Windows 11’de SD Kartı Biçimlendirme

19.11.2022
Windows 11’de SD Kartı Biçimlendirme

Secure Digital (SD) kart, yüksek kapasiteli depolama ve cep telefonları, araç navigasyon sistemleri, e-kitaplar, PDA’lar, dijital kameralar, akıllı telefonlar, müzik çalarlar, dijital video kameralar gibi çeşitli taşınabilir cihazlar için tasarlanan küçük bir flash bellek kartıdır. Ek bilgileri depolamak için SD kartlar kullanılır. Şimdi, içindeki tüm verileri silmek için bir SD kartı biçimlendirme isteyebilirsiniz. Ancak bazı kullanıcılar, SD kartlarının biçimlendirilmemesi sorunuyla karşılaştıklarını bildirdi. Bu makale, Windows 11’de SD kartın formatlanması hakkındadır.

SD kartlar, dosyaları ve bilgileri harici, bakımı kolay bir kaynakta saklamanıza olanak tanıyan gerekli depolama aygıtlarıdır. Farklı ortamlar arasında veri aktarımında da yararlıdır. SD kartlar kolayca karşılanabilir, taşınabilir ve akıllı telefon, dijital kamera, oyun konsolu, PC/dizüstü bilgisayar vb. çoğu cihazla uyumludur. Aşağıda SD kartı biçimlendirme adımlarından bahsettik.

Windows SD Kartı Biçimlendirme

Windows SD Kartı Biçimlendirme

Windows PC’de SD Kart Nasıl Formatlanır?

  1. MicroSD veya SD kartınızı bilgisayarınızdaki SD kart okuyucuya takın.
  2. Windows 11’de, Dosya Gezgini’ni açın ve “Bu PC”ye gidin. SD Kartı sağ tıklayın ve Biçimlendir’i seçin.
  3. Format penceresinde, SD kartı formatlamak istediğiniz dosya sistemini seçin.
  4. NTFS yalnızca Windows sisteminde çalışır. SD kart bir Android telefonda veya kamerada kullanılacaksa, FAT32 veya exFAT dosya sistemini seçin.
  5. Ancak, FAT32 dosya sistemi yalnızca 32 GB’a kadar depolama alanını destekler.
  6. exFAT’in bir depolama sınırı yoktur, ancak yalnızca en yeni akıllı telefonlarda ve tabletlerde desteklenir, bu da bazı eski cihazlarda çalışmayabileceği anlamına gelir.
  7. “Hızlı Format” seçeneğinin işaretini kaldırın.
  8. Son olarak, biçimlendirme işlemine başlamak için Başlat’a tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM