Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpüklerin Genel Özellikleri

28.10.2021
Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpüklerin Genel Özellikleri

Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpükler ya da sektördeki adıyla Physically Cross Linked Polyethylene Foam günümüzde ileri teknoloji sayesinde bugün itibarıyla hemen hemen tüm sektörlerde kullanımı olan bir proses ürünüdür. PE Foam ailesinin bir diğer farklı prosesi olan Physically Cross Linked Polyethylene Foam yüksek teknoloji ile üretilebilen, mekanik özellikleri üstün, boyutsal kararlılığı yüksek ürün grubu olmakla birlikte en iy fiziksel çapraz bağlı polieltilen köpük markalarından biri DurFoam şirketinin ürünü olan DurProx’tur.

Ürün, içerisine katılan katkılar ve bağlayıcılar yardımı ile ekstrüze edildikten sonra Elektron Demeti işlemine tabi tutan DurProx, Elektron Demeti işleminden sonra fırınlama operasyonu ile genleşmesi sağlanır. Bu sayede, ürünün fiziksel özellikleri artar, son derece kapalı hücre yapısına ve pürüzsüz yüzeye sahip bir malzeme elde edilmiş olur. Farklı sektörler için kesilmiş plaka, rulo, boru, ekstra lamineli veya laminesiz olarak üretilebilen Physically Cross Linked Polyethylene Foam, en kaliteli yalıtım malzemesinden biri olarak piyasaya çıkartılır.

Physically Cross Linked Polyethylene Foam nasıl özelliklere sahiptir?

Physically Cross Linked Polyethylene Foam, genel özellikleri itibarıyla sıkı bir üretim sürecinden geçen malzemedir. Kalınlık ve yoğunluk olarak  tek kat için 1 mm> 67-200 kg/ m³, 2 – 5 mm> 28-200 kg/ m³, 6 – 10 mm> 28-100 kg/  m³ değerlerine sahiptir. Çok katlı kalınlıkta ise 10-100 mm (145 kg/ m³ ten daha yoğun malzemeler laminasyon yapılmaz) değerlerine sahiptir. Rulo eni 500 – 1800 mm, renk opsiyonel olup geniş renk seçenekleriyle üretiliebilir. Yanmazlık Opsiyonel (FMVSS 302 / ISO 11925-2 / UL94:HBF:HHF1) seviyesindedir.

Kompozit olarak Metalize Film, Alüminyum Film, Yapışkan Bantlı Film Laminasyonu özelliklerindeyken, ambalaj olarak Standart, Streç Film Sarımlı, Naylon Torba şeklinde yapılabilme imkanı bulunur.

Physically Cross Linked Polyethylene Foam ürünü olan DurProx hangi özelliklere sahiptir?

Physically Cross Linked Polyethylene Foam üreticilerinden DurFoam’ın markası olan DurProx’un başlıca özelliklerine bakılırsa tamamen kullanımında avantajlı bir durum yaratmaktadır. DurProx, kapalı ve muntazam hücre yapısına sahiptir, su ve nem geçirmemektedir.

Etkin ses yutma ve ısı yalıtımı kapasitesine sahiptir. Üretim sürecinden ürünün kendisine kadar çevre dostu bir süreç içinden geçer. HCFC ve zararlı/yasaklı kimyasal maddeler içermemektedir. Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması (RoHS, Restriction of Hazardous Substances) standartlarına uyumlu olarak üretildiğinden dolayı kurşun ve diğer zehirli maddelerin kullanımı sınırlandırılmıştır. Kokusuz bir ürün olan Physically Cross Linked Polyethylene Foam ürünü olan DurProx madde ve bakteri taşımamaktadır.

Proses sürecinde gerçekleştirilen iç dokusu elektron demeti yöntemi ile tamamen steril bir yapıdadır. Esnek yapısı ve hafif olmasının aksine üstün fiziksel ve mekanik özellikleri bulunur. Kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmez. Pürüzsüz yüzey görünümü ile estetik uygulamalarda ideal malzeme olarak kullanılabilir.

Darbe sonrası kendini toplar, çökme yapmaz. Termoforming nedeniyle şekil alabilir yapısına sahiptir. Ayrıca rulo ya da levha halinde de üretilme durumu bulunur. Tüm bu özelliklerinin yanında, Tek yüz ve çift yüz folyo film bant, kumaş veya müşteri özel talebine göre laminasyon yapılabilir. Alev yürütmezlik özelliği, farklı renklerde üretilebilme ve geniş ısı aralığına uygun özellikleriyle tamamen ihtiyaca yönelik bir üründür.

DurFoam PE Foam ürünleri nelerdir?

PE Foam üretimi konusunda Türkiye’nin en büyük yatırımlarından birine sahip Durma Holding’in şirketi olan DurFoam sadece Physically Cross Linked Polyethylene Foam üretimi yapmamaktadır. Tamamen polietilen köpük sektöründe öncü çalışmaların içinde olan ve ürün gamını sürekli genişleten şirket aynı zamanda, Chemically Cross Linked Polyethylene Foam malzemesinden ürettiği DurSolex ile de sektörde yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.