iPhone Televizyona Yansıtılır mı?

12.10.2023
iPhone Televizyona Yansıtılır mı?

Bir iPhone televizyona nasıl yansıtacağınızı bilmek, yepyeni olanaklar dünyasının kapılarını açacaktır. AirPlay 2010 yılında iOS 4’ün bir parçası olarak tanıtıldığında, ses, video ve fotoğrafların bir Apple TV aygıtı üzerinden yayınlanmasını sağlamıştı. Ancak 2018’de Apple bir adım daha ileri gitti ve AirPlay 2’yi piyasaya sürdü.

Bu, LG, Samsung, Vizio ve Sony gibi üreticileri – yani en iyi TV’lerin arkasındaki şirketleri – bazı TV modellerinin teknolojiyi içereceğini duyurmaya teşvik etti ve kullanıcıların iPhone ekranlarını başka bir cihaza ihtiyaç duymadan bir televizyona yansıtmasına olanak tanıdı. Ama bu ne anlama geliyor? Ekran yansıtma, iPhone’unuzun tüm ekranını bir televizyona kopyalamanızı sağlar. Bu, ekran yansıtma etkinken iPhone’da yaptığınız her şeyin TV’de görüntüleneceği anlamına gelir. Bir grup insana iOS aygıtınızdaki bir şeyi küçük bir ekranın etrafında toplanmalarına gerek kalmadan göstermenin harika bir yoludur. Hatta iPhone’unuzu yataydan dikeye çevirebilir ve bu hareketi TV’de de taklit edebilirsiniz. Uyumlu bir TV ve iPhone’unuz varsa – iPhone 5S’ten en yeni iPhone 13 serisine kadar tüm iPhone’lar çalışacaktır – işte iPhone’u TV’nize nasıl yansıtacağınıza dair kılavuzumuz.

Bir iPhone’u TV’nize Yansıtma

  1. AirPlay 2 uyumlu televizyonunuzu bir Wi-Fi ağına bağlayın. Her televizyon farklıdır, bu nedenle üreticinin talimatlarını izleyin. Televizyonunuzun iPhone’unuzla aynı Wi-Fi ağında olması gerekir.
  2. Şimdi iPhone’unuzda Denetim Merkezi’ni açın. Bunu, iPhone X veya sonraki bir modelde ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırarak yapabilirsiniz. Ana Ekran düğmesi olan eski bir iPhone’unuz varsa ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Ardından Ekran Yansıtma simgesine dokunun.
  3. Şimdi televizyonunuzun uyumlu Ekran Yansıtma aygıtlarından biri olarak listelendiğini görmelisiniz (bir televizyona bağlı bir Apple TV’niz varsa da ekran yansıtma yapmanız mümkündür). TV modelinize dokunun. Sizden istenirse TV’nizde görünen parolayı iOS aygıtınıza girin.
  4. iPhone ekranınız şimdi TV’nizde görünecektir. iPhone’unuzda gerçekleştirdiğiniz tüm eylemler televizyona yansıtılır.
  5. Ekran yansıtmayı sonlandırmak istediğinizde Denetim Merkezi’ni tekrar açın. Ekran Yansıtma’ya dokunun ve Yansıtmayı Durdur’u seçin.
Bir iPhone'u TV'nize Yansıtma

Bir iPhone’u TV’nize Yansıtma

iPhone’dan TV’ye Video Akışı Nasıl Yapılır?

Tüm iPhone ekranınızı yansıtmak yerine yalnızca bir video oynatmak istiyorsanız, YouTube da dahil olmak üzere birçok video uygulamasında yerleşik olarak bulunan AirPlay işlevinden yararlanabilirsiniz.  İşte iPhone’dan TV’nize nasıl video akışı yapacağınız.

  1. YouTube gibi bir uygulamada yayınlamak istediğiniz bir video bulun.
  2. Akış simgesine dokunun ve bağlanmak istediğiniz cihazı seçin.
  3. Fotoğraflar uygulamasından bir video oynatıyorsanız, Paylaş düğmesine dokunun ve seçenekler listesinden AirPlay simgesini seçin. Bir kez daha bir cihaz seçmeniz istenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.