Çelik Raflar Hangi Tür Marketler İçin Uygundur?

28.10.2021
Çelik Raflar Hangi Tür Marketler İçin Uygundur?

Bazı market ve mağazaların satışını yapmakta olduğu ürünler çok daha ağır bir yapıya sahiptir. Bu tarz ürünler için kullanılması gereken raf sistemleri şüphesiz çelik raf modelleri olmalıdır. Eğilme, bükülme veya kırılma gibi olasılıkların önüne çelik materyalli raf tasarımları ile geçebilmek mümkündür. Bu durumda yapı malzemeleri satan alışveriş noktaları için özellikle bu raf tasarımlarının gerekliliği olmazsa olmazdır denebilir.

Ayrıca üzerine çok fazla miktarda yük koyulması gereken rafların da çelik olmasında fayda vardır. Özellikle de market ve mağazaların depo kısımlarında bu raf çeşitlerinden kesinlikle bulunmalıdır.

Başlıca Çelik Raf Modelleri

Üzerine ağır malzemelerin yerleştirilebileceği başlıca raf modellerini;

  • E25 raf sistemleri,
  • Cıvatalı raf modelleri,
  • S35 raf tasarımları olarak sıralamak mümkündür.

E25 raf tasarımları sağlam yapısı ile ağır yükleri kaldırabilecek bir ürün modeli olmaktadır. Ancak üst raflarına büyük ölçekli ürün çeşitlerinin yerleştirilmemesi çok daha verimli bir kullanım imkanı tanır.

Benzer bir yapıya sahip olan S35 raf tasarımları da son derece güçlü bir tasarıma sahiptir. Üst raflarının daha dar olması sebebiyle, bu rafların ebatları açısından büyük olan bir ürünün muhafazasında tercih edilmemesi gerekir. Hem E25 hem de S35 raflarının en alt raf sırası büyük ve ağır ürünler için ideal bir alana sahiptir.

Cıvatalı raf sistemleri ise özellikle depo kısımları için her mağaza ve marketin değerlendirmesi gereken tasarımlardır. Üzerinde farklı ebatlarda ve farklı ağırlıklarda her türlü ürün muhafaza edilebilir.

Bunların yanı sıra ayrıca unlu mamul reyonu tasarımlarında da ahşabın yanı sıra çelik malzeme içeren raf modelleri mevcuttur.

Güçlü Cıvatalı Raf Sistemlerinin Özellikleri

Çok katlı yapısıyla pratik bir kullanım olanağı sunan bu tasarımlar, başlıca;

  • Gıda ürünlerinin depolanmasında,
  • Temizlik ürünlerinin stoklanmasında,
  • Yapı malzemelerinin sergilenmesinde sıklıkla tercih edilirler.

Özellikle depo rafları kapsamında her işletme için olmazsa olmaz ürün tasarımlarıdır. Bu nedenle başta süpermarketler olmak üzere her mağaza ve büyük satış noktalarında değerlendirilmektedir. Ancak mağaza konseptleri için estetik bir görünüm sunamamaları sebebiyle farklı konseptlere sahip alışveriş noktalarının depo kısımlarında daha çok tercih edilmektedir. Şık konseptlere sahip mağazalarda ağır malzemelerin sergilenmesinde ise teşhir sepetleri önemli bir rol oynayabilmektedir. Ancak cıvatalı bir çelik raftasarımı ürünlerin güvenli bir şekilde stoklanabilmesi bakımından her zaman için bulundurulmalıdır.

Cıvatalı çelik raflar, başlıca 3 parçadan meydana gelir. Bunlar; köşe profilleri, raf tabakaları ve somunlar olmaktadır.
Köşe profillerinin her biri 40 x 40 mm kenar genişliğinde olmaktadır. Uzunlukları ise;  1000, 1500, 2000 ve 2500 mm boylardadır. Profil kalınlığı ise 1.5 – 2 mm arasında değişmektedir.

Bu çelik rafların tabakaları ise 20 mm kalınlığa sahip olup, başlıca 600, 750 ve 930 mm uzunluklarda bulunabilmektedirler. Derinlikleri ise 310, 430 ve 590 mm olmak üzere her uzunlukta raflar için bulunabilmektedir.

Bu ürünlerin somunları standart olarak 35 mm cıvata uzunluğunda bulunur ve her bir raf için 8 adet kullanılır.

Bütün bu kalınlık ve büyüklükleri doğrultusunda her türlü farklı ağırlıktaki malzeme ve ürünlerinizi taşıyacak kapasitede raf sistemini bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.