıların bir komut satırı arabiriminde Linux komutlarını, yardımcı programlarını ve diğer araçları çalıştırmalarına olanak tanıyan bir dizi özellikle birlikte geldi. WSL’nin (WSL 2) en son sürümü, Windows üzerinde grafiksel Linux uygulamaları bile çalıştırabilir ve daha hızlı sistem çağrıları ve daha iyi dosya G/Ç performansı için ek işlevlere sahip tam işlevli bir Linux çekirdeği kullanır. Bu yazıda, WSL 2’yi Windows 10 çalıştıran bir bilgisayara nasıl kurabileceğinizi gösterecektir.

 1. Adım: WSL’yi Windows 10’a Yükleyin

WSL’niz zaten kuruluysa, sonraki adıma geçin. Yapmayanlar için, WSL özelliğini etkinleştirin ve önce sisteminizde bir dağıtım kurun. Bunu yapmak için Başlat menüsüne gidin ve “Windows Özelliklerini Açın veya Kapatın” ifadesini arayın. Ardından listeden en alakalı sonucu seçin.

Yeni bir pencere açılacaktır. Aşağı kaydırın ve “Linux için Windows Alt Sistemi” ve “Sanal Makine Platformu”nun yanındaki kutuları işaretleyin. Devam etmek için Tamam’ı tıklayın. Windows şimdi gerekli dosyaları arayacak ve indirecektir. İndirme tamamlandığında, makinenizi yeniden başlatmak için Şimdi Yeniden Başlat’a tıklayın.

WSL 2

 1. Adım: WSL 2 Çekirdek Güncellemesini İndirin

WSL 2’yi yüklemek için önce en son WSL 2 çekirdek güncellemesini indirip yüklemeniz gerekir. İndirilen programı sisteminize kurmak için ekrandaki talimatları izleyin. Tamamlandığında, Komut İstemi’ni başlatın (tercih edilen yönetici olarak çalıştırın) ve WSL’nin varsayılan sürümünü 2’ye ayarlamak için aşağıdaki komutu girin:

wsl –set-default-version 2

 1. Adım: WSL için bir Linux Dağıtımı Kurun

Ardından, Microsoft Store veya Komut İstemi’nden WSL için bir Linux dağıtımını indirin. Microsoft Store’dan bir dağıtım indirmek kolaydır. Basitçe başlatın, dağıtım adını arayın ve sisteminize kurmak için Al’a tıklayın. Komut satırı üzerinden bir dağıtım kurmak için şunu çalıştırın;

 • wsl –install -d distroname

…distroname, kurmak istediğiniz Linux ortamının adıdır. Mevcut seçenekleri şu komutu kullanarak kontrol edebilirsiniz:

 • wsl –list –online

Bu kılavuzun amacı için Ubuntu’yu kuralım:

 • wsl –install -d Ubuntu

WSL şimdi dağıtımla ilişkili dosyaları indirecek ve sizin için bir ortam kuracaktır. Bu işlemin bitmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.

 1. Adım: Mevcut Dağıtımlar için WSL Sürümünü Değiştirin

İkinci adımda WSL’nin varsayılan sürümünü 2’ye ayarlamış olduğumuz için, kurduğunuz herhangi bir yeni dağıtım otomatik olarak WSL 2’de çalışmalıdır. Ama değilse, sürümü manuel olarak da değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için önce, dağıtımlarınızın çalışmakta olduğu WSL sürümünü kontrol etmeniz gerekir. Bunu yazarak yapabilirsiniz;

 • wsl -l –v

Çıktı, karşılık gelen WSL sürümleriyle birlikte kurulu dağıtımların bir listesini görüntüler. Sürümü WSL 2 olarak değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın:

 • wsl –set-version distroname 2

Örneğin, Ubuntu’yu en son WSL sürümüne geçirmek için;

 • wsl –set-version Ubuntu 2

Dönüştürme işlemi başlayacak ve sistem özelliklerine bağlı olarak bir süre beklemeniz gerekecek. Tamamlandığında, değişikliği doğrulamak için WSL sürümünü tekrar kontrol edin:

 • wsl -l -v

Bu kadar. Artık WSL 2’yi Windows 10 makinenize başarıyla yüklediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.