PlayStation 5 (PS5) Konsol Güncellemesi Yapmanın Yolları

25.03.2023
PlayStation 5 (PS5) Konsol Güncellemesi Yapmanın Yolları

PlayStation 5’inizde en son sistem yazılımı sürümünü çalıştırmak, sorunsuz ve sorunsuz bir oyun deneyimi için çok önemlidir. Bu nedenle, konsol yeni güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder, yeni sürümler hakkında sizi bilgilendirir ve hatta siz oyun oynamadığınız zamanlarda bunları yükler. Ancak, PS5’inizde otomatik güncellemeler etkin değilse veya konsol yeni sistem yazılımı sürümleri hakkında sizi bilgilendirmezse (evet, bu olur), meseleyi kendi ellerinize almanız gerekir. Neyse ki, PlayStation 5 konsolunu güncellemek birkaç şekilde yapılabilen basit bir işlemdir. Bu yazıda, PS5’inizi güncellemenin çeşitli yollarını keşfedeceğiz; konsol internet üzerinden güncellemekten, en son aygıt yazılımını USB aracılığıyla manuel olarak yüklemeye ve sistem güncellemelerini Güvenli Mod aracılığıyla uygulamaya kadar.

Yöntem 1: PS5’i İnternet Üzerinden Güncelleyin

İnternet üzerinden doğrudan PS5 sistem yazılımı indirmek, konsolu güncellemenin en uygun yoludur. Orta derecede hızlı bir Wi-Fi veya Ethernet bağlantısına erişiminiz varsa hızlı ve kolaydır. Herhangi bir PS5 oyunundan çıkın ve ardından

 1. PS5’in Ana Ekranının sağ üst köşesinden Ayarlar’ı seçin.
 2. Sistem kategorisini girin.
 3. Sistem Yazılımı > Sistem Yazılımı Güncelleme ve Ayarları’na gidin.
 4. Sistem Yazılımını Güncelle öğesini seçin.
 5. İnternet Kullanarak Güncelle’yi seçin. Bu, PS5’inizden Sony sunucularına bağlanmasını ve yeni güncellemeleri kontrol etmesini isteyecektir.
 6. Bekleyen bir güncelleme varsa, indirmek ve yüklemek için Güncelle düğmesini seçin. Güncellemenin yama notlarını görüntülemek istiyorsanız Ayrıntıları Görüntüle düğmesini seçin.
 7. PS5’in otomatik olarak yeniden başlatılması ve güncellemeyi indirip yüklemesi gerekir.
PlayStation 5 Konsol Güncellemesi Yapmanın Yolları

PlayStation 5 Konsol Güncellemesi Yapmanın Yolları

Konsol tekrar yeniden başlayacaktır. Konsolun güncel olduğunu onaylamak için Ana Ekranda “Sistem yazılımı güncellemesi tamamlandı” bildirimi görünmelidir. Bazen PS5’inizdeki sistem yazılımı güncellemesi indirme sırasında veya sonrasında başarısız olabilir. Sistem yazılımı indirmesini veya yüklemesini yeniden başlatmak için:

 1. DualSense kablosuz kontrol cihazınızdaki PS düğmesine basın ve İndirmeler/Yüklemeler öğesini seçin.
 2. Sistem yazılımı güncellemesini seçin ve Hata Bilgilerini Görüntüle öğesini seçin.
 3. Tekrar Dene öğesini seçin.

PS5’inizde otomatik güncellemeleri etkinleştirmek (veya özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmek) istiyorsanız, Ayarlar > Sistem > Sistem Yazılımı > Sistem Yazılımı Güncellemesi ve Ayarları bölümüne gidin ve Güncelleme Dosyalarını Otomatik Olarak İndir ve Güncelleme Dosyalarını Otomatik Olarak Yükle seçeneklerinin yanındaki anahtarları açın.

Yöntem 2: PS5’i Güvenli Modda Güncelleme

PS5’inizi Güvenli Modda güncellemek, tekrarlanan başarısız güncellemeler ve aralıklı sistem çökmeleri gibi yukarıdaki standart güncelleme yöntemleriyle ilgili sorunlar yaşadığınızda kullanışlıdır. PS5’inizi normal modda güncellemek gibi, Güvenli Mod da konsolu internet üzerinden veya USB aracılığıyla güncellemek arasında seçim yapmanızı sağlar. İkincisini tercih ederseniz, yukarıdaki talimatları kullanarak bir USB flash sürücü kurun.

 1. DualSense veya DualSense Edge kontrol cihazınızın PS düğmesine basın, ardından Güç > PS5’i Kapat’ı seçin.
 2. DualSense kontrol cihazını USB aracılığıyla PS5’e bağlayın.
 3. Konsol iki kez bip sesi çıkarana kadar Güç düğmesini basılı tutun. Konsolun kısa süre içinde Güvenli Mod’a geçtiğini göreceksiniz.
 4. DualSense kablosuz kontrol cihazınızdaki PS düğmesine basın.
 5. Yukarı ve Aşağı D-pad düğmelerini kullanarak Sistem Yazılımını Güncelle’yi seçin; parmak çubukları Güvenli Mod’da çalışmaz.
 6. İnternet Kullanarak Güncelle’yi seçin. Bu başarısız olursa, PS5 sistem yazılımı güncelleme dosyasını içeren bir USB flash sürücü bağlayın ve USB Sürücüden Güncelle seçeneğini deneyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.