Bir iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlama ve Kurtarma Moduna Girme

20.12.2021
Bir iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlama ve Kurtarma Moduna Girme

iPhone’unuzu kurtarma moduna mı almak istiyorsunuz? iPhone’unuz büyük sorunlarla karşılaşırsa bu işlevi kullanmanız gerekir. Ancak, özellikle süreç cihazlar arasında farklılık gösterdiğinden, bir iPhone’u kurtarma moduna nasıl geçireceğiniz her zaman net değildir. Hangi modele sahip olursanız olun iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı kurtarma moduna nasıl geçireceğinizi göstereceğiz.

Yeniden Başlatmaya Zorla ve iPhone Kurtarma Modu Açıklandı

Umarım iPhone’unuzu sık sık yeniden başlatmaya zorlamanız gerekmez ve neredeyse hiçbir zaman kurtarma moduna geçirmeniz gerekmez. Ancak bir şeyler ters gittiğinde bu durumlar için bilmek önemlidir. Cihazınız tamamen yanıt vermediğinde ve normal yöntemle kapatamazsanız, pilin bitmesini beklemek yerine zorla yeniden başlatma başlatabilirsiniz. Zorla yeniden başlatma, iPhone’unuzu kapanmaya ve yeniden başlatmaya zorladığı için temelde bir masaüstü bilgisayarın elektrik fişini çekmeye eşdeğerdir.

Kurtarma modu bunu bir adım daha ileri götürür ve cihazınızı, iPhone’unuzu iTunes çalıştıran bir bilgisayara bağlayarak (veya macOS Catalina ve daha yeni sürümlerde Finder’ı kullanarak) iOS’u yeniden yükleyebileceğiniz bir duruma getirir. Eğer iPhone çizme reddediyor, başlangıçta çöker ya uzun süre Elma logosuna sıkışmış alır, bunu kurtarmak için kurtarma moduna cihazı koymak gerekir. iOS’u yeniden yüklediğinizde, iPhone’unuzdaki tüm verileri kaybedeceğinizi unutmayın. iCloud’u kullanarak veya yerel olarak iTunes veya Finder’da yapabileceğiniz düzenli iPhone yedeklemeleri yapıyorsanız, bu sorun olmaz. Ne yazık ki, işlem yalnızca bellenimi geri yüklemeyi önereceğinden, cihazınızı kurtarma modunda yedekleyemezsiniz. Bu nedenle, önyükleme yapmayan bir iPhone’a takılırsanız ve geri yüklenecek bir yedeğiniz yoksa, verilerinizi kaydetmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

iPhone 8, iPhone X, iPhone 11 ve Daha Yeni Sürümlerde Kurtarma Moduna Nasıl Girilir?

Face ID’ye sahip her iPhone modeli de dahil olmak üzere iPhone 8 ve sonraki modellerin tümü, yeniden başlatmayı zorlamak ve kurtarma moduna girmek için aynı adımları kullanır. Aşağıdaki adımlar iPhone 8/8 Plus, iPhone X, XS, XR, iPhone 11 serisi, ikinci nesil iPhone SE, iPhone 12 serisi ve iPhone 13 cihazlarıyla çalışacaktır. Bu düğme kombinasyonlarını oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekeceğini unutmayın. Bir kez çalışmazlarsa, tekrar deneyin ama daha hızlı.

Kurtarma

Bir iPhone 8 veya Daha Yenisini Yeniden Başlatmaya Nasıl Zorlanır?

 1. Sesi Aç düğmesine basın, ardından bırakın .
 2. Sesi Kısma düğmesine hemen basın ve bırakın .
 3. Bir Apple logosu görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun . Bu logoyu gördüğünüzde düğmeyi bırakın.

Bir iPhone 8 veya Daha Yenisini Kurtarma Moduna Nasıl Alırsınız?

 1. iPhone’unuzu bir bilgisayara bağlayın.
 2. macOS Mojave veya önceki bir sürümünü çalıştıran bir Windows PC veya Mac’te iTunes’u başlatın. macOS Catalina veya daha yenisini çalıştıran bir Mac’te Finder’ı açın. Zaten çalışıyorsa iTunes’u kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.
 3. Sesi Aç düğmesine basın, ardından bırakın .
 4. Sesi Kısma düğmesine hemen basın ve bırakın .
 5. Yan düğmeyi basılı tutun ve Apple logosunu gördüğünüzde bırakmayın.
 6. Kurtarma Modu ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

iPhone 7/7 Plus ve iPod Touch’ta Kurtarma Moduna Nasıl Girilir?

iPhone 7/7 Plus, mekanik bir Ana Sayfa düğmesine sahip olmayan ilk iPhone modeliydi; bu, telefon kapatıldığında Ana Sayfa düğmesinin çalışmadığı anlamına gelir. Bu, Apple’ın iPhone’un 2007’de piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez zorla yeniden başlatma ve kurtarma modu kısayollarını değiştirmesini gerektirdi.

Bu adımlar aynı zamanda 2019’da piyasaya sürülen yedinci nesil iPod touch’ı yeniden başlatmaya zorlamak için de çalışır. Bu, şu anda mevcut olan en yeni iPod touch’tır.

iPhone 7 veya 7 Plus’ı Yeniden Başlatmaya Zorlama

 1. Yan düğmeyi (veya iPod touch’taki Üst düğmeyi) ve Sesi Kısma düğmelerini aynı anda basılı tutun.
 2. Apple logosunu görene kadar düğmeleri basılı tutmaya devam edin, ardından bırakın.

iPhone 7 veya 7 Plus’ı Kurtarma Moduna Nasıl Alırsınız?

 1. iPhone’unuzu bir bilgisayara bağlayın.
 2. macOS Mojave veya önceki bir sürümünü çalıştıran bir Windows PC veya Mac’te iTunes’u başlatın. macOS Catalina veya daha yenisini çalıştıran bir Mac’te Finder’ı açın. Zaten çalışıyorsa iTunes’u kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.
 3. Yan düğmeyi ( iPod touch’taki Üst düğme) ve Sesi Kısma düğmelerini aynı anda basılı tutun .
 4. Apple logosunu gördüğünüzde bile düğmeleri basılı tutmaya devam edin.
 5. Kurtarma Modu ekranını gördüğünüzde her iki düğmeyi de bırakın, ardından adımlara geçin (aşağıda açıklanmıştır).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.