Valorant Hangi Haritada Hangi Karakter Oynanmalı

12.01.2021
Valorant Hangi Haritada Hangi Karakter Oynanmalı

Valorant, Riot Games tarafından geliştirilip yayınlanmış olan birinci şahıs nişancı video oyunudur. 2 Haziran 2020 tarihinde erişime kapalı beta döneminden çıkıp oyun severler ile buluşmuştur. ICEBOX, BIND, HAVEN, SPLIT ve ASCENT olmak üzere 5 adet harita mevcuttur. Yanlış takım dizilimi yüzünden kaybetmeniz mümkündür. Bu sebeple Valorant hangi haritada hangi karakter oynanmalı yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım.

ICEBOX

İlk olarak ICEBOX haritasından başlayalım. ICEBOX oyuna sonradan eklenmiş bir haritadır. Bu sebeple çoğu kişi hangi karakter ile oynaması gerektiğini bilmemektedir.

 • RAZE karakteri RENK TESİRLİ BOMBA (E) ve PATLAYICI ÇANTA (Q) yetenekleri ile haritada üstünlük sağlamaktadır. Haritada gerek A bölgesinde gerek ise b bölgesinde E yeteneği ile kolay olarak karşı tarafı durdurabilir ya da savuşturabilir. Q yeteneği ise haritada bulunan orta geçit üstüne, A bölgesinde bulunan Ekran ve Boru bölgelerine, B bölgesinde bulunan Sarı Konteyner’ın üzerine rahatça çıkabilmektedir.
 • JETT karakteri de RAZE gibi HAFİFLE ve RÜZGÂR GİBİ yetenekleri ile aynı şekilde avantaj sağlayabilir.
 • SAGE karakteri ise orta bölgede bulunan Geçit’i BARİYER KÜRESİ (E) yeteneği ile tamamen kapatabilir ve rakiplerin gelmesini engelleyebilir.
 • OMEN veya BRIMSTONE bu iki karakterden birisinin kesinlikle takımınızda olması gerekmektedir. BRIMSTONE’un DUMANLI HAVA SAHASI (E) yeteneği ve OMEN’in KARANLIK ÖRTÜ (E) yeteneği saldıran tarafınde bölgelere kolay girmenizi, savunma tarafında ise rakiplerin kolay girmesini engellemek için büyük bir etkendir.

BIND

 • İlk olarak SOVA karakteri bu haritada çok önemli bir karakterdir. Haritada bulunan ışınlayıcılardan BAYKUŞ DRON (C) yeteneğini gönderip rakiplerin yerini kolayca görebilirsiniz. Bu size harita kontrolü üzerinde çok büyük bir avantaj yaratacaktır.
 • İkinci olarak KILLJOY karakteri B bölgesini tek doğru yetenek yerleştirmeleri yapılır ise tek başına dahi rakiplere karşı savunabilen bir karakterdir. Aynı şekilde CYPHER, KILLJOY kadar etkili olmasa da B bölgesini savunmada kolaylık sağlamaktadır bu karakterler.
 • Son olarak almanız gereken karakter ise SAGE. SAGE karakteri BARİYER KÜRESİ yeteneği ile gerek A bölgesi, gerek B bölgesini savunmada kolaylık sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda her haritada gerekli olan OMEN veya BRIMSTONE olması gerekmektedir.

HAVEN

 • Bu haritanın olmazsa olmazı SAGE karakteridir. BARİYER KÜRESİ yeteneği ile B bölgesinin Orta Avluya bakan kapısını kapatabilir ve rakiplerin gelmesini engelleyebilir.
 • Aynı zamanda VIPER karakteri ZEHİR BULUTU, ZEHİR PERDESİ ve en önemlisi VIPER’IN İNİ yetenekleri ile C Bölgesine rakiplerin gelmesini neredeyse imkansız hale getirmektedir.
 • Her haritada olduğu gibi BRIMSTONE veya OMEN karakterleri olmalı. Gerek A bölgesi, gerek ise C bölgesine rahat bir şekilde girmeyi sağlamaktadır. Savunmada ise rakiplerin girmesini zorlaştırmaktadır.

SPLIT

 • Bu haritada ise olmasa olmaz karakterimiz CYPHER’dır. B bölgesine doğru GİZLİ KAMERA yerleştirmesi ve doğru BUBİ TUZAĞI yerleştirmeleri ile tek başına B bölgesini savunabilmektedir. Aynı şekilde KILLJOY’da bu işlevi görebilir fakat CYPHER kadar etkili değildir.
 • Bu haritada diğer bir olmazsa olmaz karakterimiz ise SAGE karakteridir. Orta Üst bölgesini BARİYER KÜRESİ yeteneği ile kapatabilmektedir. Orta bölgesinden gelen düşmanları engellemiş bulunmakta olup B bölgesinde bulunan kuleden ve A bölgesinde bulunan kuleden rakiplerin gelmesini engellemiş olur.
 • Her haritada olduğu gibi BRIMSTONE veya OMEN karakterleri bu haritada da kesinle olması gerekmektedir. Bölgelere giriş yaparken veya savunurken kolaylık sağlamaktadır.

ASCENT

 • Bu haritada kesinlikle olması gereken karakter CYPHER veya KILLJOY’dur. Bu karakterler hem B bölgesini hem A bölgesini doğru yetenek yerleştirmeleri ile rakiplerini savuşturabilmektedir.
 • Aynı zamanda bu haritada JETT karakteri önemli bir rol oynamaktadır. RÜZGAR GİBİ yeteneği ile Savunan tarafta bulunan Orta Alt bölgesinden kolay bir şekilde rakiplerine hasar verip kaçabiliyor. Aynı şekilde HAFİFLE yeteneği ile avantaj sağlayabileceği çokça bölge bulunmaktadır.
 • Son olarak her haritada bulunması gereken BRIMSTONE veya OMEN alınması gerekmektedir. Bu karakterlerden birinin olması bölgelere daha rahat girebilmek için veya savunabilmek için büyük bir katkı sağlar.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Valorant Hangi Haritada Hangi Karakter Oynanmalı” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.