Windows PC’de Nasıl Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma Yapılır?

25.12.2021
Windows PC’de Nasıl Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma Yapılır?

Ekranınıza bakmaktan bıktınız ama hala ne yazdığını anlayamıyor musunuz? PC’nizi yakınlaştırmak aradığınız çözüm olabilir. Ve merak etmeyin, yakınlaştırmak ve uzaklaştırma için süper karmaşık bir süreç değil. Aslında, beğeninize göre, PC’nizi yakınlaştırmak ve uzaklaştırma için birçok yolunuz var ve burada hepsini ele almaya çalıştık. Hepsini tek tek inceleyelim.

Bilgisayarınızda Büyüteçle Nasıl Yakınlaştırılır?

Büyüteç, Windows’ta bir ekranın hem tamamında hem de bir kısmında çalışan ücretsiz bir Microsoft aracıdır. Ekranınızın farenizin yerleştirildiği kısmını büyüterek çalışır. Başlamak için Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, “Büyüteç” yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin. Bu, PC’nizde Büyüteç’i başlatacaktır.

İlk kez kullanıyorsanız, ölçeğin varsayılan olarak %200’e ayarlandığını göreceksiniz. Uygulamanızın sağ üst köşesindeki Yakınlaştır (-) ve Uzaklaştır (+) düğmelerine tıklayarak bunu değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, değişiklikler büyük bir %100 oranında gerçekleşecek. Bunu değiştirmek için bazı ek ayarlar yapmanız gerekecek. Büyüteç görev çubuğunun sol üst köşesindeki ayarlar simgesine tıklayın ve oradan Ayarlara Git’i seçin.

Ayarlar menüsünde, genişletmek için Yakınlaştırma düzeyi bölümüne tıklayın ve ardından ölçekleme yüzdesini ayarlamak için Yakınlaştırma artışı’nı seçin. Örneğin, artışı %10’a ayarlayacağız, böylece yakınlaştırma veya uzaklaştırma ölçeğini her değiştirmeye çalıştığımızda, değişiklikler 10 faktörü ile yapılır. Bunun dışında Büyüteç uygulamasında Görüntüle seçeneği de var. Seçim seçeneğine tıklayın ve orada verilen görünümlerden birini seçin; Bunlar Yerleştirilmiş, Tam Ekran ve Lens’tir.

Uzaklaştırma

Görünüm bölümünü genişlettiğinizde, bir dizi başka seçenek de göreceksiniz; fare işaretçisini istediğiniz yeri, metin imlecinin konumunu ve hatta Büyüteç’i nasıl kullanmak istediğinizi ayarlamak gibi şeyleri içerir. İşiniz bittiğinde ve Büyüteci durdurmak istediğinizde, sol üst köşedeki kapat seçeneğine (X) tıklamanız yeterlidir. Alternatif olarak, Windows tuşu + Esc’ye tıklayarak kısayolu kullanabilirsiniz.

Windows Ayarları ile Büyüteç Nasıl Açılır?

Yukarıda ele aldığımız başlıca yöntemlerin yanı sıra Windows Ayarları menüsünden de yararlanabilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, “ayarlar” yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin. Alternatif olarak, Win + I tuşlarına basarak klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.
  2. Erişilebilirlik’e tıklayın.
  3. Ekranın sol tarafından Büyüteç’i bulun ve seçin.
  4. Şimdi, Büyüteç’i açmak için “Büyüteci Aç” anahtarını açın.

Bir Tarayıcıda Nasıl Yakınlaştırılır?

Büyüteç yöntemi, genel, her şeyi kapsayan bir yakınlaştırma yöntemi arıyorsanız harikadır. Peki ya ekranınızı belirli bir şekilde yakınlaştırmak istiyorsanız? Bir tarayıcı kullanırken böyle bir özel ihtiyaç ortaya çıkabilir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. İstediğiniz tarayıcıyı açın; Chrome, Firefox, Safari veya benzeri bir şey olsun.
  2. Sağ üst köşedeki (üç nokta) ayarlar menüsüne gidin ve yakınlaştırma ve uzaklaştırma simgeleriyle uğraşın.

Yukarıdaki yöntem, yalnızca küçük değişikliklerle tüm popüler tarayıcılar için benzer olacaktır. Alternatif olarak, klavye kısayollarını da kullanarak tarayıcınızı yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz. İşte nasıl:

  1. Bir tarayıcı başlatın.
  2. Yakınlaştırmak için CTRL + Artı tuşlarına basın.
  3. Tekrar uzaklaştırmak için CTRL+ Eksi tuşlarına basın.

Klavye Kısayollarıyla Nasıl Yakınlaştırılır ve Uzaklaştırılır?

Ayrıca klavye kısayolları yardımıyla monitörünüzde gördüklerinizi büyütebilirsiniz. Ancak, tek uyarı, bu kısayolların yalnızca tarayıcılar, Yakınlaştırma, kelime işlemciler vb. gibi belirli uygulamalarda çalışacağıdır. Bu yaklaşımı masaüstünde denerseniz çalışmaz. Yakınlaştırmak için Ctrl + Artı tuşlarına basın. Tekrar uzaklaştırmak için Ctrl + Tire tuşlarına basın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM