Tarihi ragbi maçı

27.12.2022
Tarihi ragbi maçı

Her yıl 25 Nisan’da düzenlenen ve NRL (Avustralya Ulusal Rugby Ligi) takımlarını geleneksel bir maçta karşı karşıya getiren Anzak Günü Kupası, bu yıl Sydney Roosters ve St. George Illawarra takımları tarafından oynandı. Maçı Horozlar 34-10’luk skorla kazanırken, bu maç öncesi herkesin merakla beklediği dolu tribünler önünde  bir  maç daha oynandı.

Covid-19 kısıtlamaları ve önlemleri kapsamında, Avustralya Savunma Kuvvetlerinin kara, hava ve deniz birimlerinden seçilen oyunculardan oluşan Avustralya Ordu Rugby Ligi takımı ile  Türk asıllı oyuncu ve oyunculardan oluşan Türkiye Rugby Ligi milli takımı. Avustralya sakini. Milli takımın oyuncuları sadece Avustralya’da yaşayan Türk asıllı oyunculardan seçildi.  Scott Hartas teknik direktörken sahada Arda Dalçık kaptandı. Çoğunlukla Avustralya Ordusu’nun hakim olduğu maçın ilk yarısı ordu 14-0 önde ve maç 46-0 sona erdi. Betturkey

Takım menajeri Arda Dalçık maç sonrası yaptığı açıklamada maçın önemini şu şekilde dile getirdi;

“Anzak Günü veya Gelibolu Seferi anılarında ülkemizi temsil etmek, mirasımız ve kültürel kimliğimiz açısından bizim için çok önemlidir.”

2016 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye Rugby Birliği, 5 takımlı bir ligle yola çıkmış, kısa sürede şampiyonlarını Balkan Kupası’na göndermiş ve 9’a 9 müsabakasında milli takımla altın madalya kazanmıştır. Sırbistan’da. Ayrıca Gelişmekte Olan Ülkeler Dünya Kupası’nda başarı gösteren Türkiye Rugby Ligi, bu sporu uzun süredir yapan ülkelerle mücadele etti ve sonunda ragbi liginin dünya merkezlerinden biri olan Avustralya’da tarihi bir maç oynandı. Spor Dalları, Anzak Günü Kupası’nda. Yeni projeler bu türün ülkeye yayılmasını sağlamaya çalışıyor.

ragbi

ragbi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.