Wi-Fi’nin Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

28.09.2022
Wi-Fi’nin Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Herkese merhaba, bugün bu yazıda size Wi-Fi sinyal gücü nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz. Kablosuz LAN’ların popülaritesi, temel olarak kolaylıkları, maliyet verimliliği ve diğer ağlar ve ağ bileşenleri ile entegrasyon kolaylığından kaynaklanmaktadır. Günümüzde tüketicilere satılan çoğu bilgisayar, gerekli tüm kablosuz LAN teknolojisiyle donatılmıştır. O halde lafı fazla uzatmadan başlayalım.

İnternet yavaş görünüyorsa veya web sayfaları yüklenmiyorsa, sorun Wi-Fi Yönlendiriciniz veya bağlantınız olabilir. Belki kaynaktan çok uzaktasınız veya kalın duvarlar sinyali engelliyor. İşte tam Wi-Fi sinyal gücünü nasıl kontrol edeceğiniz. Daha güçlü bir Wi-Fi sinyali, daha güvenilir bir bağlantı anlamına gelir. Bu, size sunulan İnternet hızından tam olarak yararlanmanızı sağlayan şeydir. Wi-Fi sinyal gücü, yönlendiriciden uzaklık, 2,4 veya 5 ghz bağlantı olup olmadığı ve hatta etrafınızdaki duvarların malzemeleri gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Yönlendiriciye ne kadar yakın olursanız o kadar iyidir. 2,4 ghz bağlantılar daha uzağa iletir, ancak parazit sorunları olabilir. Daha yoğun malzemelerden (beton gibi) yapılmış daha kalın duvarlar Wi-Fi sinyallerini engeller. Daha zayıf bir sinyal ise daha yavaş hızlara yol açar.

Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Yerleşik İşletim Sistemi Yardımcı Programını Kullanın

  1. Microsoft Windows ve diğer işletim sistemleri, kablosuz ağ bağlantılarını izlemek için yerleşik bir yardımcı program içerir. Bu, Wi-Fi gücünü ölçmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Windows’un daha yeni sürümlerinde, bağlı olduğunuz kablosuz ağı görüntülemek için görev çubuğundaki ağ simgesini seçin. Beş çubuk bağlantının sinyal gücünü gösterir: bir çubuk en zayıf bağlantıdır ve beş çubuk en iyi bağlantıdır.
  2. Windows’un modern sürümlerinde ağ bağlantısını bulmak için Denetim Masası’nı açın ve Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne gidin ve Wi-Fi gücünü görmek için mavi Wi-Fi bağlantısını seçin.
  3. Mac’te Wi-Fi göstergesi ekranın sağ üst köşesinde, menü çubuğundadır. Bir çubuk en kötü bağlantıyı, üç çubuk ise en iyi bağlantıyı gösterir.
  4. Linux dağıtımlarında, terminal penceresinde sinyal seviyesini görüntülemek için aşağıdaki komutu kullanın: İWCONFİG WLAN0 | GREP -İ –RENK SİNYALİ
  5. Terminaldeki çıkış, bir dB değeri olarak görüntülenir. Değer ne kadar negatif olursa, sinyal gücü o kadar kötü olur. -50 dBm ile -70 dBm arasındaki herhangi bir değer, mükemmel ila makul sinyal gücü olarak kabul edilir.
Wi-Fi'nin Sinyal Gücü Ölçme

Wi-Fi’nin Sinyal Gücü Ölçme

Akıllı Telefon veya Tablet Kullanın

  • İnternette gezinebilen herhangi bir mobil cihazın ayarlarında, kapsama alanındaki Wi-Fi ağlarının gücünü gösteren bir bölüm bulunur. Örneğin, bir iPhone’da Ayarlar uygulamasını açın ve bulunduğunuz ağın Wi-Fi gücünü ve kapsama alanı içindeki herhangi bir ağın sinyal gücünü görmek için Wi-Fi’ye gidin.
  • Benzer bir yöntem bir Android telefon veya tablette kullanılabilir. Ayarlar, Wi-Fi veya Ağ menüsüne bakın. Örneğin, Android 10 çalıştıran bir Google Pixel’in ayarlarında Ağ ve İnternet’i seçin, kullandığınız Wi-Fi ağını seçin, ardından bağlı olduğunuz ağın yanındaki dişli simgesini seçin. Orada sinyal gücünü görebilirsiniz.
  • Diğer bir seçenek de, Wi-Fi gücünü yakındaki diğer ağlara kıyasla dBm cinsinden görsel olarak gösteren Android için Wifi Analyzer gibi ücretsiz bir uygulama indirmektir. Diğer platformlar için de benzer seçenekler mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.