Windows 10 Bilgisayar (Pc) Özelliklerine Nasıl Bakılır?

19.06.2021
Windows 10 Bilgisayar (Pc) Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Windows 10 Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır sorusuna cevap bularak, Bilgisayarınızın ekran kartı, ram gibi özelliklerini çok kısa süre içinde bulmanız mümkündür. Sizlere bu yazımızda aşama aşama bilgisayar özelliklerini nasıl bulabileceğinizi aktaracağız.

Windows 10 Bilgisayar (Pc) Özellikleri Öğrenme

İlk adımda Başlat menüsüne tıklamanız sonrasında da bu bilgisayar yazmanız gerekiyor. Sonrasında enter tuşuna basmanız halinde gelecek ekran üzerinden ‘’Bu bilgisayar’’ menüsüne sağ tıklamanız ve başlangıca sabitlemeniz gerekmektedir. Eğer bu yazı çıkmıyorsa, uygulama başlangıç menüsünde var anlamına gelmektedir.İşlem sonrasında başlat menüsüne tekrar gelmeniz halinde sabitlendiğini görebilirsiniz. ‘’Bu bilgisayar’’ klasörüne sağ tıkladıktan sona diğer> özellikler sıralamasını takip etmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınızla ilgili temel bilgileri görüntüleyin ekranı karşınıza çıkacaktır. Ekran üzerinde ram ve işletim sistemi gibi, detayları görmeniz mümkündür. Windows sürümü, bilgisayar adı, sistem, Windows etkinleştirme gibi kategoriler bulunmaktadır. Sistem kategorisi altına baktığınız zaman bilgisayar özelliklerinizi görebilirsiniz.

RAM, işlemci, sistem türü, kalem ev dokunma gibi alt başlıkları görebilirsiniz. Sistem türü seçeneğinde bilgisayarınızın kaç bit işlemciye sahip olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Eğer x64 tabanlı işlemci yazısını görürseniz 64 bit işletim sistemi yüklemeniz mümkündür. Fakat x86 ise yükleyemezsiniz.

Ekran Kartı Özellikleri Öğrenme

Ekran üzerinden ekran kartı detaylarını da rahatlıkla görebilirsiniz. Görev çubuğuna geldikten sonra sağ tıklamanız gerekiyor. Görev yönetici üzerinden Performans yazısına tıklayarak ekran kartı özelliklerini görebilirsiniz.
Çıkan ekranda en alt kısımda yer alan GPU 0 seçeneği sizlere ekran kartının bulunduğu alanı ve kadarını aktif olarak kullandığını gösterir. İkinci ekran kartını yüklemeniz halinde toplam ekran kartı GB bilgilerini de bu ekran üzerinden son derece basit bir şekilde öğrenmeniz mümkündür.

Windows 10 Bilgisayar (Pc) Özelliklerine Nasıl Bakılır? Sorusu, Bilgisayarının yazılımsal özelliklerini öğrenmek isteyen kişiler için önemli bir sorudur. Bazı durumlarda, bilgisayarınızın özelliklerini unutabilir, fakat öğrenmek zorunda olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda yazımızda yer alan aşamaları takip etmeniz halinde sonuca çok rahat bir şekilde ulaşabileceksiniz. Windows 10 son derece basit bir sistemdir. Sizlere bu konular hakkında bilgi aktarmaya devam edeceğiz.

Windows 10 ram nereden bakılır?

Bilgisayarınızda Masaüstü simgesi üzerinde sağ tuş tıklayın. Özellikler sekmesine basınız. Ardından burada açılan pencereden “Yüklü Bellek (RAM)” yazılan yerde bilgisayarınıza ait kaç GB Ram sahip olduğu yazacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM