MacBook’tan Wifi/Ethernet Üzerinden İnternet Nasıl Paylaşılır?

24.01.2022
MacBook’tan Wifi/Ethernet Üzerinden İnternet Nasıl Paylaşılır?

Yıllar önce Apple, paylaşım sistemi seçeneğine bir İnternet paylaşım seçeneği ekledi. Bu işlevsellik, bir Mac’ten gelen bir İnternet bağlantısını ek Mac ağ arabirimleriyle paylaşmanıza olanak tanır. Önceden bu, artık daha yaygın olarak “kişisel erişim noktası” olarak bilinen bir “yazılım baz istasyonu” oluşturmaya yönelik popüler bir yaklaşımdı. Ancak, bozuk, eksik, hatalı veya zayıf Wi-Fi’ye sahip eski bir Mac’iniz varsa, ağınız arasında köprü oluşturmak için harika bir seçenektir. Apple, bilgisayar serisi geliştikçe desteklediği Wi-Fi türlerini geliştirdi. Wi-Fi’nin daha eski, daha yavaş sürümleri ve sinyal iletimi ve alımı daha zayıf olan ağ kartlarının yanı sıra, çakışan sinyalleri sınıflandırmak için daha az toleransa sahip radyolar, beş yıldan eski Mac’lerde bulunur.

İki masaüstü Mac’i ethernet bağlantı noktalarına bağlamak için basit bir yönteminiz varsa, Ethernet ve İnternet Paylaşımı bir çözümdür. (Dizüstü bilgisayarları da bağlayabilirsiniz, ancak bu teknik yalnızca Mac paylaşımı mevcutsa etkilidir.) Mac’lerden birinde Ethernet, daha yeni Mac’ler için bir USB-C veya Thunderbolt 3 yuvası veya bir USB adaptörü veya Thunderbolt 2 adaptörü veya yuvası yoksa eklemek için eski Mac’ler kullanılabilir.

İnternet

Wi-Fi/Ethernet Aracılığıyla MacBook’tan İnternet Nasıl Paylaşılır?

  • İki Mac’i bir ethernet kablosuyla bağlayın. Bu, doğrudan bağlantı veya bağlantı için ev tipi elektrik kablolarını kullanan elektrik hattı ağ adaptörlerindeki ethernet bağlantı noktaları aracılığıyla olabilir. (“Wi-Fi kapsama alanının zayıf alanlarını sınıflandırmak için Mac’inizde Wi-Fi menüsü nasıl kullanılır?” bölümündeki “Kablolu baz istasyonu ekleme” konusuna bakın.)
  • Paylaşım tercihlerini açın ve soldaki hizmetler listesinden İnternet Paylaşımı’nı seçin.
  • “Bağlantınızı şuradan paylaşın” menüsünde Wi-Fi’yi seçin.
  • “Kullandıkları bilgisayarlara” listesinde, ethernet adaptörünüzün yanındaki kutuyu işaretleyin. (Bilgisayar arayüzlerinize bağlı olarak birden fazla listelenmiş görebilirsiniz.)
  • Paylaşımı başlatmak için İnternet Paylaşımı kutusunu işaretleyin.
  • Apple, çevrimiçi saçmalık potansiyeli konusunda sizi uyarır. Başlat’a tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM