VPN Nedir? VPN Faydaları Nelerdir?

27.03.2022
VPN Nedir? VPN Faydaları Nelerdir?

VPN, Sanal Özel Ağ anlamına gelir. VPN kullanmak, çevrimiçi güvenliğinizi, gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü artırmanın basit ve etkili bir yoludur. İnterneti kullandığınızda, cihazınız İnternet’teki diğer taraflarla sürekli veri alışverişinde bulunur. VPN, cihazınız (akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar gibi) ile İnternet arasında güvenli bir tünel oluşturur. VPN, verilerinizi güvenli ve şifreli bir bağlantı aracılığıyla harici bir sunucuya göndermenize olanak tanır: VPN sunucusu. Oradan, verileriniz İnternet’teki hedefine iletilir. İnternet trafiğinizi bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirmenin çeşitli avantajları vardır. İlk olarak, çevrimiçi kimliğinizi gizlemenize yardımcı olur. İkincisi, verilerinizi korur. Üçüncüsü, interneti daha özgürce kullanmanızı sağlar.

Bir VPN birçok şey yapabilir ve bunun nedeni IP adresinizi değiştirmesidir. İnternete bağlandığında her bilgisayarın benzersiz bir IP adresi vardır ve bu, diğer bilgisayarlara dünyanın neresinde olduğunuzu söyler. Bir VPN ile, bağlanmadan önce başka bir bilgisayara (sunucuya) bağlanır ve diğer bilgisayarların başka bir yerde olduğunuzu bilmesini sağlarsınız. Çoğu VPN hizmeti, bu sahte konumu kendiniz seçmenize izin verir. Yeni bir IP adresi ile birçok olasılık vardır. Örneğin Netflix gibi akış platformları, dünyanın farklı bölgeleri için farklı içeriklere sahiptir. Bir VPN, dijital konumunuzu değiştirir ve diğer ülkelerdeki akış kitaplıklarına erişmenizi sağlar.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, şifreli bir İnternet bağlantısı kurmak için tünelleme adı verilen bir şey kullanır. İnterneti kullandığınızda, tüm faaliyetleriniz veri paketlerine ayrılır. Üçüncü taraflar, bu veri paketlerini okumak ve çevrimiçi yaptığınız her şeyi izlemek için genellikle derin paket inceleme adı verilen bir işlemi kullanabilir. Ancak tünelleme, her bir veri paketini şifreler ve ardından onu başka bir veri paketinde kapsüller.

VPN

vpn nedir ne işe yarar

VPN’lerin Avantajları

VPN, insanların çevrimiçi gizliliklerini artırmak veya çevrimiçi konumlarını değiştirmek için başvurdukları tek dijital araç değildir. Şifreli mesajlaşma uygulamaları, Tor ve proxy’ler gibi diğer hizmetler popülerdir. Ancak bir VPN, bazı önemli avantajlarla birlikte gelir:

  • İlk olarak, bir VPN tüm çevrimiçi bağlantınızı şifreler. Ziyaret ettiğiniz her web sitesi, kullandığınız uygulama veya bir VPN’ye bağlıyken gönderdiğiniz mesaj, potansiyel izleyicilerden korunacaktır. Şifreli bir mesajlaşma uygulamasıyla yalnızca mesajlarınız şifrelenir.
  • İkincisi, Tor bir VPN’nin hızıyla eşleşemez. Tor, trafiğini üçten fazla düğüm üzerinden rastgele yönlendirir. Bu sıçramalar sık ​​gecikmeye neden olur ve önemli ölçüde yavaşlatır. Trafiğinizi tek bir sunucu üzerinden yönlendirmek için güvenli bir tünel kullanan VPN’de durum böyle değildir.
  • Son olarak, proxy gibi hizmetler çevrimiçi olarak konumunuzu değiştirirken, herhangi bir gizlilik veya güvenlik avantajı sağlamazlar. Ancak bir VPN ile her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz. Çevrimiçi görünmek istediğiniz konumdaki bir sunucuyu seçebilir ve herhangi bir ağ ile bağlantınızı şifreleme ile güvence altına alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.