Mac’inizi Değiştirme Zamanının Geldiğine Dair İşaretler

05.12.2021
Mac’inizi Değiştirme Zamanının Geldiğine Dair İşaretler

Apple’ın bilgisayar donanımı uzun süre dayansa da, yine de bir noktada Mac’inize veda etmeniz gerekecek. Makinenizle ilgili sorun yaşadıysanız, yeni bir MacBook almanın zamanının gelip gelmediğini veya mevcut bilgisayarınızla biraz daha uzun süre kalmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Mac’inizi güncel olmadığını gösteren bazı önemli işaretlere bakalım. Bu sorunları nasıl çözebileceğinizi inceleyeceğiz ve yeni bir Mac satın alma zamanının gelip gelmediğini değerlendireceğiz.

macOS’in En Son Sürümünü Çalıştıramazsınız

Apple, her yıl Eylül veya Ekim aylarında macOS’in yeni bir sürümünü yayınlar. Geçtiğimiz birkaç yıldaki Mac modelleri bunu çalıştırabilir. Bu, Mac’inizi en son macOS sürümüne güncellenemeyecek kadar eski olması durumunda eski hale geldiği anlamına gelir.

Yazma sırasında macOS Monterey (sürüm 12) macOS’un en son sürümüdür. Aşağıdaki Mac modelleri bu güncellemeyi alabilir;

  • 2016 başlarından itibaren MacBook modelleri
  • 2015 başlarından itibaren MacBook Air modelleri
  • 2015 başı ve daha yeni MacBook Pro modelleri
  • 2015 sonu ve sonrasındaki iMac modelleri
  • 2017 ve sonraki iMac Pro modelleri
  • 2013 sonundan itibaren Mac Pro modelleri
  • 2014 sonundan itibaren Mac mini modelleri

Bilgisayarınız bu listede değilse, büyük olasılıkla Eski durumuna girmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu noktada artık tam bir macOS yükseltmesi almayacak olsanız da, bilgisayarınızı bir süre olduğu gibi kullanmaya devam edebileceksiniz. Şimdilik macOS Big Sur ve macOS Catalina hala destekleniyor. Catalina, Ekim 2022 civarında güncelleme almayı durduracak, Big Sur ise Ekim 2023’te desteklenmeyecek. Bu gerçekleştiğinde, Mac’iniz mevcut macOS sürümünüz için güvenlik güncellemeleri almaz ve üçüncü taraf yazılımlar çalışmayı durdurabilir. Bu, yakında Mac’inizi yükseltmeyi düşünmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Mac'inizi

Mac’inizde Sürekli Boş Alan Yok

Teknoloji ilerledikçe, uygulamalar ve diğer veriler daha fazla yer kaplamaya devam ediyor. Bu, çok az miktarda depolama alanına sahip eski bir makineniz varsa, boş alan için sürekli bir mücadele ile sonuçlanır. MacBook’unuzda 128 GB veya hatta 256 GB sürücünüz varsa, sürekli olarak daha fazla yer açmak için muhtemelen dosyaları karıştırmanız gerekir. Bu, mümkün olduğunda Mac’inizde yer açmak veya harici bir sabit sürücü veya başka yöntemlerle Mac’inize daha fazla depolama alanı eklemek anlamına gelebilir. Bir süre için az miktarda alanla hayatta kalmak için bu geçici çözümleri kullanabilirsiniz. Ancak onlardan bıktığınızda, yeni bir Mac’e geçmenin zamanı geldi. Bunu yaptığınızda, gelecek yıllar için bol depolama alanı olan bir model seçin.

Mac’iniz Sık Sık Yazılım Sorunları Yaşıyor

Eski bir Mac, yazılım sorunlarıyla da kendini gösterebilir. Her şeyin yanıt vermediği durumlarda sık sık işletim sistemi donmaları yaşayabilirsiniz. Diğer yaygın sorunlar arasında görsel aksaklıklar ve rastgele kapanmalar bulunur. Bunları yaşadığınızda, yeterli boş alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü düşük disk alanı bu sorunlara katkıda bulunabilir. Bir Eğer SMC ve PRAM sıfırlama sorunu çözmezse, geçmek yeniden MacOS ve Sorunlar devam olmadığını görmek. Umarız, bu sorun giderme işleminden sonra herhangi bir yazılım tuhaflığı ortadan kalkar. Ancak değilse, eski donanımla ilgili sorunlarınız olabilir ve Mac’inizi yükseltmeyi düşünmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.