Bulut Oyunları Nedir ve Nasıl Çalışır?

27.06.2023
Bulut Oyunları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bulut oyunlarını Netflix veya Hulu’nun sadece video oyunları için olanları gibi düşünün. Bir konsol veya kişisel bilgisayar gerektiren geleneksel oyunların aksine, bulut oyunları hemen hemen her cihazda uzaktan oynamanıza olanak tanır: TV, tablet, hatta akıllı telefon. Böylece Nintendo, Sony ve Microsoft’un pahalı bilgisayar ve konsollarına yatırım yapmak yerine, zaten sahip olduğunuz bir cihazı kullanabilirsiniz. Bulut oyunları ayrıca oyunun ortasında ilerlemenizi kaydetmenize ve daha sonra nerede olursanız olun başka bir cihazla devam etmenize olanak tanır.

Bulut Oyunları Nasıl Çalışır?

Konsolunuza veya bilgisayarınıza bir oyun indirip kurmak yerine, bulut oyun, oyunu çalıştırmak ve internet üzerinden doğrudan TV’nize, telefonunuza, Amazon Fire TV Stick’e, Google Chromecast’e veya kullandığınız herhangi bir cihaza aktarmak için veri merkezlerindeki uzak sunuculara güvenir. Kablolara ihtiyacınız yok. Yazılıma ihtiyacınız yok. Ekstra depolama alanına ihtiyacınız yok. Ve oyunların yüklenmesini beklemenize gerek yok.

Bulut Oyunları İçin Özel Bir Ekipmana İhtiyacım Var Mı?

Bulutta oyun oynamak için yüksek hızlı bir internet bağlantısı, uyumlu bir kontrol cihazı veya fare ve klavye ile tablet, dizüstü bilgisayar veya akıllı TV gibi video akış cihazları gerekir.

Bulut Oyunları Nedir

Bulut Oyunları Nedir

Bugün Hangi Bulut Oyun Hizmetleri Mevcut?

Bulut oyunları yenidir ve hizmetler sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir. İşte önde gelen bulut oyun hizmetlerinden birkaçı, fiyatları ve sundukları hizmetler.

Xbox Bulut Oyun

Xbox Cloud Gaming çoğu cihaz ve platformla uyumludur. Ücretsiz bir Microsoft hesabıyla Fortnite oynayabilirsiniz, ancak Game Pass Ultimate üyeliği (ayda 14,99 ABD doları) yüzlerce konsol oyununa erişmenizi sağlar, ayrıca Xbox her ay yenilerini ekler.

Playstation Plus Premium

Sony bulut oyun hizmetinde, bulut akışına erişim için en üst düzey üyelik olan Premium’u satın almanız gerekiyor (ayda 17,99 ABD doları, her üç ayda bir 49,99 ABD doları veya yıllık 119,99 ABD doları). Bu üyelik, yüzlerce klasik PlayStation oyununun yanı sıra yeni oyunların ücretsiz ve zaman sınırlı deneme sürümlerini de içeriyor. Tek potansiyel sorun: PlayStation Plus Premium yalnızca PlayStation konsollarında ve Windows PC’lerde kullanılabilir.

Luna

Amazon Luna, Amazon Prime aboneleri için ücretsiz olduğundan, yeni başlayanlar için bulut oyunlarını keşfetmenin en kolay yollarından biri olabilir. Amazon, kütüphanesini “kanallara” veya paketlere ayırır ve ücretsiz oyunları Prime Gaming kanalıyla sınırlar, ancak tüm Jackbox Games (ayda 4,99 $), Luna+ (ayda 9,99 $) ve Ubisoft® (ayda 17,99 $) dahil olmak üzere diğerlerine de abone olabilirsiniz.

GeForce NOW

Uyumlu oyunlardan oluşan devasa bir kütüphaneye sahip olan GeForce NOW, dijital mağazalardaki mevcut kütüphanelerinize bağlanır, yeni oyunlar satın almanızı ve ücretsiz oyunlar oynamanızı sağlar. Ancak diğer hizmetlerin aksine oyun satmaz. Bunun yerine Epic, Ubisoft ve Steam gibi dijital PC oyun mağazalarından satın alırsınız. GeForce NOW hemen hemen her platformda çalışır ve kullanmayı bırakırsanız tüm oyunlarınızı saklayabilirsiniz. Üç kademe vardır: Ücretsiz, Öncelikli (ayda 9,99 ABD doları) ve Ultimate (ayda 19,99 ABD doları) hızlıbahis

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.