iPhone veya iPad Fabrika Ayarlarına Döndürme

17.04.2022
iPhone veya iPad Fabrika Ayarlarına Döndürme

Eski iPhone’unuzu başka bir iPhone’la takas etmeyi düşündüğünüzü varsayarsak, onun biblolarınız ve hesabınızla bağlantısının kesilmesini ve üzerindeki her şeyin silinmesini sağlamak için önceden atmanız gereken birkaç adım vardır. Aşağıda özetlenen metodolojinin uygulanması uzun sürmemelidir ve sona doğru temiz bir ‌iPhone‌unuz olduğundan, fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladığınızdan ve takasa hazır olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Yapılması gereken bu.

iPhone veya iPad Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır?

Cihazınızı yedekleyin

Önemli bir hatırlatma: iPhone veya iPad’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, saklamak istediğiniz her şeyi iCloud veya iTunes’a yedeklediğinizden emin olun. Apple cihazları fabrikada şifrelenir. Bu, silinen dosyaların basitçe gizlenip boş alan olarak gösterilmediği, tamamen silindiği anlamına gelir; hiçbir yazılım silinen dosyaları canlandıramaz. Apple, iOS aygıtınızı yedekleyebilmek için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklayan destek sayfaları bulunmaktadır ve bunlara iCloud veya iTunes dahildir.

 • iCloud’a yedeklemek için Wi-Fi ağınıza bağlanın ve Ayarlar > iCloud > iCloud Yedekleme’ye gidin. Şimdi Yedekle’ye dokunduktan sonra dosyalarınız iCloud hesabınızda saklanır ve Apple Kimliğinize bağlanır.
 • Yedeklemenin başarılı olup olmadığını Ayarlar > iCloud > iCloud Saklama Alanı > Saklamayı Yönet’e girerek kontrol edebilirsiniz. Bu, son yedeklemenizin boyutunu ve zamanını ortaya çıkaracaktır. Artık iPhone veya iPad’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, iTunes’u açın, cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın (parolanızı girin veya ‘Bu bilgisayara güvenin’ deyin) ve ekrandaki adımları izleyin. Cihaz listesi göründüğünde iPhone, iPad veya iPod’unuzu seçin ve Şimdi Yedekle’yi tıklayın.
 • Medyanızı yedeklemenin en kolay yolu iPhone veya iPad’inizi bir dizüstü bilgisayara bağlamaktır.

iPhone ve iPad’inizi Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlarsınız?

iOS aygıtınızı silmek kolaydır, tek ihtiyacınız olan aygıt parolanız, Apple Kimliğiniz ve Apple parolanızdır.

iCloud’dan çıkış yap

 1. Telefonunuzu silmenin ilk adımlarından biri iCloud’dan çıkış yapmaktır. Bu, iCloud hesabınızı siler ve Apple Aktivasyon Kilidi’ni devre dışı bırakır.
 2. Alıcı iPhone veya iPad’i aldığında kendi iCloud hesabında oturum açabilir.
 3. Ayarlar’a gidin, adınıza dokunun ve ardından Çıkış Yap’a dokunun.

Uzaktan iCloud’dan Nasıl Çıkış Yapılır?

 1. Bunu, icloud.com’a gidip cihazı listeden kaldırarak da yapabilirsiniz. Cihazı seçtikten sonra iPhone’umu Bul girişine dokunun ve Hesaptan kaldır’ı seçin.
 2. Bunu bir Apple cihazını satmadan önce yapmak çok önemlidir çünkü ilk önce yapılmazsa yeni kullanıcı kendi iCloud hesabına giriş yapılmaz. Cihazınız kayıp ise ve takip etmek istiyorsanız bu adımları uygulamanız gerekir.

iPhone/iPad’inizi nasıl sıfırlayabilirsiniz: ayarlar

Cihazınız elinizin altındaysa, telefonunuzun veya tabletinizin ayarlarını kullanarak cihazı silmek kolaydır. Bunu yapmak için Ayarlar’ı açın ve şu adımları izleyin:

 1. Genel’e basın.
 2. Ardından, ekranın altındaki Sıfırla’ya dokunun.
 3. Şimdi, Tüm İçeriği ve Ayarları Sil üzerine dokunun.
 4. Ardından Yedekle’yi ve ardından sil veya Şimdi sil’i seçin.
Fabrika

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme

Bir iPhone veya iPad Uzaktan Nasıl Sıfırlanır?

iPhone veya iPad’inizi kaybettiyseniz ve depolanan verilerinize erişilmeyeceğini bilerek içiniz rahat olsun istiyorsanız, aygıtınızı uzaktan da silebilirsiniz.

iPhone’umu Bul’u bir web tarayıcısında açın

 1. com’u ziyaret edin ve oturum açın. Ardından iPhone’umu Bul simgesini tıklayın.
 2. Kayıtlı telefon numarasına veya aynı iCloud hesabına sahip başka bir Apple cihazına bir doğrulama kodu göndermeniz gerekir. Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz Apple ile iletişime geçin.
 3. Açılır menüden cihazı seçin.
 4. Ardından Sil (Cihaz) öğesini seçin.

iTunes kullanarak fabrika ayarlarına sıfırlama

iPhone veya iPad’inizi sıfırlayabilmek için bir Mac ve PC’de iTunes kullanabilirsiniz. Bu yöntem, iPad ve iPhone’da kendisinden sıfırlamayı gerçekleştirebilmek basit olmasa da, cihazınızı sıfırlamanın etkili bir yöntemidir.

 1. iTunes’un en son sürümüne sahip bir bilgisayar
 2. iOS’un en son sürümüne sahip bir iPhone veya iPad
 3. Başlamak için her şeyin güncel olduğundan ve en son Apple yazılımını çalıştırdığından emin olun.
 4. Şarj kablosunu kullanarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Cihazınız ekran kilidi açma kodunuzu istemektedir. Kodu girdikten sonra Cihaza güven’e dokunun.
 5. iTunes, otomatik olarak açılmalı ve size cihazınızı sol tarafında seçme seçeneği sunacaktır. Tamamlandığında, iPhone’u Geri Yükle’yi seçerek açılan pencerede göründüğünde devam etmek istediğinizi onaylayın.
 6. Bu adımları gerçekleştirebilmek için iTunes’lu bir PC kullanıyorsanız, iPhone’u Geri Yükle seçeneğine erişebilmek için Özet sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 7. Hatalarla karşılaşırsanız veya aygıtınız açılmıyorsa, Apple Destek’in burada sorunu gidermenize ve düzeltmenize yardımcı olacak harika bir makalesi var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM