WhatsApp’tan Nasıl Çıkış Yapılır (Mobil ve Web)

01.03.2023
WhatsApp’tan Nasıl Çıkış Yapılır (Mobil ve Web)

Gelen tüm WhatsApp mesajlarından bıktınız ama onlar hakkında ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Uygulamayı silmeye tam olarak hazır değilseniz, hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz. Aktif WhatsApp oturumunu sonlandırmak, WhatsApp sohbetlerinden gelen tüm bildirimlerin ve mesajların size ulaşmasını etkili bir şekilde durduracaktır. Bu eğitimde, mobilde ve web’de WhatsApp hesabınızdan nasıl çıkış yapacağınızı göstereceğiz.

WhatsApp Mobile’dan Nasıl Çıkış Yapılır?

WhatsApp, tüm dünyada en yaygın kullanılan habercilerden biridir. Arkadaşlarınızın, ailenizin ve iş yerindeki kişilerin çoğu muhtemelen bunu kullanıyor, bu nedenle ara vermek istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. WhatsApp’ı açıp uygulamanın ayarlarına baktığınızda, mobil uygulamadan çıkış yapmanın neredeyse hiçbir yolu yokmuş gibi görünebilir. Bunu yapmak için yerleşik bir işlevsellik olmasa da, uygulamanın verilerini silip telefonunuzdan silerek WhatsApp hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz.

WhatsApp Sohbetlerinizi Yedekleyin

Verileri temizlemeden/mobil cihazınızdan WhatsApp’ı silmeden önce bir sohbet yedeklemesi yapmanız gerekir. Bir sonraki WhatsApp hesabınıza giriş yapmaya karar verdiğinizde verilerinizin geri yüklenmesine yardımcı olacaktır. WhatsApp sohbetlerinizi bir Android telefonda nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Android akıllı telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın.
 2. Diğer seçenekleri açmak için sağ üst köşedeki üç dikey nokta simgesini seçin.
 3. Ayarları şeç.
 4. Açılır menüden Sohbetler’i seçin.
 5. Arşivlenmiş sohbetler altında, Sohbet yedeği’ni seçin.
 6. Yedeklemeyi başlatmak için yeşil Yedekle düğmesini seçin.

Bir iOS cihazı kullanıyorsanız, uygulamanın verilerini iCloud hesabınıza yedeklemeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. iPhone’unuzda WhatsApp’ı açın.
 2. Ayarlar’ı açmak için sağ alt köşedeki dişli çark simgesini seçin.
 3. Yedeklemeyi başlatmak için Sohbetler > Sohbet Yedekleme > Şimdi Yedekle yolunu izleyin.

WhatsApp Mobile’dan Çıkış Yapın

Android cihazlarda, hesabınızdan çıkış yapmak için WhatsApp’ın Depolama verilerini temizlemeniz gerekir. Bunu yapmak için cep telefonunuzun Ayarlarını açın ve Uygulamalar > WhatsApp > Depolama > Verileri temizle yolunu izleyin.

Bu, tüm WhatsApp verilerinizi (yakın zamanda yedeklediğiniz) siler ve ayrıca hesabınızdan çıkış yapmanızı sağlar. Sonraki WhatsApp uygulamasını açtığınızda giriş ekranını göreceksiniz. Apple cihazlarda (hem iPhone hem de iPad), hesabınızdan çıkış yapma seçeneği yoktur, bu nedenle uygulamayı silip yeniden yüklemeniz gerekir. iPhone’unuzun ana ekranında, WhatsApp simgesine uzun basın ve silmek için Uygulamayı Kaldır’ı seçin. App Store’dan WhatsApp’ı indirin ve telefonunuza yeniden yükleyin. Uygulama daha sonra oturum açma ekranında açılır ve hesabınıza giriş yapmak için telefon numaranızı ve diğer ayrıntıları girmeniz gerekir. En son yedeği geri yükledikten sonra, eski sohbet listenizi tekrar göreceksiniz.

WhatsApp Web’den Çıkış Yapma

WhatsApp, WhatsApp Web sayesinde üçüncü taraf uygulamaları olmadan masaüstünüzde kolayca kullanmanıza olanak tanır. Ancak, aktif WhatsApp Web oturumunuzdan çıkış yapmazsanız, diğer kişilerin kişisel bilgisayarınızdaki hassas bilgilere erişme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.WhatsApp Web oturumunu kapatmanın iki yolu vardır – akıllı telefonunuzu kullanarak ve bilgisayarınızı kullanarak. WhatsApp Web ayrıca 30 dakika işlem yapılmadığında oturumu otomatik olarak kapatır. Ancak oturum açtığınızda, Oturumumu açık tut yazan bir kutuyu işaretleyebilirsiniz. Bu durumda, 30 dakikalık işlemsizlik süresi geçtikten sonra bile WhatsApp Web’de oturumunuz açık kalmaya devam eder.

WhatsApp'tan Nasıl Çıkış Yapılır

WhatsApp’tan Nasıl Çıkış Yapılır

Bilgisayarınızda WhatsApp Web Oturumunu Kapatın

Bilgisayarınızda WhatsApp’ta oturum açmak için, QR kodunu taramak ve cihazlarınızı (telefonunuz ve bilgisayarınız) bağlamak için telefonunuzu kullanmanız gerekir. WhatsApp masaüstü uygulamasında oturum açtıktan sonra oturumu kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bilgisayarınızda WhatsApp Web’i açın.
 2. Menüyü açmak için üç dikey nokta simgesini seçin.
 3. Çıkış yap’a dokunun.

Telefonunuzda WhatsApp Web’den Çıkış Yapın

Zaten bilgisayarınızdan uzaktaysanız ve WhatsApp Web’den çıkış yapmanız gerekiyorsa, bunu akıllı telefonunuzdaki etkin bir WhatsApp oturumunu kullanarak yapabilirsiniz. Android akıllı telefonunuzda WhatsApp Web oturumunu kapatmak için Diğer seçenekler (üç nokta simgesi) > Bağlı cihazlar yolunu izleyin. Ardından cihazı (bilgisayarınızı) seçin ve Oturumu kapat düğmesini seçin. iPhone’unuzda WhatsApp Web oturumunu kapatmak için WhatsApp Ayarları > Bağlı cihazlar’a gidin, ardından listeden cihazınızı seçin ve Oturumu kapat’ı seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.