Android Telefondan veya Tabletten Nasıl Yazdırılır?

28.12.2021
Android Telefondan veya Tabletten Nasıl Yazdırılır?

Belgelerin basılı kopyalarını yazdırmak, bir bilgisayarın gerçekleştirebileceği en temel görevlerden biridir. Ancak bunu bir Android telefon veya tabletten yapmanın neredeyse kolay olduğunu biliyor muydunuz? Gizlenmiş olabilir, ancak herhangi bir cihazda mümkündür ve herhangi bir özel donanım gerektirmez. Üreticiye özel bir uygulama kullanıyor veya doğrudan Wi-Fi üzerinden yazdırıyor olun, belgelerinizi veya favori fotoğraflarınızı hemen hemen her yazıcıda yazdırabilirsiniz. İşte nasıl başlayacağınız.

Bir Uygulama ile Doğrudan Yazıcınıza Yazdırın

Android telefonunuzdan veya tabletinizden yazdırmak istediğinizde ilk başlayacağınız yer Play Store’dur. Canon, Epson ve HP yazıcılar da dahil olmak üzere çoğu büyük markanın, doğrudan kablosuz yazıcılarından yazdırmanıza olanak sağlamak için gerekli sürücüleri yükleyen kendi özel uygulamaları vardır.

Uygulamaları bulmak için mağazada arama yapın veya telefonunuzda Ayarlar > Bağlantı tercihleri ​​> Yazdırma bölümüne gidin ve Hizmet ekle öğesine dokunun. Ortaya çıkan ekran, mevcut tüm yazdırma uygulamalarını gösterecek ve yazıcınızın markasına uygun olanı seçebilirsiniz. Her uygulama farklı çalışır, bu nedenle seçtiğiniz uygulama ve yazıcı için ekrandaki talimatları izleyin. Genel olarak, yazıcınızın telefonunuzla aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olmanız gerekir. Öyleyse, uygulama bunu otomatik olarak algılamalıdır ve ardından yazıcıyı seçip kullanıma hazır hale gelebilirsiniz.

Varsayılan Yazdırma Hizmetini ve Wi-Fi Direct’i Kullanarak Yazdırma

Hangi yazıcıyı kullandığınıza bağlı olarak, onu kullanmak için belirli bir uygulamayı indirmeniz bile gerekmeyebilir. Android 8 ve üzeri, ağınızdaki uyumlu yazıcıları otomatik olarak algılayıp kurabilen Varsayılan Yazdırma Hizmetini içerir. Android 9 ve sonraki sürümlerde uyumluluk, Wi-Fi Direct’i destekleyen yazıcıları içerir. Yazıcınız oldukça yeniyse, uyumlu olma olasılığı yüksektir.

Bunu kullanmak için Ayarlar > Bağlantı tercihleri ​​> Yazdırma’ya gidin ve Varsayılan yazdırma hizmeti’ni seçin. Hizmeti Açık konumuna getirin ve Wi-Fi ağınızdaki uyumlu yazıcıları taramaya başlayacaktır. Görünürseniz, kurulum işlemini tamamlamak için onu seçmeniz yeterlidir. Değilse, ayrıntıları biliyorsanız üç nokta menü simgesine dokunup Yazıcı ekle öğesini seçerek manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bu menülerden ve seçeneklerden bazılarının, kullandığınız Android sürümüne (ve telefonunuzun üreticisine) bağlı olarak biraz farklı olabileceğini, ancak temel ilkelerin aynı olduğunu unutmayın.

Android

Android’de Belgeler Nasıl Yazdırılır?

Yazdırmaya hazır olduğunuzda, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak süreç farklıdır. Google uygulamaları ve üçüncü taraf dosya yöneticileri ve resim görüntüleyiciler dahil olmak üzere bazı uygulamalar, menüde özel bir Yazdırma seçeneğine sahiptir.

  1. Yazdır düğmesine dokunun.
  2. Açılır menüden yazıcınızı seçin (varsayılan olarak PDF Olarak Kaydet seçeneği olabilir).
  3. Kopya sayısı, sayfa yönü, kağıt boyutu vb. gibi yazdırma ayarlarını değiştirmek için yukarıdan aşağıya doğru kaydırın.
  4. Bitirdiğinizde, yazdırmak için yazıcı simgesine dokunun. Esasen masaüstünüzden yazdırmakla aynıdır.

Bazı uygulamaların özel bir yazdırma düğmesi yoktur. Bunun yerine, seçenek genellikle Paylaş menüsünün altına gizlenir. Yazdırma seçeneğini bulmak için Paylaş düğmesine dokunun . Görmeden önce seçeneklerde sola kaydırmanız gerekebilir. Yazdırma için gerçek adımlar yukarıdaki ile aynıdır.

Bu seçeneklerden hiçbiri işinize yaramazsa Play Store’dan PrinterShare Print Service uygulamasını deneyebilirsiniz. Bu uygulamayı yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, birçok uygulamada Paylaş menüsü altında yeni bir PrinterShare seçeneğinin görüneceğini göreceksiniz. Buna dokunun ve Android cihazınızda kurulmuş olan tüm yazıcılara erişebilirsiniz. Çeşitli ekranlara dokunun ve sonunda standart yazdırma ekranına ulaşırsınız. Artık belgenizi yazdırabilirsiniz. PrinterShare kablosuz, kablolu ve uzaktan yazdırmayı destekler, ancak ücretsiz sürümle ne ve ne kadar yapabileceğiniz konusunda sınırlamalar vardır. İşinize yarayıp yaramadığını görmek için önce test edin.

PDF’ye Yazdır

Yazdırma ayarları ekranında göreceğiniz standart seçeneklerden biri PDF olarak Yazdır’dır. Bu, seçtiğiniz belgeyi bir PDF dosyası olarak kaydeder. Belgeleri hemen hemen her cihazda kolayca okunabilen bir biçimde paylaşmak için çok kullanışlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM