Windows’ta Kablosuz Ağ Profillerinizi Nasıl Yönetirsiniz?

11.08.2022
Windows’ta Kablosuz Ağ Profillerinizi Nasıl Yönetirsiniz?

Bilgisayarınızı düzenli olarak birden çok ağda kullansanız bile, Windows çoğu zaman Wi-Fi ağlarına bağlanmayı kolaylaştırır. Bu, büyük ölçüde, çoğumuzun bir şeyler ters gidene kadar neredeyse hiç düşünmediğimiz Kablosuz Ağ Profillerimiz sayesinde oluyor. Peki, kablosuz ağ profili nedir ve nasıl yardımcı olurlar?

Kablosuz Ağ Profili Nedir?

Bir Kablosuz Ağ Profili, bilgisayarınızın İnternet’e bağlanması için ihtiyaç duyduğu ayrıntıları içerir. Bunlara ağ adı (SSID), parola ve ilgili güvenlik bilgileri dahildir. Bilgisayarınızda kayıtlı bir ağ profiline sahip olmak, her çevrimiçi olmak istediğinizde ayrıntıları girmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Bir kablosuz ağa her yeni bağlantı için yeni bir profil oluşturulur. Profil, ev ağınız, ofis ve diğerleri kafe, eşinizin evi veya kullandığınız bir otel Wi-Fi ağı için olabilir. Windows bilgisayarınızı kablosuz ağlara hızlı ve kolay bir şekilde bağlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tüm Kablosuz Ağ Profillerinizi Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Bilgisayarınızdaki Kablosuz Ağ Profillerini kontrol etmek kolay bir iştir. Tüm ağ profillerini tek bir listede görüntüleyebilirsiniz, ancak yalnızca geçerli kullanıcıyla ilişkili profiller gösterilir. Ağ profillerinizi görüntülemenin en kolay yolu Ayarlar uygulamasıdır. Hem Windows 10 hem de 11’de Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi seçeneğine gidin. Mevcut tüm ağ profillerinin bir listesini görmek için Bilinen ağları yönet’i tıklayın.

Komut İstemi’nde kablosuz ağ profillerinin bir listesini de görüntüleyebilirsiniz. Windows Search’e cmd yazın ve Komut İstemi’ni açın. netsh wlan show profile yazın ve Return tuşuna basın. Geçerli kullanıcı için tüm ağ profillerini gösteren bir liste oluşturulur.

Windows'ta Kablosuz Ağ Profillerinizi Yönetme

Windows’ta Kablosuz Ağ Profillerinizi Yönetme

Bir Ağ Profili İçin Parola Nasıl Bulunur?

Kablosuz ağlar, bağlantının kimliğini doğrulamak için neredeyse her zaman bir parola veya ağ anahtarı gerektirir. Bir ağ profilinin parolasını bulmanız gerekiyorsa, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Kullanmakta olduğunuz ağın şifresini bulmak için. Windows 10 veya 11’de Denetim Masası’nı açın. Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne gidin. En üstteki ağ adına tıklayın ve ardından Kablosuz Özellikler > Güvenlik öğesine tıklayın. Parolayı ortaya çıkarmak için Karakterleri göster kutusunu işaretleyin. Bağlı olmadığınız bir ağın parolasını öğrenmek istiyorsanız Komut İstemi’nde netsh komutunu kullanabilirsiniz.

 1. SSID’lerin listesini görmek için Komut İstemi’ni açın ve netsh wlan show profile yazın. İhtiyacınız olanı not edin.
 2. Şimdi netsh wlan show profile name=”MyNetwork” key=clear yazın. MyNetwork’ü daha önce not ettiğiniz SSID ile değiştirin.
 3. Oluşturulan ayrıntılar listesini aşağı kaydırın ve Anahtar içerik öğesinin yanındaki parolayı arayın.

Kablosuz Ağ Profilini Manuel Olarak Ekleme

Yeni bir Wi-Fi ağına ilk kez bağlandığınızda otomatik olarak bir Kablosuz Ağ Profili oluşturulur. Ancak ihtiyaç duymanız halinde manuel olarak da bir profil oluşturabilirsiniz.

 1. Windows 10 veya 11’de Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi öğesini açın.
 2. Bilinen ağları yönet seçeneğini seçin ve ardından Yeni ağ ekle’yi tıklayın.
 3. Ağın SSID’sini girin ve ardından bunun için gereken güvenlik türünü seçin. Bu genellikle WPA2-Kişisel olacaktır, ancak birkaç seçenek vardır.
 4. Ağa bağlanmak için parolayı girin ve ihtiyacınız olan bağlantı tercihleri ​​için kutuları işaretleyin.
 5. Kaydet’e tıklayın ve yeni ağ profili bilinen ağlar listesinde görünecektir.

Aynı veya farklı bir bilgisayarda kullanım için bir kablosuz ağ profilini yedeklemek ve geri yüklemek de mümkündür.

Kablosuz Ağ Profili Nasıl Silinir?

Artık ihtiyacınız yoksa, bir kablosuz ağ profilini Windows bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Profili unutmak olarak da bilinen bir kablosuz ağ profilini silmek, bağlantı sorunlarınız varsa da yararlıdır. Ardından ağ profilini yeniden oluşturmak için ağla yeni bir bağlantı başlatabilirsiniz.

 1. Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi öğesini açın ve ardından Bilinen ağları yönet öğesine tıklayın.
 2. Her ağ profilinin yanında Unut için bir düğme bulunur. Windows 10 kullanıyorsanız, önce ağ adına tıklamanız gerekebilir.
 3. Unut’u tıkladığınızda bir onay istemi görmeyeceksiniz, bu nedenle artık kullanmak istemediğiniz ağ profilini sildiğinizden emin olun.

Windows 10 veya 11’de Hızlı Ayarlar panelinde bir ağ profilini de silebilirsiniz.

 1. Windows 10’da Eylem Merkezi düğmesini veya Windows 11’de Wi-Fi simgesini tıklayarak Hızlı Ayarlar panelini açın.
 2. Hızlı Ayarlar’da Wi-Fi’yi seçin ve silmek istediğiniz ağ profilinin adını arayın.
 3. Profil adına sağ tıklayın ve içerik menüsünden Unut’u seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.