Windows 10’da CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

16.02.2022
Windows 10’da CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

CPU’nun sıcaklığını kontrol etmek, bilgisayarınızla ilgilenmenin temellerinden biridir. CPU, tabiri caizse bilgisayarınızın beynidir, milyonlarca hesaplamanın yapıldığı, görevlerin önceliklendirildiği ve verilerin ekranınızda bilgiye dönüştürüldüğü yerdir. Aşırı ısınmış bir CPU, CPU’nun saat hızını etkileyen ve yavaşlatan kısmaya neden olabilir. Ayrıca BSOD çökmelerine neden olabilir ve CPU’nuzun daha hızlı bozulmasına neden olarak hak ettiğinden daha kısa bir kullanım ömrü sağlar. Merkezi İşlem Birimi (CPU), esas olarak yazılım ve donanımdan alınan talimatları uygular. Bu, CPU’nun ısınmasına neden olur ve uzun süre çok ısınması donanım sorunlarına neden olabilir. Düzenli bilgisayar bakımının bir parçası olarak, ara sıra CPU sıcaklığı kontrol etmek, bilgisayarınızın dahili bileşenlerini korumaya yardımcı olacaktır. Üçüncü taraf araçları kullanmadan CPU sıcaklığı nasıl izleyeceğinizi göstereceğiz.

CPU Sıcaklığı

BIOS/UEFI’nizden CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

  1. Ekranınızın sol alt köşesindeki Windows görev çubuğunu açın.
  2. Beyaz bir dişli simgesiyle gösterilen Ayarlar düğmesini seçin. Bilgisayarınızın görev çubuğu simgesinin ve kapatma seçeneklerinin hemen üzerinde olmalıdır. Bu, Windows Ayarları başlığının altında yeni bir dizin ve arama çubuğu açacaktır.
  3. Windows kurulum dizininin altındaki Güncelleme ve kurtarma sekmesine ilerleyin.
  4. Sol kenar çubuğundaki Kurtarma sekmesini seçin. Yeni kenar çubuğu, Güncelleme ve kurtarma paneliyle birlikte yüklenmelidir.
  5. Gelişmiş Başlangıç ​​başlığına ilerleyin ve Şimdi Yeniden Başlat düğmesini seçin. Cihazınız her zamanki gibi kapanacak ve yeniden başlatılmaya başlayacaktır. Tipik başlatma ve oturum açma prosedürlerinden hemen önce kırılmalı ve birkaç gelişmiş başlatma seçeneği sunacaktır.
  6. Sorun Gider düğmesini seçin.
  7. Gelişmiş Seçenekler düğmesini seçin. Burada ayrıca sistem geri yükleme ve başlatma ayarlarının yanı sıra diğer kurtarma seçeneklerini de görebilirsiniz.
  8. Yeniden başlatmayı seçin. Bu, birçok Windows 10 kullanıcısı için bir CPU sıcaklık okuması içerecek olan BIOS/UEFI arayüzünüzü yüklemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.