MacOS’ta Bir PDF Nasıl Şifrelenir?

19.06.2022
MacOS’ta Bir PDF Nasıl Şifrelenir?

PDF, üzerinde görüntülendikleri donanım, yazılım ya da işletim sisteminden bağımsız olarak belgelerin elektronik olarak görüntülenmesini sağlayan Taşınabilir Belge Biçimi anlamına gelmektedir. Orijinal olarak Adobe Systems tarafından PostScript formatına dayalı evrensel olarak bir fdosya formatı olarak geliştirilmiş, bilgi ve belge alışverişi için fiili bir uluslararası standart haline gelmiştir. 2008’de Adobe, PDF geliştirme kontrolünü ISO’ya (Uluslararası Standardizasyon Örgütü) devretti ve PDF’yi “açık standart” haline getirdi. PDF’nin (2.0) güncel sürümünün özellikleri ISO 32000-2 kapsamında belgelenmiştir.

ISO, gelecekteki sürümlerin güncellenmesinden ve geliştirilmesinden de sorumludur. Mac önizleme yazılımını kullanırken bir PDF dosyasını parolayla korumak yaklaşık 10 saniye sürer. Daha sonra bilgi hırsızlığını önlemek için belgeyi şimdi korursanız, bu birkaç saniye size saatlerce çalışma ve binlerce dolar kazandırabilir. Adresiniz, banka hesap bilgileriniz, sosyal güvenlik numaranız vb. gibi potansiyel olarak hassas bilgiler içeren bir PDF dosyasını her paylaştığınızda, dosyayı şifrelemeli ve parolayla korumalısınız.

MacOS'ta Bir PDF Şifreleme

MacOS’ta Bir PDF Şifreleme

MacOS’ta Bir PDF Şifreleme

  1. macOS’te bir PDF belgesine parola eklemek için Mac ekranınızın alt kısmındaki Dock’tan başlatabileceğiniz Launchpad’den Önizleme uygulamasını açın.
  2. Alternatif olarak, Finder uygulamasındaki Uygulamalar klasöründen Önizleme’yi başlatabilirsiniz; Bunu ayrıca Dock’unuzda bir simge olarak bulacaksınız.
  3. Önizleme açıldığında, bir parola ile şifrelemek istediğiniz PDF belgesini açmak için menü çubuğunda Dosya > Aç’ı tıklayın.
  4. Önizleme’de açtığınız PDF belgesini şifrelemeye başlamak için menü çubuğunda Dosya > Dışa Aktar’ı tıklayın.
  5. PDF’nizi farklı biçimlerde dışa aktarmak için, parola ekleme seçeneği de dahil olmak üzere çeşitli seçenekler görünecektir.
  6. Mevcut belgenizin üzerine yazmak istemiyorsanız, “Farklı Dışa Aktar” kutusunda yeni belgenize bir ad vermeniz gerekir. “Nerede” açılır menüsünde kaydetme konumunu onaylayın.
  7. Parola ekleyebilmek için seçenekler menüsündeki “Şifrele” onay kutusunu tıklayarak hemen aşağıdaki “Parola” ve “Doğrula” kutularına güçlü bir parola yazmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM