iPhone Pilinizi Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

23.06.2023
iPhone Pilinizi Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Ne yaparsanız yapın, iPhone pilinizin sınırlı bir raf ömrü vardır. Pil eskidikçe yavaşlar, dolayısıyla tam dolu bir şarj o kadar uzun süre dayanmaz. Çoğu pil en az 2 ila 3 yıl, genellikle daha uzun süre dayanır, ancak iPhone pilinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Telefonunuzun ömrünü uzatmaktan bilgisayarınızda bulut depolamayı kullanmaya kadar, uzmanlarımız milyonlarca kişiye eksiksiz teknoloji bakımı sunuyor. İşte iPhone pilinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini nasıl anlayacağınıza dair ipuçlarımız.

iPhone Piliniz Nasıl Çalışır?

iPhone’lar şarj edilebilir lityum-iyon pillerle çalışıyor. Hızlı şarj olurlar ve her zamankinden daha hafif bir bataryaya daha fazla güç sığdırırlar. Eski iPhone’lar, zayıf pil sağlığını telafi eden gelişmiş özelliklerle üretilen yeni modellere göre pil sorunlarına daha yatkındır. Ancak tüm piller zaman içinde bozulur.

Dikkat Edilmesi Gereken iPhone Pil Sorunları

Telefonunuz beklenmedik bir şekilde kapanıyor ve tek bir şarjla bir günü çıkaramıyorsanız, muhtemelen pil sorunlarınız var demektir. Diğer belirtiler arasında uygulamaların yavaşlaması ve hoparlör sesinin normalden düşük olması sayılabilir.

iPhone Pilinizin Sağlığını Kontrol Etme

Pilinizin durumunu kontrol etmek için telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olun ve ardından Ayarlar > Pil bölümüne gidip Pil Sağlığı’na dokunun. Burada maksimum kapasite, performans kapasitesi ve önemli pil mesajlarının yanı sıra iPhone pilinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğine ilişkin bilgiler bulabilirsiniz.

iPhone Pil Değiştirme

iPhone Pil Değiştirme

iPhone Pilinin Maksimum Kapasitesi

Burada pilinizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğine dair net bir gösterge bulabilirsiniz. Bu yüzde, telefonunuzun pil kapasitesini yepyeni olduğu zamana kıyasla ölçer. 100 (veya hemen altında) ile başlar ve pil eskidikçe kapasite azalır, bu da şarjlar arasında daha az saat geçireceğiniz anlamına gelir. Apple’a göre Maksimum Kapasite altında gördüğünüz sayı %80’den fazlaysa sağlıklı bir piliniz var demektir.

Performans Normal

Pil Sağlığı ekranınızda, piliniz mevcut en yüksek kapasiteye sahip olduğunda ve normal çalıştığında aşağıdaki mesajı görürsünüz: “Piliniz şu anda normal en yüksek performansı destekliyor.”

Performans Yönetimi Uygulandı veya Kapatıldı

Piliniz daha yavaş yükleme sürelerine veya diğer performans sorunlarına neden oluyorsa, bir yükseltmeye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda aşağıdaki mesajı görürsünüz: “Bu iPhone, pil gerekli en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmedik bir kapanma yaşadı. Bunun tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olmak için performans yönetimi uygulandı.”

Uygulanan performans yönetimi özelliğini Devre Dışı Bırak… öğesine dokunarak kapatırsanız şu mesaj görüntülenir: “Bu iPhone, pil gerekli en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmedik bir kapanma yaşadı. Performans yönetimi korumalarını manuel olarak devre dışı bıraktınız.” Performans yönetimini kapattıktan sonra tekrar açamayacağınızı unutmayın. Ancak telefonunuz beklenmedik bir şekilde kapanırsa otomatik olarak tekrar açılacaktır. Devre dışı bırakmayı da seçebilirsiniz.

Pil Sağlığı Bozuldu

iPhone pilinizin kapasitesi %80’in altına düştüğünde aşağıdaki mesajı görürsünüz: “Pilinizin sağlığı önemli ölçüde bozulmuş durumda. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı, tam performansı ve kapasiteyi geri kazanmak için pili değiştirebilir. Servis seçenekleri hakkında daha fazla bilgi…” Endişelenmeyin. Bu, pilinizin bozulduğu anlamına gelmez; sadece yeni olduğu zamana göre daha az şarj tuttuğu anlamına gelir. Telefonunuzu e-posta ve sosyal medya için kullanıyorsanız, batarya gayet iyi olabilir. Ancak bir oyuncu veya güçlü bir kullanıcıysanız, muhtemelen pili değiştirmek isteyeceksiniz.

Pil Sağlığı Bilinmiyor

Telefonunuz pilin durumunu belirleyemediğinde -belki de bilinmeyen veya yanlış takılmış bir pil nedeniyle- şu mesajı görürsünüz: “Bu iPhone pilin durumunu belirleyemiyor. Pilin bakımını bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı yapabilir.”

iPhone Pilinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Pilinizi değiştirmek kolay, uygun maliyetli ve telefonunuzun ömrünü uzatmak için harika bir yoldur. Piyasada kendin yap pil değiştirme kitleri bulunmaktadır, ancak tam olarak ne yaptığınızı bilmeniz gerekir, bu nedenle en iyi seçeneğiniz yardım için bir iPhone onarım uzmanına başvurmaktır. Pil değiştirme ücretleri iPhone modelinize bağlı olarak değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.