Özgeçmiş Yazma: KISA LİSTE OLAN CV Oluşturma

13.09.2022
Özgeçmiş Yazma: KISA LİSTE OLAN CV Oluşturma

Çok fazla uzun ve nasıl biçimlenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, özgeçmişlerde her zaman kendilerini gösterir. Özgeçmişlerinizin iyi bir şekilde oluşturulmasını sağlayana yararlanabilirsiniz. Bu ürünün temeli: cv örnekleri

: Özgeçmiş nedir?

Photographer(Turkish).pdf

  • Özgeçmişiniz nedir? İş geçmişinizi, eğitiminizi ve deneyiminizi özetleyen bir belgedir. Bu belgenin temel amacı, işverenlerin istihdam için nitelikli adaylar bulmalarına yardımcı olmaktır. Özgeçmişiniz aynı zamanda hangi becerilere sahip olduğunuzu ve bu konuda ne kadar iyi eğitimli veya deneyimli olduğunuzu göstererek şirkete nasıl katkıda bulunabileceğinizi de göstermelidir.

    Özgeçmişinizde bahsetmeye değer herhangi bir ödül veya onur hakkında bilgi eklemelisiniz, çünkü bunlar bir işverene şirketlerinde ne tür bir kişiye ihtiyaç duydukları konusunda bir fikir verebilir.*

 

  • CV’m (özgeçmişim) ne kadar uzun? CV, “yaşam seyri” anlamına gelen curriculum vitae’nin kısaltmasıdır. Özgeçmiş demenin başka bir yoludur, ancak özellikle zaman içinde elde edilen başarıların yanı sıra ilgili tüm yönleri listeleyen bir belgeyi ifade eder.*

: Özgeçmiş nedir? Özgeçmişinize bir fotoğraf eklemeli misiniz?

Özgeçmiş nedir?

Özgeçmişinize bir fotoğraf eklemeli misiniz?

Özgeçmişinize fotoğraf koymalı mısınız?

Yaptığımuz çalışmalarda, bölümlerimizde anketler yaparken, sadece adayların özgeçmişlerini sorulara cevap verdik. Bu sorulardan birinde “Özgüvenle nitelikli olarak” veya “iletişim bilgilerine sahip olup, eksiksiz ve güvenilir olmayan örnekler de dahil olduğu için özel amaçlara yoğunlaşt iba­yat yaparak” yorumlamaya başlad ikten sonra birkaç adet cevaplayacaği gibi birkaç adet verdiğimde bu sayede uygulamalar tamamland ırken ya da ne kadar uzun olursa olsun hiçbir anlamda onu kaybetmeden devam ederken diyorlarmdaki dikkat etmeye başlad iki haziran’dan sonraki Mart ayakta durumdayd iken bu doğru değildir! Gerisi beklenmedik ama…

BusinessAnalyst(Turkish).pdf

: Özgeçmişiniz ne kadar uzun olmalı? Özgeçmişiniz ne kadar uzun olmalı?

  • Özgeçmişinizin uzun olmasına dikkat edin.
  • Kronolojik ve fonksiyonel özgeçmişler arasındaki fark nedir?

: Özgeçmişiniz ne kadar uzun olmalı? Kronolojik ve fonksiyonel özgeçmişler arasındaki fark nedir?

  • Kronolojik özgeçmişler, iş başvurusu sırasında kullanılır.
  • Zamanla hareketli ve aktif bir personel olarak çalışmaktan dolayı uzun zamandır bu tür konularla ilgili olan birçok kişi tarafından sevilmesine rağmen, çalıştaylarda yeterli niteliklere sahip olmayanlar oldukça yavaşlama riskini taşıyan bir durumdur. Kronolojik ve fonksiyonel özgeçmişler arasındaki fark nedir?

: Özgeçmişinizi nasıl biçimlendirirsiniz? Özgeçmişinizi nasıl biçimlendirirsiniz?

CV’niz söz konusu olduğunda yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bir şablon kullanarak bir CV oluşturabilir veya kendi CV’nizi yazabilirsiniz. İkinci seçeneği seçerseniz, işte size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Doğru dilbilgisi ve noktalama işaretleri kullanın. Bu, insanların özgeçmişinizi daha net ve hızlı bir şekilde okumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, düşük kaliteli yazma becerilerine sahip (veya hiç olmayan) bir şeyi okumak zorunda kaldıklarından daha kısa sürede okuduklarını anlamalarını sağlar.
  • Tüm bölümlerin başlıkları olduğundan emin olun, böylece okuyucular her bir bölümü tek tek okurken ilk olarak nereye bakmaları gerektiğini bilirler ve isim/yaş vb. gibi kendinizle ilgili bazı temel bilgileri aldıktan sonra öncelik listelerinde daha aşağıda yer alan başka bir bölüme geçerler.

Çıkar yol: İyi bir özgeçmiş oluşturmak için zaman ayırmalısınız, böylece iş görüşmeleri için kısa listeye alınma şansınız artar.

Kısa listeye girmek istiyorsanız, iyi bir özgeçmişinizin olması önemlidir.

Özgeçmişiniz iyi bir geçmişe ve deneyime sahipse, kısa listeye girme şansınız çok daha yüksektir.

Mülakatlı işlere başvururken, özgeçmişinizin iyi yazılmış olduğundan ve sizi aynı iş ilanlarına başvuran diğer adaylardan farklı kılan tüm beceri ve başarıları açıkladığından emin olun.

Conclusion

Çok yönlü bir özgeçmiş oluşturmak için, öncelikle kendinizi ve kariyerinizi zaman ayırmalısınız. Zaman ayarlamanın en önemlisi, mesele sizin için geçerli olmayan noktalara sahip olmanızdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.