Windows 11 Bilgisayarınızı Kilitlemenin Yolları

06.02.2022
Windows 11 Bilgisayarınızı Kilitlemenin Yolları

Windows 11’inizi bir süreliğine bırakacaksanız, kilitlemekle yanlış yapmış olamazsınız. Aslında, bunu yapmak, bilgisayarınızı yetkisiz erişimden ve genellikle böyle bir olayı takip eden sorunlardan oluşan bir yığın sorundan koruyabilir. Bu makalede, bir Windows 11 bilgisayarı kilitlemenin en iyi yollarını ele alacağız. Başlayalım.

Windows 11 Makinenizi Nasıl Kilitlersiniz?

Bilgisayarınızı kilitlediğinizde, gerçekte yaptığınız şey, bilgisayarınızdan çıkış yapmak ve tüm çalışmalarınızı geçici olarak beklemeye almaktır. Kilitlenmeden önce çalıştırdığınız tüm programlara, sanki uzaklaşmışsınız gibi dokunulmaz, ancak kimse onları kurcalayamaz. Ve geri döndüğünüzde, tek yapmanız gereken ilgili oturum açma bilgilerini girmek ve her şey bıraktığınız yere geri dönecek. Genel olarak, bunu yapmanın iki yolu vardır. Windows 11’inizi manuel olarak kilitleyebilirsiniz, yani fareniz veya klavyeniz aracılığıyla kendiniz bir işlem yapacaksınız. Veya bilgisayarınızı otomatik olarak kilitlemenin bir yolu olan “dinamik” kilit olarak bilinen şeyi kullanabilirsiniz. Önce tüm manuel yöntemleri ele alalım.

Başlat Menüsü ile Windows 11 PC Nasıl Kilitlenir?

Windows 95’ten bu yana işletim sisteminin bir parçası olan şık grafik kullanıcı arabirimi olan Başlat menüsünden bilgisayarınızı doğrudan kilitleyebilirsiniz. İşte nasıl;

  1. Başlat düğmesine (Windows simgesi) tıklayın ve kullanıcı profilinizi seçin.
  2. Şimdi Kilitle’ye tıklayın.

Windows 11’iniz, Kilitle seçeneğini belirlediğiniz anda kapanacaktır. Hesabınızı yeniden başlatmak için klavyenizden herhangi bir tuşa basın veya farenizi tıklamanız yeterlidir. Daha sonra hesabınızı seçebilir (birden fazla hesap kullanıyorsanız) ve ardından ilgili kimlik bilgileriyle oturum açabilirsiniz.

Kilitlemenin

Windows 11 PC’yi Klavye Kısayoluyla Kilitleme

Acele ediyorsanız, bir klavye kısayolu sizin için uygun olabilir. Basitçe Win Tuşu + L’ye birlikte basın ve hesabınız anında kilitlenir.

Windows 11 PC’yi Görev Yöneticisi ile Kilitleme

Görev Yöneticisi, PC’nizde çalışan tüm işlemlerin ve programların kuşbakışı görünümünü sağlayan bir araçtır. Windows bilgisayarlarda rastgele donma durumlarında son çare olmasıyla ünlü, aynı zamanda bir PC’yi kilitlemek için de kullanılabilir. İşte nasıl başlayabileceğiniz;

  1. Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, ‘görev yöneticisi’ yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin.
  2. Kullanıcılar sekmesine gidin, kilitlendiğiniz hesaba tıklayın ve Bağlantıyı Kes’i seçin.

Onay için bir açılır pencere alacaksınız. Kullanıcının bağlantısını kes’e tıklayın ve PC’niz sonunda kilitlenecektir.

Windows 11 PC’yi Ctrl + Alt + Delete Menüsü ile Kilitleme

Ctrl + Alt + Delete, ekranınızda ayrı bir Windows menüsü başlatan bir klavye kısayoludur; bu menü daha sonra birçok farklı şey yapmanızı sağlar. Görev Yöneticisini başlattığınızda, çeşitli şeyler yapma olanağına sahip olursunuz: kullanıcı hesabını değiştirin, parolanızı değiştirin ve şu anda odak noktamız bilgisayarınızı kilitleyin. Böylece, Kilitle’ye tıkladığınız anda, Windows 11’iniz anında kilitlenecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM