Android’de Silinen Fotoğrafları Geri Yükleme

30.03.2022
Android’de Silinen Fotoğrafları Geri Yükleme

Yedek tutan insanlardan biri değilseniz, fotoğrafları kalıcı olarak sildiğinizde ve sonra bunu yapmak istemediğinizi anladığınızda korkunç bir duygu olabilir. Belki de tüm fotoğraflarınızı yanlışlıkla sildiniz veya bazılarını attınız: önemli değil. Onları geri almaya çalışma süreci aynıdır. Fotoğrafları hangi cihazdan sildiğinize, fotoğrafları kaydetmek için hangi uygulamaları veya yazılımları kullandığınıza ve ne kadar süre önce sildiğinize bağlıdır. Tek bir cihazda depolanan bu kadar çok veri ve günlük yaşamla, tüm fotoğraflarınızı yerel olarak Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde depolamak bazen riskli bir teklif olabilir. İster bir kaza (hasar, yanlışlıkla silme) isterse tanıdığınız biri cihazınıza girmiş ve saklamak istediğiniz fotoğrafları kasıtlı olarak silmiş olsun, yıllarca süren fotoğrafların potansiyel kaybı korkunç bir ihtimal olabilir. Fotoğraflar silinmiş olsa bile, onları geri almak için hala umut var. Fotoğrafları yanlışlıkla mobil cihazınızdan sildiyseniz veya depolama alanını temizlediyseniz, muhtemelen Android’de silinen fotoğrafları kurtarmanın bir yolu olup olmadığını merak ediyorsunuzdur.

Android’de Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Yüklenir?

Google Fotoğraflar’dan:

Google Fotoğraflar, Google tarafından geliştirilen popüler bir fotoğraf paylaşım ve depolama uygulamasıdır. Uygulama, Android akıllı telefonunuza kaydettiğiniz tüm görüntüleri buluta yedekleyebilir ve gerektiğinde geri yükleyebilir. Ayrıca yedeklerden görüntüleri otomatik olarak silebilir, bu da bazen bu özelliğe aşina olmayan kullanıcıları panikletir. Ancak korkmayın, fotoğrafları Google Fotoğraflar’dan kurtarmak basittir.

 1. Android cihazınızda Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
 2. Silinen fotoğrafları seçin.
 3. Diğer’e (üç nokta) dokunun ve Cihaza kaydet’i seçin.

Android'de Silinen Fotoğrafları

Microsoft OneDrive’dan:

Microsoft’un bulut depolama hizmeti OneDrive, görüntüleri buluta yükleyip telefondan silerek dahili belleği boşaltan otomatik fotoğraf silme ve yedekleme özelliği sunmaktadır. OneDrive’a yüklenen tüm resimler, çekildikleri cihaz da dahil olmak üzere herhangi bir cihazdan alınabilmektedir. Android’de silinen fotoğrafları kurtarmak için:

 1. Android cihazınızda OneDrive uygulamasını açın.
 2. Alt menüden Fotoğraflar’ı seçin.
 3. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin.
 4. Diğer’e (üç nokta) dokunun ve Kaydet’i seçin.

Dropbox’tan:

Dropbox kullanıcısıysanız ve yanlışlıkla fotoğraflarınızı kaybetmeden veya silmeden önce otomatik fotoğraf yedekleme özelliğini açtıysanız, artık sadece birkaç dokunuşla bilgisayar olmadan telefon hafızasına kolayca kurtarabilirsiniz. Android’de fotoğrafları kurtarmak için şu adımları izleyin:

 1. Android cihazınızda Dropbox uygulamasını açın.
 2. Kamera Yüklemeleri klasörüne gidin. Görüntüleri farklı bir klasöre taşıdığınızı hatırlıyorsanız, ona gidin.
 3. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin.
 4. Diğer’e (üç nokta) dokunun ve Cihaza kaydet’i seçin.

Google Drive’da:

Temmuz 2019’dan bu yana, Google Drive’da depolanan fotoğraflar Google Fotoğraflar’da otomatik olarak görüntülenmiyor; bu, Android galerisinden silinen fotoğrafları kurtarmanın bir yolu daha olduğu anlamına geliyor. Ancak, otomatik fotoğraf yedekleme özelliği, Google Drive’dan mı yoksa Google Fotoğraflar’dan mı etkinleştirdiğinize bakılmaksızın fotoğrafları Google Fotoğraflar’a yüklemektedir. Bu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Android cihazınızda Google Drive uygulamasını açın.
 2. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin.
 3. Diğer’e (üç nokta) ve İndir’e dokunun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.