Windows 10’da Bağlantı Kesilen Wi-Fi Sorununu Düzeltmenin Yolları

14.10.2021
Windows 10’da Bağlantı Kesilen Wi-Fi Sorununu Düzeltmenin Yolları

Günümüzün evden çalışma pazarında, sağlam bir internet bağlantısı nefes almak için oksijen kadar hayatidir. Ne yazık ki, güçlü bir internet bağlantısına ve güvenilir bir sağlayıcıya rağmen, bağlantı sorunları yaşamak nadir değildir. Can sıkıcı bir sorun, Wi-Fi bağlantınızın görünür bir sebep olmaksızın tekrar tekrar kesilmesidir. Çoğu insan bu tür sorunlar için ağ sağlayıcılarını suçlar, ancak bu aynı zamanda sistemlerinde de bir sorun olabilir. Bu nedenle, işe geri dönebilmeniz için bağlantı sorunlarını çözmek için uygulayabileceğiniz düzeltmeyi burada bulabilirsiniz.

Başlamadan Önce Bazı Hızlı Kontroller

Size vermek üzere olduğumuz ipuçları, Windows makinenizdeki ağ ayarlarıyla uğraşmayı içerir. Ancak, dalmadan ve ayarları gereksiz yere değiştirmeden önce, herhangi bir şeyi uygulamadan önce aşağıdakilerden emin olun;

 1. Uçak modunda değilsin.
 2. Yönlendiricinizde herhangi bir fiziksel hasar yoktur.
 3. Bölgenizde bir hizmet kesintisi yaşanmıyor.
 4. Ağdan çok uzakta değilsin.
 5. Yönlendirici düzgün şekilde takılı.

Yukarıdaki sorunlardan hiçbiri yoksa yönlendiricinizi bir kez yeniden başlatın, çünkü bu genellikle sorunu hemen çözecektir. Yönlendiriciyi yeniden başlatmak sorunu çözemezse, aşağıdaki düzeltmeleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Ağ Ayarlarınızı Özel Olarak Ayarlayın

Herkese açık Wi-Fi ile ilişkili sayısız risk nedeniyle, genellikle ağınızı gizli tutmanız önerilir. Herkese açık bir bağlantıyla gezinmek kişisel bilgilerinizi açığa çıkarabilirken, bilgisayar korsanları sisteminize kötü amaçlı yazılım yayabilir, siber saldırılarla karşılaşabilirsiniz ve başka birçok sorun ortaya çıkabilir.

Yabancıların müdahale olasılığını en aza indirmek için Wi-Fi bağlantınızı özel olarak ayarlamak isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır;

 1. Görev çubuğunun sağ alt köşesindeki Wi-Fi Ağı simgesine tıklayın.
 2. Ağınızın Özelliklerine gidin.
 3. Ağ profilini Genel’den Özel’e değiştirin.

Wi-Fi

İstenmeyen Cihazların Bant Genişliğinizi Doldurup Tutmadığını Kontrol Edin

Parolanızı arkadaşlarınız ve komşularınız arasında paylaşıyorsanız, elinizde küçük bir sorun olabilir. Her şeyden önce, bant genişliğinizi yer, ağınızı yavaşlatır ve üzerinde önemli bir yük oluştururlar. İkincisi, şifre ayrıntılarını başka birine iletirlerse, yönlendiriciniz bağlı cihazlarla hızla dolacaktır. Ağınız bu kadar yükü kaldıramaz, bu da bazı cihazlarınızın zaman zaman bağlantısının kesilmesine neden olur. Bu nedenle, yönlendiricinizi kimin kullandığını kontrol etmek için yönlendiricinizin araçlarını kullanabilir ve ağınızda bilinmeyen bazı cihazlar bulursanız bir parola değiştirebilir veya ekleyebilirsiniz.

 1. Yönlendiricinizin erişim URL’si 192.168.1.1’e gidin (ne tür yönlendiriciniz olduğuna bağlı olarak değişebilir)
 2. Kimlik bilgilerinizle oturum açın.
 3. Çoğu yönlendiricide, yönlendiricinize bağlı her şeyi görmenizi sağlayan bir “bağlı cihazlar” sayfası bulunur. Garip, bilinmeyen aygıtların göründüğünü görürseniz veya yalnızca davetsiz misafirlerden korunmak istiyorsanız bir sonraki adıma geçin.
 4. WLAN > WLAN Temel Yapılandırma’ya gidin.
 5. WPA PresharedKey’i değiştirin.
 6. Şifreyi girdikten sonra Uygula’yı tıklayın.

Adımlarda kullanılan terimler, yönlendirici panonuzda farklı adlara sahip olabilir. Her durumda, süreç neredeyse aynı olacaktır.

Wi-Fi Bağdaştırıcınızın Sürücüsünü Güncelleyin

Bağlantı sorunlarına katkıda bulunan diğer bir yaygın sorun, eski bir Wi-Fi bağdaştırıcı sürücüsüdür. Bu nedenle, sisteminizdeki sürücüleri güncellemeli veya yeniden yüklemelisiniz. Çoğu sürücü, Windows güncellemeleri aracılığıyla otomatik olarak güncellenir, ancak güncel olduklarından emin olmak için bunları manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin;

 1. Aygıt Yöneticisi’ne gidin.
 2. Ağ Bağdaştırıcıları kategorisini genişletin.
 3. Wifi-Adaptörünüzü sağ tıklayın.
 4. Sürücüyü güncelle üzerine dokunun.

Sorun devam ederse sürücüyü de yeniden yükleyebilirsiniz.

Ağ Bağdaştırıcısı Özelliklerini Değiştirin

Kablosuz bağdaştırıcının bağlantısını kesmek için genellikle güç yönetimi ayarları suçlanır. Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı Ayarlarını değiştirerek burada durumun böyle olmadığından emin olun. Aygıt Yöneticinizde Ağ Bağdaştırıcısı kategorisine gidin. Özelliklerini açmak için bağdaştırıcı adına iki kez dokunun. Güç Yönetimi sekmesinde güç tasarrufu için bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver kutusunun işaretini kaldırın. Zaten işaretli değilse, cihazınızın daha önce bağlı olduğu diğer ağları unutmaya geçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.