Site Hızını Olumsuz Etkileyen En Yaygın Sorunlar

23.08.2020
Site Hızını Olumsuz Etkileyen En Yaygın Sorunlar

SEO’yu etkileyen birçok faktör mevcuttur, bu faktörlerden biri ve aslında çok önemli olanı ise site hızıdır. Site hızı dediğimiz faktör, adından da anlaşılacağı üzere sitenin açılış ve sayfalarda gezinme hızıdır. Örnek verecek olursak bir internet sitesine tıkladığınızda giriş yapmanız 8-10 saniye arası sürerse bu site ne yazık ki çok hantal yani yavaş bir site olarak kabul edilir. Arama motorları yavaş siteleri sevmez! Yani arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsanız site hızınız kesinlikle çok iyi bir durumda olmalıdır. İdeal site hızı 2-3 saniye arasında değişmektedir. Tabii bu değeri ne kadar düşürseniz siteniz için o kadar faydalı olacaktır. Bu yazımızda site hızını olumsuz etkileyen en yaygın sorunları sizin için derledik eğer bu sorunlar sizin sitenizde de varsa mutlaka bu sorunları düzeltin. Hadi başlayalım!

Site Hızınızı İyileştirin!

  • Görseller

İnternet siteleri bildiğiniz üzere bolca görsel kullanır. Özellikle blog ve e-ticaret siteleri çok daha fazla görsel kullanmaktadır. Bu görseller çoğaldıkça siteniz ister istemez yavaşlamaya ve hantallaşmaya başlayacaktır. Bazı görsel dosyaları olması gerektiğinden çok daha fazla yer kaplayabilmektedir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için internet sitenize yüklediğiniz her görseli mutlaka ama mutlaka sıkıştırmalısınız. Görselinizin kalitesinden ödün vermeden boyutunu küçültmek istiyorsanız bu yazımızı detaylı bir şekilde okumanızı öneririz!

  • Lazyload

Lazyload çok bilinmeyen ama çok işe yarayan bir özelliktir. Normal şartlarda bir kullanıcı sitenize girdiği anda giriş yapmış olduğu sayfada ki bütün görseller kullanıcıya gösterilir. Eğer çok fazla görsel bulunan bir sayfaya giriş yaparsa sayfaya girmesi uzun sürebilir. Lazyload özelliği sayesinde kullanıcıya sadece ilk göreceği görseller gösterilir, diğer görseller gösterilmez. Bu sayede kullanıcı internet sitesine çok daha hızlı girer.

  • Hosting

İyi bir hosting seçimi yapmaya özen gösteriniz. Hosting seçerken fiyata göre değil özelliğe göre seçim yapınız. Kötü hosting demek site hızınızın kötü olacağı demektir. Mümkünse kurumsal ve profesyonel hosting sağlayıcıları ile çalışın. Unutmayın, iyi bir hosting işinizi her zaman daha da kolaylaştırır.

  • HTML, JS, CSS

Bildiğiniz üzere modern internet sitelerinin hepsi HTML, JS, CSS gibi yazılımları aktif bir şekilde kullanmaktadır. Eğer bu yazılımları sizde kullanıyorsanız bunları mutlaka optimize etmelisiniz. Fazla boşlukları, fazla satırları, yorum satırlarını silerek bu yazılımları optimize edebilirsiniz. Bu sayede sorgulama işlemi daha kısa süreceği için site hızınız iyileşecektir.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Site hızı ölçme işlemi aslında çok basit bir işlemdir. Sadece internet sitenizin adresini yazmanız yeterli olacaktır. Site hızımızı ölçmemizde bize yardımcı olan iki adet internet sitesi mevcuttur.

GTmetrix

PageSpeed Insights

Bu internet siteleri sayesinde internet sitenizin hızını kolay ve zahmetsiz bir şekilde ölçebilirsiniz. Yukarıda ki işlemleri uyguladıktan sonra site hızınızı ölçmeyi unutmayın!

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için “Site Hızını Olumsuz Etkileyen En Yaygın Sorunlar” konusunu ele aldık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.