Gizli Mod Tamamen Güvenli Mi?

21.09.2021
Gizli Mod Tamamen Güvenli Mi?

Hepimiz interneti her zaman rahat paylaşamayacağımız bir şekilde kullanmaktan suçluyuz. Utanç verici sorulardan garip keşiflere kadar, çoğu insanın arama geçmişini aktif olarak paylaşmamasının tonlarca nedeni vardır. Bazı kullanıcılar geçmişlerini ve çerezlerini eski moda bir şekilde sürekli olarak silmelerine rağmen, çoğu tarayıcı başka bir işlem yapmadan etkinliği “gizlemeye” yardımcı olacak özel bir ayar sunar. Google Chrome’un gizli modu kolayca en popüler gizlilik özelliklerinden biridir, ancak olması gereken tek şey gizli mod mu? Gizli mod ne işe yaradığını incelemek, onu kullanırken ne kadar güvende olduğunuzu iki kez düşünmenize neden olabilir.

Gizli Mod, Normal İnternet Taramasından Daha Güvenli Mi?

Gizli modun daha iyi bir güvenlik seçeneği olup olmadığı, güvenliği nasıl tanımladığınıza bağlıdır.  Kişisel bilgilerinizi formlara kaydetmemek, birileri cihazınızı ele geçirirse gizliliğinizin korunmasına yardımcı olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı veya telefonunuzu halka açık bir yerde bırakırsanız, birinin emrinde olacağı bilgileri hayal edin.

Gizli Mod

Kaydedilen bilgiler, insanların doğru zamanda doğru yerde bulunarak banka hesabınıza veya adresinize erişmesini sağlar. Elbette, temel elektronik cihazları açıkta bırakırken bazı önemli endişelerle karşı karşıya kalırsınız ve insanların cihazınızdan bilgilere erişmesini engellemenin birçok yolu vardır. Bazı insanlar, elektronik cihazlarını çalarak bilgileri fiziksel olarak elde eden hırsızlardan daha az endişe duyuyor ve verilerini satan şirketlerden daha fazla endişe duyuyor. Cihazınızın geçmişinizi izlemesine izin vermeyerek, büyük şirketlerin verilerinizi sizi hedeflemek için kullanmasını veya bilgisayarınızdaki reklamları özel ilgi alanlarınızı diğer kullanıcılara vermek için kullanmasını engellemiş olursunuz.

Ancak, kötü amaçlı yazılım veya veri sızıntısı gibi şeyler söz konusu olduğunda, gizli mod size yardımcı olmaz. Bu güvenlik sorunları, cihazınızda yerel olarak depolanan verileri çalmaktan daha karmaşıktır. Yanlışlıkla şüpheli bir bağlantıya tıklarsanız, gölgeli bir dosya açarsanız veya kimlik avı dolandırıcılığına düşerseniz , tarama geçmişinizi duraklatmak bilgisayarınıza virüs yüklenmesini engellemez. Bu virüsler, cihazınıza kaydetmeseniz bile oturum açma bilgilerinizi çalmak için keylogger’ları veya diğer yazılımları kullanabilir. İnternet geçmişinizi hiçbir şekilde silmeniz, makinenizi donanıma zarar veren virüslerden korumayacaktır. Ayrıca, bilgilerinizi isteyerek ama farkında olmadan teslim ederseniz, dolandırıcılık yapmanızı da engellemez.

Gizli Modu Kullanmalı Mıyım?

Gizli modu kullanmak, internette gezinmenizi diğer kullanıcılardan güvende tutmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur. İstenmeyen bilgilerin bilgisayarınıza depolanmasını ve istenmeyen utançlara yol açmasını önlemeye yardımcı olur. Mükemmel değil, ama mahremiyetinizi koruma mücadelesinde her küçük şey yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.