iPhone Önbelleği Nasıl Temizleyebilirsiniz?

23.01.2023
iPhone Önbelleği Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Bu yazı, önbelleği temizleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söyleyecektir. İlk olarak, bunu neden yapmak isteyebileceğiniz gibi bazı temel konuların üzerinden geçeceğiz ve son olarak, sizi birkaç popüler uygulamanın önbelleğini silme adımlarından geçireceğiz.

iPhone’da Uygulama Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Önbellek temizleme uygulaması indirebileceğiniz Android telefonların aksine, iPhone’da böyle bir uygulama yoktur. Bunun nedeni, iOS uygulamalarının kendi alanlarıyla sınırlı olması ve diğer tüm uygulamalar tarafından kaydedilen verilere otomatik olarak erişememesidir.

Bu nedenle, iPhone App Store’da clear cache, delete cache, remove cache, phoneclean veya benzeri herhangi bir terimi aratsanız ve bir uygulama edinseniz bile, bunun pek bir faydası olmayacaktır. Bu uygulamalar yalnızca fotoğraflarınıza, videolarınıza, kişilerinize, takvimlerinize vb. erişmenizi isteyecek ve yinelenen veya bulanık dosyaları silmenize yardımcı olacaktır. Aboneliklerini veya pro planını alsanız bile hiçbir önbelleği tam olarak silmezler. Bu nedenle, iPhone’unuzdaki gereksiz dosyaları kaldırmak için, tek tek uygulamalara bakmanız ve onlardan önbelleği temizlemeniz gerekir. Bununla birlikte, nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Bu, iPhone’unuzdaki önbelleklerin formda kalmasını sağlamanın en kolay yoludur. iPhone’unuzu kapatıp tekrar açtığınızda, birkaç uygulamanın eski ve gereksiz önbelleklerini otomatik olarak temizleyecek, böylece yerel depolama alanını boşaltacak ve sistemi iyi durumda tutacaktır.

Uygulamayı Silin ve Yeniden Yükleyin

Uygulama önbelleğinden kurtulmanın bir başka kesin yolu, uygulamayı silip yeniden yüklemektir. Bu, söz konusu uygulamanın yanı sıra önbellekler dahil tüm yerel verilerini kaldırır.

Devam etmek için Ana Ekran’dan bir uygulama simgesine dokunup basılı tutabilir ve Uygulamayı sil > Sil’e dokunabilirsiniz. Bununla birlikte, daha iyi bir yaklaşım, hangi uygulamaların iPhone’unuzda en fazla alanı kapladığını öğrenmek için aşağıdaki adımları izlemektir ve ardından, anlamlı bir önbellek temizliği için önce bunlarla başa çıkabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > iPhone [iPad] Depolama bölümüne gidin.
 2. Yüklemesi için birkaç saniye verin ve bundan sonra, en fazla alanı kaplayanlar en üstte olacak şekilde tüm uygulamalarınızı ve ardından sırayla kalan uygulamaları gösterecektir.
 3. Önemli yer kaplayan bir uygulama seçin.
 4. Son olarak, Uygulamayı Sil’e dokunun ve onaylayın.

iPhone ve iPad’de Safari Önbelleğini Kaldırın

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve Safari’ye dokunun.
 2. Gelişmiş’e basın ve üstten Web Sitesi Verileri’ni seçin.
 3. Burada, yerel verileri ve önbellekleri cihazınıza kaydeden tüm siteleri göreceksiniz.
 4. Birini silmek için adını sola kaydırın ve Sil’e basın. Tek seferde silmek için Tüm Web Sitesi Verilerini Kaldır’a da dokunabilirsiniz.
iPhone Önbelleği Temizleme

iPhone Önbelleği Temizleme

iPhone’da Chrome Önbelleğini Temizle

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve sağ alttaki üç nokta simgesine dokunun.
 2. Tarama Verilerini Temizle’ye dokunun.
 3. En baştan bir zaman aralığı seçin ( Tüm Zamanlar iyidir) ve ardından Önbelleğe Alınmış Görüntüler ve Dosyalar da dahil olmak üzere temizlemek istediğiniz öğeleri kontrol edin.
 4. Son olarak, Tarama Verilerini Temizle’ye basın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM