Ev İnternetinizi Daha Hızlı Hale Getirmenin Yolları

22.06.2023
Ev İnternetinizi Daha Hızlı Hale Getirmenin Yolları

Kablosuz İnternet ve akıllı ev cihazlarından dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere kadar teknolojinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için buradayız. İşte internetinizi hızınızı nasıl artıracağınız ve böylece her zaman istediğiniz ön sıra koltuklara nasıl sahip olabileceğiniz.

Modeminizi ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Cihazlarınızı yeniden başlatın. Buna modeminiz ve yönlendiriciniz de dahildir. Bunu yapmak, cihazınızı güvenli bir şekilde kapanmaya ve düzgün bir şekilde yeniden başlamaya zorlar, yazılımını güncelleme ve belleğini sıfırlama şansı verir, genellikle yönlendirme sorunlarını düzeltir.

Bir Ethernet Kablosu Alın ve Takın

Modeme fiziksel olarak bir ethernet kablosuyla bağlı olmak, internetin cihazınıza ulaşması için gereken yolu sınırlar. Cihazınızda video oyunları oynuyorsanız veya çok fazla film izliyorsanız, internet bağlantınızı istikrarlı ve daha hızlı hale getirmek için doğrudan modeme bağlamayı düşünün.

Ev İnternetinizi Daha Hızlı Hale Getirme

Ev İnternetinizi Daha Hızlı Hale Getirme

Modeminizi Taşıyın

İnternetinizi daha hızlı hale getirmenin bir yolu da modemin yanına bir dükkan kurmaktır. Modeminizin ve yönlendiricinizin yerini değiştirmek, yardım için internet servis sağlayıcınıza ulaşmak zorunda kalmanız anlamına gelebilir. Ayrıca bir Wi-Fi genişletici eklemeyi veya kendi kablosuz ağınızı kurmayı da deneyebilirsiniz.

Doğru Banda Girin

Hangi Wi-Fi frekans bandını kullanıyorsunuz? Bulmak için biraz zaman ayırın – sorun değil, bekleyeceğiz. Çoğu yönlendirici, 2.4GHz ve 5GHz frekanslarında yayın yapan çift bant teknolojisini kullanır. Frekansları bir otoyol gibi düşünün; 2.4GHz, Wi-Fi olmayanlar da dahil olmak üzere günlük cihazlarınızın büyük bir kısmına bağlıdır, bu nedenle daha yüksek parazit nedeniyle daha yavaş hareket eder. 5GHz ise HOV şerididir – daha az cihaz daha yüksek hız anlamına gelir Yönlendiricinize bağlı olarak, birine veya diğerine öncelik verebilirsiniz.

Cihazlarınızı Kapatın

Çevrimiçi oyun bağımlılığınızı (yargılama yok) beslemek için en yüksek internet hızlarına ihtiyacınız olduğunda, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Ağınıza bağlı cihazların sayısı internetinizi etkileyerek hızlandırma girişimlerinizi boşa çıkarabilir. Ne kadar çok cihaza bağlanırsanız, o kadar az internete sahip olursunuz.

Bir Wi-Fi Genişletici Edinin

Wi-Fi genişleticiler, evinizde modeminizden daha uzakta olan ve yalnızca daha yavaş internete erişebilen alanlar için iyi bir seçenektir. Birçok genişletici, tam ihtiyacınız olan yerde bir prize takılabilir ve genişletici ağınızın bant genişliğiyle eşleşirse, azaltılmayacaktır.

Ekipmanınızı Yükseltin

Çoğu modem 5-8 yıl dayanır, bu nedenle sizinkine hak ettiği emekliliği vermenin zamanı gelmiş olabilir. Daha yeni bir modemle daha yüksek internet hızlarına, daha iyi performansa ve daha gelişmiş ağ güvenliğine sahip olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.