Wroxe

NFT Nedir?

30.03.2021
NFT Nedir?

NFT teknolojisi son günlerde adından oldukça fazla bir şekilde bahsettirmeyi başardı. Bu başarının en büyük nedeni ise uçuk fiyatlara satılan NFT özelliğine sahip dijital eserler. Bazı eserler milyonlarca dolar değerinden satılırken bazıları ise 100 dolar gibi ufak bedeller karşılığında satılabiliyor. NFT teknolojisinin bu kadar popülerleşmesinden sonra adeta yeni bir sektör oluştu bile diyebiliriz. Hal böyle olunca birçok insan “NFT nedir?” tarzı sorular sormaya başladı. Biz bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımız için NFT teknolojisinin ne olduğunu detaylarıyla beraber açıklayacağız. Umarız bu amacımızı layığıyla yerine getirebiliriz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi konumuza başlayalım!

NFT teknolojisi ilk olarak 2015 yılında karşımıza çıkmıştı fakat 2020-2021 yıllarında aktif olarak kullanılmaya ve pazar yerlerinin oluşması sayesinde popülerleşmiştir. Hadi gelin NFT’nin ne olduğunu çok daha detaylı bir şekilde öğrenelim.

NFT Nedir?

Non Fungible Token anlamına gelen NFT Türkçeleştirmeye kalktığımızda “Değiştirilemez Token” anlamına sahip oluruz. NFT teknolojisi günümüzde çoğunlukla dijital sanat eserleri için kullanılmaktadır. Olayı daha iyi anlamanız için şöyle anlatabiliriz. Elinizde olan bir görseli NFT teknolojisi sayesinde eşsizleştirebilirsiniz. Yani ona bir nevi bir kimlik numarası atayabilirsiniz. Atadığınız bu kimlik numarası sayesinde o eserin yer yüzünde tek olduğunu tescillemiş olursunuz. Unutmayın, bir şey ne kadar az ise o kadar değerlidir.

NFT Nasıl Yapılır?

İsteyen her kişi bir NFT oluşturabilir. İhtiyacınız olanlar dijital bir cüzdan ve bir NFT pazar yeridir. NFT pazar yerine girerek ardından görselinizi pazar yerine yükleyip NFT yapıp pazar yerinde kolaylıkla satabilirsiniz. Pazar yerlerini ziyaret ettiğiniz taktirde NFT yapılmış eserlerin ne kadar kolay bir şekilde satıldığına şahit olabilirsiniz. Öyle ki bazı insanlar sadece düz bir rengin olduğu görselleri bile NFT yapıp bir kaç yüz dolara satıyor. Altta bulunan video sayesinde bu konuyu daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “NFT Nedir?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Wroxe - İçerik Platformu