iOS 15’te FaceTime Çağrısı Sırasında Arka Plan Gürültüsü Nasıl Kaldırılır?

03.10.2021
iOS 15’te FaceTime Çağrısı Sırasında Arka Plan Gürültüsü Nasıl Kaldırılır?

iPhone kullanarak yaptığımız FaceTime aramalarının çoğu evden, ofisten veya çeşitli arka plan gürültüsü olan bir dış ortamdan yapılır. Bir vantilatör, klima, arabalar, çocuklar, ev aletleri, evcil hayvanlar vb. sesiyle çevrelenmiş olabilirsiniz. iOS 15, bu ortam gürültüsünü filtrelemek veya azaltmak için Ses Yalıtımı sunar, böylece sesinizi vurgular. Ayrıca, bunun tersini yapan ve arka plan seslerini geliştiren Geniş Spektrum sunar. Gereksiz seslerin filtrelenmesiyle daha temiz ses elde etmek için FaceTime çağrısı Ses Yalıtımı’nın nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, bunu yapmak için gereken adımlar burada. İnsanların arka plan gürültüsünü duymasını istiyorsanız, Geniş Spektrum’u nasıl etkinleştireceğinizi de göstereceğiz.

Ses Yalıtımı ve Geniş Spektrumu Destekleyen iPhone’lar

Yalnızca A12 Bionic işlemcili ve sonraki sürümlere sahip, iOS 15 veya sonraki sürümlerini çalıştıran iPhone’lar Ses Yalıtımı ve Geniş Spektrum modlarını destekler.

 • iPhone XR
 • iPhone XS ve XS Max
 • iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max
 • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro ve 13 Pro Max

FaceTime çağrısı

FaceTime’da Ses Yalıtımı veya Geniş Spektrum Nasıl Etkinleştirilir?

FaceTime ses filtrelerini kullanmak için Kontrol Merkezi’ni açmanız gerekir. Bunu yapmak için Face ID’li iPhone’da ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. Ve Ana Ekran düğmesi olan bir iPhone’da ekranın altından yukarı kaydırın. Bir FaceTime çağrısı sırasında ortam gürültüsünü kesmek veya geliştirmek, aşağıdaki adımlarda gösterildiği gibi hızlı ve kolaydır;

 1. FaceTime görüntülü araması sırasında Kontrol Merkezi’ni açın.
 2. Mikrofon Modu’na dokunun.
 3. Ortam gürültüsünü en aza indirmek veya engellemek için Ses Yalıtımı’nı seçin. FaceTime ekranına dönmek için boş bir alanda herhangi bir yere dokunun.
 4. Ortam gürültüsünü korumak veya geliştirmek için Geniş Spektrum’a dokunun.
 5. Herhangi bir türde ses filtrelemesi olmaması için Standart’a dokunun.

Ses Yalıtımı ve Geniş Spektrum modunun, FaceTime sesli araması değil, yalnızca bir FaceTime görüntülü araması sırasında çalıştığını lütfen unutmayın. Ancak FaceTime görüntülü görüşme sırasında her iki taraf da kameralarını kapatırsa ses modları çalışmaya devam eder.

Mükemmel Sesle FaceTime

Artık iPhone FaceTime görüntülü aramaları sırasında sesleri nasıl filtreleyeceğinizi biliyorsunuz. Profesyonel bir görüşme yaptığınızda ve arka plan gürültüsünü dışarıda tutmak istediğinizde Ses Yalıtımı mükemmel olabilir. Benzer şekilde, Geniş Spektrum, ormandan bir FaceTime araması yaparken veya bir sabah yürüyüşü sırasında diğer taraftaki kişinin çevrenizdeki kuşları, ağaçları ve diğer hoş sesleri duymasını istediğinizde yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM