Merkezi Olmayan VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

09.10.2021
Merkezi Olmayan VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

VPN, bilgisayarınız ile VPN sağlayıcısının sunucusu arasında güvenli bir bağlantıdır. Bazı gizlilik ve güvenlik bonusları sağlayarak internet bağlantınıza başka bir koruma katmanı ekler. Peki, normal bir VPN bunu yapıyorsa, merkezi olmayan bir VPN ne yapar? Nasıl farklılık gösterir? Merkezi olmayan VPN nedir, nasıl çalıştığını, normal bir VPN ile nasıl karşılaştırıldıklarını ve merkezi olmayan bir VPN’nin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Merkezi Olmayan Bir VPN Nasıl Çalışır?

Böylece, normal bir VPN sizi bir sunucuya bağlarken, merkezi olmayan bir VPN (dVPN veya P2P VPN olarak da bilinir) sizi bir ağ düğümüne bağlar. Merkezi olmayan VPN düğümü bir sunucu, masaüstü bilgisayar, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve hatta bir tablet olabilir.

Bu cihazların sahipleri, genellikle ilişkili bir VPN ağ kredisi şeklinde, ödeme karşılığında donanımlarına erişime izin verir. Merkezi olmayan VPN ağ belirtecini bankaya yatırdıklarında, merkezi olmayan VPN hizmetini kendileri kullanmaya başlayabilirler ve merkezi olmayan VPN ekonomisini hareket halinde ve çoğunlukla döngüsel olarak tutabilirler. Merkezi olmayan VPN düğümleri, ağa uygun miktarda bant genişliği sunar ve reklamını yapar ve teklif iyiyse ve düğüm güvenilirse, kullanıcılar teklifi kabul edebilir. Ancak merkezi bir otorite veya kontrol eden bir varlık yoksa, merkezi olmayan VPN hizmeti nasıl çalışır?

Çoğunlukla, merkezi olmayan VPN düğümleri, belirli sayıda ağ belirteci karşılığında ağa bir miktar bant genişliği sunarak fiyatlandırmayı ayrı ayrı ayarlayabilir. Ağa katılmak veya bant genişliğinin reklamını yapmak için belirlenmiş bir ücret yoktur. Ayrıca, ön ödeme olmadığı için yalnızca kullandığınız merkezi olmayan VPN bant genişliği için ödeme yaparsınız.

Merkezi Olmayan VPN Nedir

Merkezi Olmayan VPN ve Normal VPN: Fark Nedir?

Normal bir VPN ile merkezi olmayan bir VPN arasındaki en büyük fark ağ yapılandırmasıdır. Normal VPN ile VPN hizmetinin sahip olduğu ve kontrol ettiği özel bir sunucuya bağlanırsınız. Hizmetlerine bağlıyken internet etkinliğiniz hakkında veri toplamayan birçok kayıt tutmayan VPN vardır. Hatta bazı logsuz VPN hizmetleri, kayıt tutmama iddialarını onaylamaları için üçüncü taraf denetçileri davet edecek kadar ileri gitti.

Yine de, normal bir VPN’nin en büyük tek hata noktası, ağ yapılandırması ve internet verilerinizi kontrol eden ve koruyan tek bir hizmete güvenmenizdir. Şirketin günlüklerinizi baştan beri topladığı ortaya çıkarsa (veya başlangıçta ucuz veya ücretsiz bir VPN hizmeti kullanıyorsanız), özel ve güvenli olduğunu düşündüğünüz tüm veriler günlüğe kaydedilir.

Merkezi olmayan bir VPN, dağıtılmış bağımsız düğüm ağı aracılığıyla bu arıza noktasını ortadan kaldırır. Verilerin aynı düğümden sık sık geçmesi olası değildir ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla potansiyel düğüm vardır. İkincisi, merkezi olmayan bir VPN, merkezi olmayan bir uygulamanın (dApp) uygulamasıdır. DApp’ler açık kaynak olduğundan ve bir blok zincirinin üzerinde çalıştığından, kullandıkları kod incelemeye açıktır ve teknik bilgiye sahip herkesin hizmetin gizlilik ve güvenlik bilgilerini değerlendirmesine olanak tanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.