Whois Nedir?

16.01.2021
Whois Nedir?

İnternetin gelişmesiyle beraber birçok yeni internet sitesi çıkmaya başladı. Özellikle tanınmayan sitelerden alış veriş tarzı işlemler yapacağımız zaman Whois hizmeti gerçekten çok işimize yarayan bir özellik oluyor. Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle Whois hizmetinin ne olduğunu bilmiyorsunuz fakat endişelenmeyin, bu yazımızda Whois ile alakalı bütün sorulara cevap vereceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan hadi “Whois Nedir?” konumuza başlayalım!

Whois Nedir?

Whois, alan adı sorgulama hizmetidir. Tamamen ücretsiz bir hizmettir. Whois sayesinde istediğiniz alan adını sorgulayabilir ve birçok bilgiye erişebilirsiniz. Alan adı sahibinin adına, soyadına, telefonuna, adresine bile erişebilirsiniz. Bu bilgiler dışında alan adının ne zaman yenilendiğine, ne zaman biteceğine ve ne zaman kayıt edildiği bilgilerine de erişebilirsiniz. Kısacası Whois hizmeti alan adı hakkında bilgi almamız için oluşturulmuş ücretsiz ve yasal bir hizmettir.

Güvenli Whois Sorgula: https://lookup.icann.org

Whois Sorgulama

Whois sorgulama işlemi için birçok site mevcut. Bizim önerimiz ise bu siteleri kullanmamanız yönünde olacaktır. Şu an bulunan bütün Whois siteleri yapılan sorguları kayıt altına alıyor. Bu da demek oluyor ki eğer sorguda güzel bir alan adı olursa sizden önce kayıt alıyorlar ve size bırakmıyorlar. Bu tarz sinir bozucu bir durum yaşamamak adına buradan Whois sorgulama işlemini yapmanızı öneririz. Bu site ICANN olup, .com .net gibi alan adlarının kullanım ve satımına izin veren firmadır. Kısacası ana sağlayıcı diyebiliriz. Bu site aracılığı ile Whois sorgusu yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Whois Sorgulama

Whois Bilgileri Güncel Ve Doğru Mu?

Whois sorgulaması yaptığınızda ki karşınıza çıkan bütün bilgiler güncel ve doğrudur. Bu bilgiler güncel veya doğru olmadığı taktirde alan adı ICANN tarafından askıya alınabilir yada tamamıyla iptal edilebilir. Bu nedenden ötürü Whois sorgusu yaptığınız alan adına ait bütün bilgiler tamamıyla doğru ve güncel bilgilerdir.

Whois Sorgulama Nasıl Çalışır?

Yeni bir alan adı kaydı yapılırken ICANN, alan adının kaydını yapan kişinin bilgilerini kendi veri tabanına kayıt eder. Bir başka kullanıcı o alan adının Whois sorgusunu yaptığı taktirde sahibinin bilgilerine kolaylıkla erişebilir. Whois sistemi genel olarak böyle çalışır.

Whois Bilgileri Gizleme

Whois sorgularında bilgilerin görünmesi birçok alan adı sahibinin istemeyeceği bir durum. Bu nedenden ötürü alan adı satan her firma alan adının yanında Whois gizleme hizmeti de satar. Bu hizmet ortalama 2 TL ile 20 TL arasında değişmektedir. Her firma bu hizmeti sağlar fakat fiyat değişiklik gösterebilir. Bu hizmeti satın alarak Whois sorgularında bilgilerinizin görünmesini engelleyebilirsiniz.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Whois Nedir?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.