Telefondaki casus yazılımı bulma yöntemleri nelerdir?

10.03.2022
Telefondaki casus yazılımı bulma yöntemleri nelerdir?

Telefonda Casusu Yazılım Varmı Nasıl Anlarım?

Casus yazılımlar konusunda bilgi edinmek istemiş olabilirsiniz. Casus yazılımlar çok iyi gizlenebilir ve sizin haberiniz olmadan arka planda çalışabilir. Casus yazılımlar bilgisayarlara, tablet ve telefonlara yüklenebilir. Bunları tespit etmenin yollarını bildiğiniz zaman telefonunuza yüklenmiş olan bir yazılımı kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Telefonumda casus yazılım olup olmadığını nasıl anlarım diyorsanız bu yazıyı okuyun.

Telefonunuzda Casus Yazılım Olduğunun İşaretleri

başka telefona gelen mesajı görme

Telefonda casus yazılım varmı nasıl anlarım diye düşündüğünüzde bunun en önemli işaretlerinden bir tanesi telefonunuzun garip davranışlar sergilemesidir. Örneğin sizin müdahaleniz olmadan arka ışığın yanıp sönmesi bir işarettir. Ayrıca casus bir yazılım arka planda sessizce çalışacağından pil kullanımında da normalin üzerinde bir artış meydana gelir. Bazı telefonlar siz müdahale etmediğiniz halde kendiliğinden açılıp kapanabilirler.

Telefonda casus yazılım olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusuna bir yanıt da şudur: Casus yazılım nedeniyle telefonun işlemcisi zorlanacağından telefon kendi kendine kapanıp yeniden açılabilir. Buna ek olarak casus bir yazılım, ele geçirdiği telefonun tüm hareketlerini internet üzerinden kontrol ettiği için, internet kullanımında da bir artış gözlenir. Hatta bir bildirim almadığınız halde bildirim sesi gelebilir. Telefonunuzu kapatmak istediğinizde kapanma işlemi normalden uzun sürer.

Telefonda casus yazılım varmı diyen birisi telefonunun ısınıp ısınmadığına dikkat etmelidir. Eğer ısınıyorsa bu da casus yazılım belirtisi olabilir. Çünkü arka planda sürekli çalışan bu yazılımlar işlemcinin yorulmasına neden olurlar. Bir telefon görüşmesi yaparken araya garip sesler girdiğini duyuyorsanız buna da casus bir yazılım neden olabilir. Büyük olasılıkla bu sırada telefon görüşmenizi kaydediyor olabilir. Beklenmeyen reklam mesajlarının ve pencerelerinin açılması da en önemli belirtilerden biridir.

Antivirüs programları çalışmıyorsa, güvenli sitelere girmekte zorlanıyorsanız bilin ki telefonunuza casus bir yazılım yüklenmiştir. Buraya sıraladığımız işaretlerin birini ya da birden fazlasını telefonunuzda görüyorsanız zararlı bir yazılım ile telefonunuz ele geçirilmiş olabilir. Bu yazılımı tespit edip ortadan kaldırmak için telefonunuzu özel bir programla taramanız gerekir. Telefonumda casus yazılım var mı diye merak ediyorsanız yukarıda sıraladıklarımızı gözden geçirmelisiniz.

Hangi Casus Programını Tespit Etmek Neredeyse İmkansızdır?

Telefondaki casus yazılımı bulma sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Instagram hackleme sitesi gibi hizmetler de yardımcı olabilir. Casus bir yazılım olan mSpy, hedef telefona yüklendikten sonra geri planda ve gizli modda çalışır. Dolayısıyla tespit edilmesi olanaksızdır. Bu uygulama bir telefon takip uygulamasıdır ve ana amacı kişilerin sevdiklerini internetteki kötü amaçlı kişilerden ve sitelerden korumak için takip etmelerini sağlamaktır. Örneğin çocuklarının güvenliğinden endişe eden ebeveynlerin güvenle kullanabileceği bir yazılımdır.

başka telefona gelen mesajları okuma

mSpy ayrıca aldatıldığını düşünen kişilerin partnerlerinin telefonundan delil elde etmelerine de yarar. Tüm telefon konuşmalarını, kısa mesajları, sosyal medya hesaplarını ve konum bilgilerini takip ederek detaylı bir rapor halinde kişiye sunar. Ziyaret edilen siteleri, takvimi ve tüm görsel içeriği izler. Dolayısıyla bir telefonda yapılan her hareketten haberinizin olmasını sağlar. Telefondaki casus yazılım nasıl anlaşılır konusunda mSpy için endişelenmenize gerek yoktur.

Giderek daha tehlikeli hale gelen internet ortamında sevdiklerinizin güvenliğini düşünerek onları takip etmek istediğinizde size güvenilir, emin ve net bilgiler sunan mSpy bir casus programı olmakla birlikte hedef telefona zarar verecek bir eylemde bulunmaz. Aksine karşı tarafın ruhu bile duymadan geri planda sessizce çalışarak tüm telefon hareketlerini size rapor ederek olası bir tehlikenin önüne zamanında geçmenize yardımcı olur.

Diğer casus programları gibi, yüklendiği telefondaki kişisel ve finansal bilgileri ele geçirerek zarar vermez. Bu yazılımın temel amacı karşı tarafı korumak, çalışanları takip etmek, korunmasız ve yardıma muhtaç yakınlarımızı izlemek ya da aldatılmayı belgelemektir. Bu nedenle diğer casus programlarından ayrılmaktadır.

Telefonunuzu Casus Bir Yazılımdan Nasıl Korursunuz?

telefona-casus-program-yukleme

Casus bir yazılım birden fazla yolla telefonunuza bulaşabilir. Yararlı görünen ama sahte olan bir web sitesine girdiğinizde, size gönderilen bir e-postadaki bağlantıya tıkladığınızda, yararlı olduğunu düşünerek indirdiğiniz bir uygulamaya ek olarak ve bazen de video oyunlarıyla birlikte gelebilirler. Ya da bizzat başkası tarafından telefonunuzu takip etmek için kasten yüklenebilir.

Telefonunuzu casus bir yazılımdan korumanın bazı yöntemleri vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Telefonunuzun işletim sistemini güncellemek

Telefon güvenliğiniz için düzenli olarak güncellenen güvenlik yamaları sayesinde korsanların aradığı açığı kapatmış olursunuz.

  • Güçlü bir ekran kilidi kullanmak

Telefonunuzu izin vermediğiniz kişilerin kullanmasını engellemek amacıyla ekranınızda bir kilit bulunması, sizin isteğiniz dışında ele geçirilerek bir casus yazılım yüklenmesini önleyecektir.

  • Android telefona root atmayın, iPhone’a jailbreak yapmayın

Bu yöntemler telefonunuzu korumasız duruma getirir. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa bunları yapmayın.

  • Güvenli olmayan internet bağlantı ağlarını kullanmayın.
  • Telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların sizden istediği izinlere dikkat edin.

Özellikle, kamera, mikrofon, kişisel bilgilere erişmek isteyen uygulamaları dikkatlice izleyin.

  • E-postalarla gelen bağlantıların güvenli olduğundan emin olmadıkça tıklamayın.

Çoğu casus yazılım masum görünen e-postalara eklenen bağlantılara tıklanması sonucunda bulaşır. Bilmediğiniz bir kaynaktan gelen bu bağlantılara tıklamayın.

  • Telefonunuzda antivirüs ve koruma programı bulundurun.

Yukarıda sıraladığımız yöntemleri uyguladığınızda büyük olasılıkla telefonunuza zarar verecek bir casus uygulamadan korunmuş olacaksınız.

Sonuç

Telefonlarımız bize ait en önemli bilgilerin depolandığı cihazlardır. Giderek yaygınlaşan cep telefonları ile işlerimiz hem kolaylaşıyor hem de daha hızlı hareket edebiliyoruz. Fakat telefonlarımıza bulaşabilecek casus programlar tüm finansal ve kişisel verilerimizi tehdit edebilir. Bu yazıda olası bir casus program tehlikesine karşı nasıl davranmanız gerektiğinden söz ettik.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.