Mac’inizde Düşük Güç Modu Nasıl Kullanılır?

01.12.2021
Mac’inizde Düşük Güç Modu Nasıl Kullanılır?

Apple, dışarıdayken ve bir şarj cihazına veya güç bankasına erişiminiz olmadığında cihazın pil ömrünü uzatmanın bir yolu olarak iPhone’larda uzun süredir Düşük Güç Modu sunuyor. Apple, macOS Monterey ile aynı Düşük Güç Modunu MacBook’lara getiriyor. İşiniz hala bitmemişken kendinizi sık sık MacBook’unuzun gücünün azaldığı bir durumda buluyorsanız, pil ömrünü uzatmak için Mac’inizde Düşük Güç Modu kullanabilirsiniz.

MacOS’ta Düşük Güç Modu Nedir?

Düşük Güç Modu, yalnızca 2016 veya sonraki sürümlerdeki MacBook’larda ve macOS Monterey çalıştıran MacBook modellerinde kullanılabilir. Pil ömrünü artırmaya yardımcı olmak için MacBook’unuzun enerji tüketimini azaltmayı amaçlar. Bunu ekran parlaklığını, CPU hızını düşürerek ve bazı arka plan görevlerini kapatarak yapar.

Ek bir yan etki olarak, düşük CPU hızı ve güç yükü nedeniyle Düşük Güç Modu etkinleştirildiğinde MacBook’unuz daha sessiz çalışacaktır. Mac’lerdeki Düşük Güç Modu, iPhone’un Düşük Güç Moduna çok benzer. Bu özellik, iMac’ler, Mac mini ve Mac Pro gibi her zaman bir prize bağlı olan Mac’lerde mevcut değildir.

Mac'inizde Düşük Güç Modu

MacBook’ta Düşük Güç Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Mac’inizde Düşük Güç Modu açmak için şu basit adımları izleyin;

  1. Sistem Tercihlerini açın ve Pil seçeneğine tıklayın.
  2. Git Pil bölmesinin ve etkinleştirme Düşük güç modunda yanındaki onay kutusunu tıklatarak seçeneği.

Bu, yalnızca MacBook’unuz pil gücüyle çalışırken Düşük Güç Modu’nu etkinleştirir. Bir güç adaptörüne bağlıyken MacBook’unuzda Düşük Güç Modunu çalıştırmak için Güç Adaptörü bölmesine gitmeniz ve oradan Düşük Güç Modu seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. iOS’tan farklı olarak Apple, Kontrol Merkezi’nde Düşük Güç Modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir geçiş sunmuyor. Bunun için, Düşük Güç Modunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için MacBook’unuzun menü çubuğuna bir geçiş ekleyen Cooldown uygulamasını kullanabilirsiniz.

Düşük Güç Modu MacBook’unuzun Performansını Düşürür

Düşük Güç Modu, MacBook’unuzun pil ömrünü uzatmaya yardımcı olurken, performans pahasına olacaktır. MacBook bazı temel görevler için kullanıyorsanız bu bir sorun olmayacaktır, ancak video veya grafik oluşturma gibi ağır iş yükleri sırasında performansta bir düşüş göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM