Başarılı Bir Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi İçin 7 Adım

28.03.2022
Başarılı Bir Sosyal Medya Video Pazarlama Stratejisi İçin 7 Adım

Sosyal ağ siteleri, birçok işletmenin potansiyel müşterilerinin faaliyetlerini izlemesine yardımcı olur. Sosyal medyanın dijital çağda sağlam bir araç olarak görülmesinin nedeni budur.

Sosyal medyanın gücü, pazarlamacıların hedef kitlelerinin ilgi alanları ve hoşlanmadıkları şeyler hakkında kapsamlı bilgi edinmelerini de destekler, bu da daha iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmayı kolaylaştırır ve geniş bir müşteri tabanını çeker.

ister misiniz bağlantı kurmak Etkileyici içerik oluşturma ve güçlü bir sosyal medya stratejisine uyum sağlama yeteneği ile bu hedefe ulaşabilirsiniz. Daha fazla potansiyel müşteriyi potansiyel müşteriye dönüştürerek işletmenizin satışlarını artırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Şirketin ürün veya hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya kanallarını kullanma uygulamasıdır. Kitlenizin erişimini genişletmenin ve mevcut kitlelerle etkileşim kurmanın dinamik bir yoludur.

Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin marka imajlarını geliştirmelerine, insanların ürünleri/hizmetleri hakkında nasıl hissettiklerini analiz etmelerine, bağlantılı topluluklar oluşturmalarına, yeni hedefler keşfederek pazar erişimlerini geliştirmelerine, performanslarını izlemelerine ve stratejilerini buna göre ayarlamalarına olanak tanır.

İdeal bir sosyal medya stratejisi

Harika bir sosyal medya stratejisi, her zaman şirketin hedeflerine ulaşmak için tüm sosyal medya kanallarında katılımı ve etkileşimleri en üst düzeye çıkarma planını oluşturacaktır ve soru sormayı ve markaların ulaşmaya çalıştığı insanlarla bağlantı kurmayı içerir.

Etkili bir sosyal medya pazarlama planı nasıl oluşturulur?

Birçok yeni işletme, sosyal medya pazarlaması veya onu nasıl etkili bir şekilde kullanacakları hakkında bilgi sahibi olmadıkları için büyüyemiyor. Aynı zamanda, belgelenmiş bir strateji olmadan izleyicilerin dikkatini çekmeye çalışan işletmeler şaka gibi.

Bu kılavuzda bahsedilen 7 adım, bir strateji şablonu ile birlikte dinamik bir pazarlama planı oluşturmanıza ve aşağıdaki gibi ilerlemenize yardımcı olacaktır:

1. Sosyal medya pazarlaması için belirli hedefleriniz var

mı? Videolarınızla neyi başarmak istediğinizi veya pazarlama hunisinin neresine düştüklerini belirleyin? Bir stratejist olarak, nihai hedefin ne olduğunu yalnızca siz bilirsiniz.

Etkileyici pazarlama veya PPC stratejilerini yürütmek için iyi tanımlanmış hedeflerle başlayın. Faaliyetlerin, kanalların ve içeriğin detaylarına girmeden önce, hedefler belirlemek zorunludur. Kitlenizin erişimini genişletmek böyle bir hedefin bir örneğidir. Böylece kitlenizi katlanarak büyütmenize yardımcı olacak videolar oluşturmanıza olanak tanır.

2. Hedef kitlenizin kim olduğunu belgeleyin

Hedef müşterinizi anlamadan, pazarlamacıların ürünlerini/hizmetlerini satacak ilgili kitleyi bulmaları zorlaşır. En iyi pazarlamacılar bile videoları yanlış hedef kitleye yönlendirirlerse başarısız olurlar. Bir pazarlamacının hedef kitlesini bulmak için göz önünde bulundurması gereken birkaç faktör arasında yaş, yer, iş unvanı, gelir, ağrı noktaları ve en çok kullanılan sosyal ağ bulunur.

3. Platformlarınıza karar verin

Hedef kitlenizi belirledikten sonraki önemli adım, ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için sosyal medya platformunu seçmektir. Örneğin, işletmeniz genç erkek ve kadın giyim ürünleri satıyor; Seçilecek en iyi platformlar Instagram ve Facebook’tur. Bu senaryoda LinkedIn veya Twitter’ı seçmezsiniz, değil mi?

Videonuzu platformda yayınlamadan önce düzenlemek için video düzenleme programını kullandığınızdan emin olun.

Statista’ya göre, çoğu izleyici zamanlarının %50’sinden fazlasını video izleyerek geçiriyor. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizi etkileyebilecek ve ürün/hizmetlerinizin satışını artırabilecek ilgili sosyal medya platformlarında videolar oluşturun.

 1. Video türünüzü Genel olarak seçin.

İçerik stratejinizi desteklemek için yeniden kullanabileceğiniz farklı türde sosyal medya videoları vardır, bu nedenle potansiyel alıcılarınızı hangi tür videoların çekeceğini ve temel hedeflerinizi destekleyeceğini belirlemek çok önemlidir. Aşağıda birkaç video türünü listeledik:

 1. Eğlenceli

Bir sevimli hayvanlar hakkında videolar oluşturabilir, şakalar yapabilir ve içeriğe mizah katmak için şakalar oynayabilir. Bu videolar yalnızca izleyicileri eğlendirmek içindir ve markanızın sesini öne çıkarmanın güçlü bir yolu olabilir.

 1. Eğitim

Bilgilendirici videolar, marka bilinirliğini artırmaya ve yeni müşteriler kazanmaya yardımcı olur.

 1. Röportajlar
 2. Bu videoların yardımıyla hedef kitlenize yeni bir influencer tanıtabilir veya tam tersini yapabilirsiniz.

 5.

Görüşler için sosyal kanıt oluşturmanıza olanak tanır Markanız İlk olarak, bu tür videolar, ürün veya hizmetinizi kullanan müşterilerin harika deneyimlerini ve memnuniyet düzeylerini paylaştığı müşterilerin öne çıkan özelliklerini içerir.

deneyebileceğiniz diğer birçok sosyal medya içeriği fikri

 1. Şunlar varsa, temel metrikleri tanımlayamazsınız

. Bu nedenle, iyileştirme kapsamı olmayan bir şeye para ve zaman harcamak işe yaramaz, bu nedenle sosyal medya pazarlama çabalarınızın başarılı olup olmadığını belirlemeli ve istenen sonuçları getirmelisiniz. Başarı metriklerini rasyonelleştirmek için kullanılan birkaç metrik aşağıda listelenmiştir:

 • Bir web sitesinde harcanan süre
 • Dönüşüm oranı
 • Kitle erişimi
 • Müşterilerin duyarlılığı
 • Marka
 • Toplam paylaşım

6.

Video düzenleyiciyi kullanarak videonuzu oluşturup düzenlediğinize göre artık videoları planlayın ve tanıtın, planlama zamanı ve videonuzu tanıtın. Sosyal medyaya video yüklemenin, sosyal medya programınıza bağlı olarak değişebilen, bir ay boyunca farklı ağ sitelerine tutarlı bir video yükleme süreci olduğunu unutmayın.

Canlı yayınlarda, izleyicilerin doğru zamanda .

Yeni videolar oluşturmak için farklı klipleri de birleştirebilirsiniz.

7. Metrikleri takip edin, anlayın ve analiz

edin Başarıyı tatmak istiyorsanız, deneme yanılma yöntemine güvenmelisiniz. Basit gibi görünse de, verileri analiz etmek, sonuçları izlemek ve optimize etmek için ince ayar yapmak çok önemlidir.

Bir pazarlamacı olarak, görüntülemeleri, izlenme sürelerini, paylaşımları, beğenileri ve yorumları değerlendirerek bir videonun nasıl performans gösterdiğini bilmek çok önemlidir.

Sonuç

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi asla kesin olarak belirlenmez. Bunun yerine, sıfırdan bir strateji oluşturmak ve işinizi büyütmek için onu optimize etmek için hevesli ve tutarlı bir şekilde çalışmanız gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.