Windows’ta Tüm Video Dosyalarınızı Aramanın Yolları

08.08.2022
Windows’ta Tüm Video Dosyalarınızı Aramanın Yolları

Klasörlere göz atmaktan ve videolarınızı manuel olarak aramaktan bıktınız mı? Windows cihazınızdaki tüm video dosyalarını bulmanın hızlı yollarını mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse, o zaman doğru yere geldiniz. Yalnızca videoları aramak için Dosya Gezgini’nin arama çubuğunu ve bazı filtreleri nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Oradan, cihazınızda bir yerde gizlenmiş olabilecek videoları nasıl bulabileceğinizi kontrol edeceğiz.

Windows’ta Tüm Video Dosyaları Arama

Tüm Videolarınızı Bulmak İçin Dosya Gezgini’nin Arama Çubuğunu Kullanın

Dosya Gezgini’nin arama çubuğu, cihazınızdaki dosya ve klasörleri bulmanızı kolaylaştırır. Şimdi, sonuçlarınızı filtrelemek ve yalnızca videoları aramak için bu aracı nasıl kullanabileceğinizi keşfedelim:

 1. Görev çubuğu simgesine tıklayarak Dosya Gezgini’ni açın. Alternatif olarak, Win + E tuşlarına basın.
 2. Sol bölmede Bu PC’yi tıklayın veya videolar klasörünüzü açın. Bu durumda, İndirilenler klasöründe videoları nasıl arayabileceğinizi keşfedeceğiz.
 3. Bir klasör seçtikten sonra, Dosya Gezgini’nin arama çubuğuna tür: video yazın ve Enter’a basın. Bu, tüm videolarınızı göstermelidir.
Windows'ta Tüm Video Dosyalarınızı Arama

Windows’ta Tüm Video Dosyalarınızı Arama

Belirli Dosya Adlarını Kullanarak Videoları Arayın

Cihazınızda kaybolan veya yanlış yerleştirilmiş dosyaları bulmak karmaşık değildir. Ancak, bir arama sonuçları listesini aşağı kaydırmak ve videonuzu bulmak sıkıcı olabilir. Peki, tüm video dosyalarınızı nasıl arar ve belirli bir videoyu nasıl hızlı bir şekilde bulursunuz? Dosya adını bildiğiniz sürece oldukça kolaydır. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Görev çubuğu simgesine tıklayarak veya Win + E tuşlarına basarak Dosya Gezgini’ni açın.
 2. Sol taraftaki bölmede Bu PC’yi tıklayın veya videolarınızı içeren başka bir klasörü açın.
 3. Dosya Gezgini’nin arama çubuğuna dosya adı tür:video yazın, ancak dosya adını aradığınız dosyanın tam adıyla değiştirin. Örneğin, “ Yamaç Paraşütü ” adlı bir dosya arıyorsanız, Dosya Gezgini’nin arama çubuğuna Yamaç Paraşütü türü: video yazın ve Enter ‘a basın.

Belirli Video Dosyası Formatlarını Arayın

Şimdi, belirli video dosyası biçimleri için arama sonuçlarını görüntülemek isterseniz ne olur? Dosya Gezgini’nin arama çubuğu bu konuda da yardımcı olabilir! Örneğin, MOV, MP4, WMV ve daha fazlası gibi çeşitli video dosyası formatlarını arayabilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Dosya Gezgini’ni açmak için Win + E tuşlarına basın.
 2. Sol taraftaki Bu PC’ye tıklayın veya ilgili başka bir klasöre gidin.
 3. Dosya Gezgini’nin arama çubuğuna ext:.fileformat yazın ve fileformat kısmını aradığınız video dosyası biçimiyle değiştirin. Örneğin, MP4 dosyaları arıyorsanız, ext:.MP4 yazın ve Enter ‘a basın.

Aradığınız videonun adını biliyorsanız, işleri bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Hem dosya adını hem de dosya biçimini kullanarak videolarınızı arayabilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Önceki adımlara göre Dosya Gezgini’ni açın.
 2. filename ext:.fileformat yazın ve “ filename ”yi dosyanızın adıyla ve “ fileformat ”ı da aradığınız formatla değiştirin. Örneğin, ” Yamaç Paraşütü ” adlı bir MP4 dosyası arıyorsanız , arama sorgunuz Yamaç Paraşütü ext:.MP4 olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.