Instagram Sayfa Büyütme (Kesin Sonuç)

05.06.2021
Instagram Sayfa Büyütme (Kesin Sonuç)

Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, bünyesinde Dünya nüfusunun %10’unu barındırmaktadır. Instagram uygulamasında bir kere de olsa gezinmişseniz çeşitli konularla alakalı sayfaları görmüşsünüzdür. Mizah sayfalarından tutun, yemek tarifi sayfalarına kadar birçok konuda sayfa mevcuttur. Bazı sayfalar milyonlarca takipçiye erişmiş olsa bile her sayfa bu kadar başarılı olamıyor. Merak etmeyin, Instagram sayfa büyütme yazımızı okuduktan sonra sizin de sayfanız milyonlarca takipçiye rahatlıkla ulaşabilecek.

Günümüzde Instagram ile çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Birçok ünlünün ana gelir kaynağı Instagram hesabıdır. Cristiano Ronaldo 2020 yılında Juventus’tan 30 milyon Euro kazanırken Instagram’dan 50 milyon Euro kazanmıştır. Instagram sayfanız büyük kitlelere ulaşırsa, sayfanıza reklam alarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi Instagram sayfanızı nasıl büyütebileceğinizi hep beraber öğrenelim!

Başarılı Bir Profil Oluşturmak

Profilinizi yani sayfanızı ziyaret eden insanlar her şeyden önce profilinizi göz ucuyla inceler. Profil fotoğrafı, kullanıcı adı ve biyografı sanılanın aksine çok büyük bir önem arz eder. Bildiğiniz üzere devir tüketim devri. Artık insanlar hızlı bir şekilde tüketebileceği şeyler arıyor. Bundan dolayı hiçbir insan bir Instagram profilini beş saniyeden uzun bir süre incelemez. Bu demek oluyor ki, bir insanı sayfamıza kazandırmak için ortalama beş saniyemiz var. Başarılı bir profil oluşturmak demek, beş saniye içerisinde kullanıcının dikkatini çekebilmek demektir. Dilerseniz bunu nasıl yapabileceğimizi detaylarıyla beraber öğrenelim.

Kullanıcı Adı Nasıl Olmalı?

Başaralı bir kullanıcı adı seçmek istiyorsanız içeriğinize göz atmalısınız. İyi bir kullanıcı adı sayfanızın içeriğini yansıtmalıdır. Mizah sayfası sahibiyseniz sayfanızın adı mizah içerikli olmalıdır. Bunun yanı sıra insanların akılda tutabileceği kısa ve kafiyeli kullanıcı adları size avantaj sağlar. Anlamsız ve uzun kullanıcı adları size uzun vadede zarar sağlayacaktır.

Kullanıcı Adı Nasıl Olmamalı?

Popüler sayfaların kullanıcı adlarını kopyalayıp sonuna harf yada sayı koymayın. Unutmayın, taklitler aslını yaşatır. Her zaman her konuda özgün olmaya çalışın. Başka sayfaların isimlerini kopyalarsanız her etkileşimde farkında olmadan o sayfanın reklamını yapmış olursunuz. Bu tarz durumlara sebebiyet vermemek adına kendinize özgün bir kullanıcı adı bulmalısınız.

Profil Fotoğrafınız Dikkat Çeksin!

Profil fotoğrafı belki de en önemli noktalardan bir tanesi çünkü insanların ilk baktığı yer kesinlikle profil fotoğrafıdır. Dikkat çeken bir profil fotoğrafınız yoksa insanların ilgisini çekmeyeceğinizden ötürü otomatik olarak sayfanıza kitle çekemezsiniz. Her sayfa türü için profil fotoğrafında dikkat edilmesi gereken hususlar değişmekte, bu hususlara aşağıdan detaylarıyla beraber ulaşabilirsiniz.

İçerik Sayfası

Herhangi bir konuda içerik üretiyorsanız, bu mizah, spor ve motivasyon tarzı konular olabilir. Profil fotoğrafınızda mutlaka kullanıcı adınız geçmelidir. Bu sayede sizi keşfette gören insanların aklında yer edinebilirsiniz. Bir nevi ufak çaplı algı yaratarak uzun vadede kitlenizi büyütebilirsiniz. Kısacası marka olmaya çalışın.

Fenomen Sayfası

Fenomen sayfalarında en önemli şey fenomenin kendisi olduğu için profil fotoğrafında da fenomenin kendisi olmalıdır. Yüzünüzün net bir şekilde belli olduğu bir fotoğraf kullanmak en doğru karar olacaktır. Özellikle fotoğrafın arkasını dikkat çeken bir renge bürürseniz arama sonuçlarında çok daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Bir fenomenseniz kesinlikle profil fotoğrafınızda yüzünüz net bir şekilde belli olmalıdır.

Marka Sayfası

Markaların en önemli argümanı tartışmasız logolarıdır. Günümüzde ki Dünya’ca ünlü markaların logolarını istemsiz bir şekilde ezberleriz çünkü her yerde net bir şekilde görürüz. Sizin de bir marka sayfanız varsa bunu böyle yapmalısınız. Markanızın logosunu profil fotoğrafı olarak kullanmalısınız. Dikkat edin, profil fotoğrafınızda herhangi bir yazı yazmasın, sadece markanızın logosu görünsün.

Biyografi Kısmı Nasıl Olmalı?

Biyografı kısmı sanılanın aksine birçok kullanıcı tarafından okunmaktadır. Bu nedenden dolayı bu bölüme çok dikkat etmelisiniz. Instagram sayfanızı ziyaret eden insanları kapmanız için sadece beş saniye süreniz var. Biyografi bölümünde sayfanızı bir cümlede anlatmaya çalışın. Bu bir cümlede insanların neden sizi takip etmesi gerektiğini anlatın, emin olun bu bazen çok ikna edici olabilir. Emojiler kullanarak insanların ilgisini çekip biyografi bölümünüzü okutabilirsiniz.

Instagram Algoritması

İçerik Paylaşmadan Önce

Instagram demek her an tüketilmeye hazır milyarlarca içerik demektir. Bir Instagram sayfa sahibiyseniz içerikleriniz ile ön plana çıkmanız büyük bir önem taşır. Günde milyarlarca içerik paylaşılan Instagram’da nasıl olurda öne çıkabilir peki? Merak etmeyin bu sandığınız kadar zor bir şey değil. Sadece dikkat etmemiz gereken bir kaç husus mevcuttur. Dilerseniz dikkat etmemiz gereken hususlara geçelim!

Sürekli Paylaşılabilir İçerik Modeli Seçin

Sayfanızda paylaşacağınız içerikler bir süre sonra kesilecek tarzdaysa o içerik türünü hiç seçmemeniz sizin için en doğru karar olacaktır. Bir kaç yıl zorlanmadan içerik üretebileceğiniz bir konu bulmaya özen gösterin. Buna ek olarak sıkılmadan, usanmadan ve bıkmadan üretebileceğiniz içerik modelleri bulmaya çalışın. Ürettiğiniz içerikler size bir süre sonra keyif vermezse sürekliliğinizi kaybedebilir ve Instagram hesabınızın milyonlarca takipçiye ulaşmasını istemeden engelleyebilirsiniz. Bundan dolayı sürekli paylaşılabilir bir içerik modeli seçmeye çalışın.

Günde Kaç Tane İçerik Paylaşılmalı?

Yıllardır sosyal medya içerik üreticilerinin en fazla merak ettiği soru olabilir. Günde kaç tane içerik paylaşılmalı? Bu sorunun kesinlikle net bir cevabı yok. Sayfanızı analiz edip günde kaç içerik paylaşılmalı sorusuna kendiniz cevap vermelisiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Video türünde ki içerikler Instagram’ın gözünde çok daha önemlidir. İnsanlar videoları daha fazla izlediği için daha fazla önerilir, bu sayede insanların uygulamada daha fazla vakit geçirilmesi sağlanır. Tutacağını düşündüğünüz bir videonuz varsa bunu en çok etkileşim aldığınız gün paylaşmanız mantıklı bir hareket olacaktır.

Çoklu gönderiler insanlar tarafından çok daha fazla merak edilir. Kısacası eğer ilk gönderinizde insanların ilgisini çekebilirseniz diğer 9 gönderiyi bile inceletebilirsiniz. Unutmayın, bir insan gönderinizde ne kadar çok vakit harcarsa Instagram algoritması sizi o kadar çok öner çıkarır.

İçerik paylaşmak için içerik paylaşmayın. İnsanlara fayda sağlayacak veya insanların ilgisini çekebilecek içerikler paylaşmaya çalışın. İçerik paylaşmak için içerik paylaşırsanız ne yazık ki hiç bir zaman Instagram sayfanızı büyütemezsiniz.

Hangi Saatler Paylaşım Yapılmalı?

İçerik paylaşmadan önce doğru saatleri bilmek size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. İnsanlar genel olarak günlerinin 2 ile 4 saatini Instagram’da gezinerek harcarlar. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var, belirli saatlerde insanların büyük bir çoğunluğu Instagram’a giriş yapmaktadır. Peki bu saatler nedir merak ediyor musunuz? Hadi gelin hep beraber öğrenelim!

 • 08:00 – 09:00 | İnsanların işe giderken sosyal medyada geçirdiği vakit aralığı.
 • 12:00 – 12:30 | Öğle yemeğinden sonra geçirilen vakit aralığı.
 • 17:30 – 19:00 | İnsanların işten eve geldiği ve en fazla aktif olduğu vakit aralığı.
 • 21:00 – 23:00 | Yatmadan önce zaman harcanılan vakit aralığı.

Sayfanızın istatistiklerine göz atarak daha kesin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gönderi Paylaşmadan Önce Bunlara Dikkat Et!

Gönderinizi paylaşmadan önce mutlaka imzanızı yerleştirin. İmzadan kastımız sayfanızın adı veya logosudur. Bu sayede içeriğiniz başka sayfalarda paylaşılırsa otomatik olarak ücretsiz reklam yapmış olursunuz.

Video formatında bir gönderi paylaşıyorsanız kapak fotoğrafını kesinlikle dikkat çekici bir andan seçmelisiniz. Keşfete çıktığınız taktirde dikkat çeken kapak fotoğrafı sayesinde gönderiniz milyonlarca etkileşim alabilir.

Çoklu gönderi paylaşıyorsanız mutlaka açıklama bölümüne merak uyandıran şeyler yazın. “Son gönderi çok güldürttü!” gibi şeyler yazarsanız insanların merakını uyandırmış olur ve son gönderiye kadar o insanı paylaşımınızda tutmuş olursunuz.

Instagram Uygulaması

Sıfırdan Milyona!

Sıfırdan milyona cümlesi birçok insan için hayal olabilir. Bazı insanlar sıfır takipçiden milyonlara ulaşmanın imkansız olabileceğine bile inanıyor olabilir. Size iyi bir haberimiz var! Birazdan sizlere aktaracağımız bilgiler sayesinde sıfır takipçiden milyon takipçiye ulaşabilirsiniz. Unutmayın, süreklilik ve kaliteli içerik ile her zaman büyümeye devam edersiniz. Birazdan sizlere Instagram algoritmasından tutun keşfete nasıl düşebileceğinize kadar bütün bilgileri detaylarıyla beraber aktaracağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi başlayalım!

Instagram Algoritması (Güncel)

Instagram algoritmasına göre hareket ederseniz, sayfanızın çok kısa sürede yüksek takipçilere erişebildiğini kendiniz görebilirsiniz. Peki Instagram algoritması nedir ve nasıl algoritmanın istediği içerikler oluşturabiliriz?

Instagram uygulamasının ana amacı insanları uygulamada tutmaktır. Algoritmayı anlamak ve ayak uydurmak için yapmamız gereken tek bir şey vardır. İnsanların ilgisini çeken ve uzun süreler harcadığı gönderiler oluşturmak. Bir insan gönderimizde ne kadar çok vakit geçirirse Instagram gönderimizi o kadar fazla insana gösterir, böylelikle algoritma sayesinde sayfamız çok hızlı bir şekilde büyür.

Instagram sizi test ediyor! Paylaştığınız gönderiler ilk etapta takipçilerinizin sadece %10’luk bir bölümüne gösterilir. Aldığınız geri dönüşler olumluysa bir başka %10’luk bölüme gösterir, böyle böyle bütün takipçilerinize gönderiniz gösterilir fakat şöyle bir sıkıntı var. İlk etapta başarılı sonuçlar almazsanız içeriğiniz diğer %90 takipçinize gösterilmez. Kısacası kaliteli bir içerik oluşturmadığınız taktirde sayfanızı büyütmeyi bırakın tam tersi bir sonuç alabilir ve git gide küçülebilirsiniz. O yüzden mutlaka kaliteli içerikler oluşturun.

Instagram’ın sizi test ettiğinden bahsetmiştik, peki neler test ediliyor? Kullanıcının gönderiye zoom yapıp yapmadığına, kaç saniye vakit harcadığına, videoyu sonuna kadar izleyip izlemediğine ve çoklu gönderilerin hepsine bakıp bakmayacağına kadar aklınıza gelen her türlü şeyi Instagram algoritması test etmektedir. Bu testlerden sonra tabii ki beğeni, yorum, kaydetme ve paylaşım tarzı istatistikleri test etmektedir. Bu testlerden başarıyla geçtiğiniz taktirde tebrikler, algoritmayı çözmüş demeksinizdir!

Instagram Algoritma Taktikleri

 • Çoklu gönderiler oluşturarak insanları gönderinizde tutmaya çalışın. “Sonda sürpriz var” tarzı merak uyandıran metinler kullanın.
 • Dikey fotoğraflar kullanabilirsiniz. Dikey fotoğraflar insanlar tarafından daha fazla ilgi çeker.
 • Açıklamanın ilk cümlesi çok önemli! İnsanların ilgisini çekebilecek ve çok uzun olmayacak bir açıklama yazın.
 • Yorumlara minimum dört kelimelik cevap yazın. En geç bir saat içinde yorumlara geri dönüş yapın.

Keşfete Nasıl Düşülür?

Ben, Kaan’ı takip ediyorum. > Kaan, Muhammet’in gönderisini beğeniyor.

Keşfet mantığı = Kaan, Muhammet’i tanıyorsa sende tanıyor olabilir misin?

Yukarıda da görüldüğü üzere aslında keşfetin mantığı bu kadar basittir. Ek olarak tabii ki gün içinde beğendiğimiz gönderiler de keşfetimizi şekillendirmektedir. Yukarıda da anlatıldığı üzere keşfet genel olarak bu şekilde çalışmaktadır.

Takipçi sayısı yüksek bir hesap sizin gönderinizi beğendiyse keşfete çıkma olasılığınız ciddi oranda artacaktır.

Uzun lafın kısası keşfete çıkmak için ilk önce takipçilerinizden etkileşim yani beğeni, yorum ve kaydetme almalısınız. Bu sayede keşfete çıkabilirsiniz.

ınstagram Hashtag'ler İşe Yarıyor Mu?

Hashtag’ler İşe Yarıyor Mu?

Hashtag’ler tabii ki de işe yarıyor fakat kullanmasını bilene! Hashtag’leri nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız hiç kullanmamak sizin için çok daha faydalı bir hareket olacaktır. Peki Hashtag’ler nasıl kullanılmalı?

 • Saçma hashtag’ler kullanmayın. #takip #gtvar
 • Maksimum 11 adet uyumlu hashtag kullanın.
 • İlk etapta 40-50 bin adet gönderi aralığına sahip hashtag’ler seçin ve o hashtag’ler de yükselmeye çalışın.
 • Instagram çok uzun hashtag’leri sevmez.
 • Sayfanıza özel hashtag setleri oluşturun.
 • Çok fazla hashtag çok fazla etkileşim demek değildir!

Instagram’da En Kolay Etkileşim Alma Taktiği

Bir Instagram sayfası için etkileşim en önemli şeydir. Peki kolay bir şekilde etkileşim alabileceğiniz bir taktik var deseydik ne yapardınız? Birazdan sizinle paylaşacağımız bu taktik sayesinde Instagram üzerinde çok hızlı bir şekilde büyüyebilecek ve bolca etkileşim kazanabileceksiniz. İşte o taktik!

Motivasyon konulu bir sayfaya sahip olduğunuzu düşünelim. Sektörünüzde ki en popüler sayfayı takip eden insanları takip edin. Bu sayede motivasyon sayfalarına karşı ilgisi olan insanların direkt olarak dikkatini çekebilirsiniz. İnsanların çoğu böyle bir durumda o sayfayı geri takip etmektedir. Kısacası hiçbir ücret ödemeden çok kolay bir şekilde reklam yapabilirsiniz! Unutmayın, ideal takip etme sayısı 800-900 arasındadır, bu sayıyı geçmemeye özen gösterin.

Instagram’ın Her Özelliğini Kullanın

Instagram’da ki her özelliği kullanmaya çalışın. Bu bazen bir Reels videosu bazense bir IGTV videosu bile olabilir. Hikaye atmak bile bu maddeye dahildir. Kısacası Instagram’da bulunan her özelliği kullanmaya özen gösterin. Bu sayede algoritmada öne geçebilir ve çok daha fazla insana kendinizi gösterebilirsiniz. Özellikle son günlerde Reels videoları inanılmaz derecede patlama yapabiliyor. Basit bir video ile milyonlarca izlenmeye ulaşma ihtimaliniz bile var.

Backlink Alın

Ürettiğiniz içerikler ile alakalı popüler sayfalardan backlink yani geri dönüş bağlantısı almaya çalışın. Herhangi bir yorum, bahsetme veya röportaj buna dahildir. Backlink alarak Instagram sayfanızın otoriterliğini büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Bu sayede algoritmanın gözünde çok daha değerli bir sayfa olabilirsiniz. Backlink almak için kesinlikle para ödemeyin, bunu doğal yollardan yapmaya çalışın.

Instagram sayfa büyütme işlemi kesinlikle bir kaç ay sürecek bir işlem değildir. Yıllarca verilen emekler sonucunda sayfanızı büyütebilirsiniz. Burada önemli olan kesinlikle pes etmemek ve yılmamaktır. Düzenli bir şekilde bıkmadan, usanmadan kaliteli içerik paylaşırsanız belki 6-8 ay gibi bir sürede milyonlarca takipçilere ulaşabilirsiniz. Instagram sayfa büyütme işlemi kesinlikle hafife alınmaması gereken ve ciddi bir emek sarf edilen bir işlemdir.

Instagram sayfa büyütme ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Olabilecek en kısa sürede sizlere cevap vermeye çalışacağız.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Instagram Sayfa Büyütme” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM