Mac’inizin Sıcaklığını Kontrol Etme

22.09.2023
Mac’inizin Sıcaklığını Kontrol Etme

Mac’inizin sıcaklığını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek, özellikle eski bir Intel tabanlı model kullanıyorsanız, bilgisayarınızın ömrünü uzatmak için harika bir adım olabilir. Şimdiye kadar Apple Silicon Mac ve MacBook bilgisayarlar, aşırı ısınmanın büyük bir endişe yaratmayacağı kadar serin çalışma eğilimindeydi. Aynı zamanda, yeni Mac’inizin serinliğini ne kadar iyi koruduğunu kontrol etmek oldukça tatmin edici olabilir. Sıcaklık değerleri daha yüksek seviyelere çıkıyorsa, havalandırma deliklerini temizlemek için biraz Mac bahar temizliği yapmanın veya mevcut iş yükünü daha iyi idare etmek için bileşenleri yükseltmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu kılavuzda, hem Intel hem de Apple Silicon için MacOS’ta sıcaklığın tam olarak nasıl anlaşılacağını açıklayacağız. Anlık kontrolün yanı sıra sürekli sıcaklık takibi de mümkündür.

Hot uygulaması ile Apple Silicon Mac CPU sıcaklıklarını kontrol edin

iMazing, bir Mac veya MacBook’ta CPU sıcaklığını izlemeyi hızlı ve kolay hale getirmek için ücretsiz ve açık kaynaklı Hot uygulamasını geliştirdi. Bu uygulama hem Apple Silicon hem de Intel tabanlı sistemlerde çalışmaktadır. Intel Mac’ler için GPU verileri de sağlayan ve aşağıda ele alınan başka çözümler de var, ancak herhangi bir M1 veya M2 tabanlı Mac için Hot uygulaması, bir bakışta kolaylık sağlamak için ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda her zaman görünür olan ücretsiz bir uygulamadır.

Adım 1: Hot uygulaması iMazing web sitesinden indirilebilir ve ücretsiz uygulama sayfasında yolun yaklaşık üçte birinde bulunur.

Adım 2: Bir Finder penceresi açın ve Uygulamalar klasörünü seçin. Ardından Hot uygulamasını Dock’taki İndirilenler klasöründen Uygulamalar klasörüne sürükleyin. Uygulama Launchpad’den veya Uygulamalar klasöründen başlatılabilir.

Adım 3: Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda Hot uygulamasının aleve benzeyen simgesini kontrol edin. Ortalama CPU sıcaklığı yanında görünecektir. Sıcaklık göstergesi için Fahrenheit ve Celsius arasında seçim yapmak gibi daha fazla seçenek görmek için Hot uygulamasının menüsünü açın.

Mac Sıcaklığını Kontrol Etme

Mac Sıcaklığını Kontrol Etme

Terminal ile Intel Mac’ler için sıcaklık anlık görüntüsü alma

Öncelikle CPU sıcaklığınızı hızlı bir şekilde kontrol etmekle ilgileniyorsanız, Intel tabanlı Mac bilgisayarlarda herhangi bir ekstra araç indirmeye gerek kalmadan bunu yapmanın kolay bir yolu var. MacOS’un Komut İstemi versiyonu olan Terminal’de kullanabileceğiniz özel bir komut, CPU sıcaklığınızı takip etmeye başlayacaktır. İşte yapmanız gerekenler:

Adım 1: Terminal uygulamasını açın. Uygulamayı Dock’a gidip Uygulamalar’ı seçerek bulabilirsiniz. Burada Utilities adlı klasörü bulun ve açın. Terminal bu uygulamaların içinde bulunmalıdır.

Adım 2: Terminal açıkken, tam olarak bu komut dizisini yazın (veya yapıştırın): sudo powermetrics –samplers smc |grep -i “CPU die temperature”

Şimdi komutu girmek için Enter tuşuna basın. Bu noktada, macOS hesabınız için oturum açma parolasını girmeniz gerekebilir. Terminal uygulaması bu konuda biraz zor olabilir çünkü normalde yazdığınız karakterleri göstermez, bu nedenle parolayı görmeden girmeniz ve ardından tekrar Enter’ı seçmeniz gerekir. Parolanızı girdikten sonra komutu tekrar girmenize gerek yoktur.

Adım 3: Terminal’e bir dakika verin ve CPU sıcaklığınız için günlükler üretmeye başlayacaktır. Terminal, sıcaklığın zaman içinde nasıl değiştiğini göstermek için her birkaç saniyede bir günlük üretmeye devam edecek ve uygulamayı kapattığınızda duracaktır.

Sıcaklık değerlerinin Celsius olacağını unutmayın. Bu, bilgisayar sıcaklık okumaları için ortak formattır, bu nedenle Fahrenheit sayıları elde etmek için kafanızda hızlı bir dönüşüm yapmanız veya Celsius ile çalışmaya alışkın değilseniz Fahrenheit çevirisi için sıcaklığı Google’a atmanız gerekecektir. Bu komutu bir CPU okuması için istediğiniz zaman kullanabilirsiniz, ancak sık kontroller için biraz zahmetli hale gelir. Uzun vadeli sıcaklık yönetimi için daha iyi çalışacak alternatif bir seçeneğe göz atalım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.