Domain Uzantıları Ve Anlamları

12.07.2020
Domain Uzantıları Ve Anlamları

İnternetin ilk çıktığı zamanlarda dünya üzerinde çok fazla domain uzantısı yoktu ne yazık ki. İnternetin gelişmesi ve popülerleşmesinin ardından yüzlerce hatta binlerce domain uzantıları internette ki yerini aldı. Eskiden bir elin parmağını geçmeyecek kadar uzantı varken şu an adını hiç duymadığınız, çok fazla uzantı mevcut. Her domain uzantısının bir anlamı var. Yani her proje için farklı uzantılar var. Peki bunlar ne hiç düşündünüz mü? Düşündüğünüz için zaten şu an bu yazıyı okuyorsunuz.Bu yazımızda “Domain Uzantıları ve Anlamları” konusunu sizler için detaylı bir şekilde anlatacağız. Haydi başlayalım!

Domain Uzantıları Ve Anlamları

.com = Ticari amaçla üretilmiş bir uzantıdır ama günümüz de her türlü amaç için kullanılmaktadır. İngilizce karşılığı “commercial” yani ticaret anlamına gelmektedir.

.net = İngilizce “network” adlı kelimenin kısaltılmış halidir. Türkçe’de ağ anlamına gelmektedir. Bu uzantıda günümüzde her türlü amaç için kullanılmaktadır.

.org = Organizasyonlar için üretilmiş bir uzantıdır. İngilizcede “organization” kelimesinin kısaltılmış halidir. Daha çok dernekler veya organizasyon firmaları için tasarlanmış bir uzantıdır.

.info = Herhangi bir konuda bilgilendirme amaçlı tasarlanmış bir uzantıdır. İngilizce de “information” kelimesinin kısaltılmış halidir. Kendisi hakkında bilgi vermek isteyenler veya ürünlerini tanıtanlar için kullanılan popüler bir uzantıdır.

.gov = Devlet daireleri için oluşturulmuş bir uzantıdır. İngilizce’de “government” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe’de devlet, hükümet anlamına gelir.

.edu = Eğitim kurumları için tasarlanmış bir uzantıdır. Daha çok üniversiteler ve özel okullar tercih etmektedir. İngilizce de “education” kelimesinin kısaltılmış halidir.

Domainler

Bunlar dışında sizlere anlatamadığımız internet üzerinde var olan birçok uzantı mevcut. Ülkelerin bile kendilerine özel domain uzantıları mevcut. Örnek olarak Türkiye’nin domain uzantısı”.tr”. İstanbul’un ise “.istanbul”. Bunun gibi bir çok amaca hizmet eden domain uzantıları mevcut internet ortamında. Eğer bir domain alacaksanız ve nereden alacağınızı bilmiyor iseniz Godaddy firmasını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Dünyanın en popüler domain firmasıdır. Aklınızda ki domain önceden kayıt edilip edilmediğini kontrol etmek için oluşturulmuş whois servislerinden faydalanabilirsiniz.

Bugün siz değerli okurlarımız için domain uzantıları ve anlamları konusunu ele aldık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.