İlhan Palut’tan Önemli Açıklamalar Geldi ve Açıklamalarında İsmail Kartal’dan da Bahsetti

14.06.2022
İlhan Palut’tan Önemli Açıklamalar Geldi ve Açıklamalarında İsmail Kartal’dan da Bahsetti

Konyaspor teknik direktörü İlhan Palut, geçtiğimiz sezon Konyaspor ile önemli başarılara imza attı ve Konyaspor’u Avrupa kupalarına götürmeyi başardı. Ligimizin son dönemlerde en formda hocalarından biri olan İlhan Palut, geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalar yaptı ve Konyaspor’un geleceğine, aynı zamanda lig genelinde dair önemli açıklamalarda bulundu. Bahsegel giriş istatistikleriyle öne çıkan isimlerden biri olan İlhan Palut; “Şimdi 2 sene öncesine gitmek lazım. 2 sene önce Konyaspor; Başakşehir ve Trabzonspor galibiyetleriyle son anda ligde kalmayı başarmıştı. Her ne kadar küme düşme kaldırılmış olsa da. Geçen sezon Konyaspor’a geldim. Göreve geldiğim sene küme düşme hattına çok yakın bir takım devraldık. Bu sezon başında oyuncularımla yaptığım toplantıda onlara; 2 yıldır Konyaspor’un sıralama olarak verdiği mücadelenin ne camiaya, ne onların kariyerlerine, ne de bizim antrenörlük hedeflerimize hiç bir şekilde uymadığını söyledim.

Bu sezon başı Erzurum kampının ilk toplantısında oyuncularımızla yaptığımız konuşmada; ‘biz bu sene ligde fark yaratan takımı olmalıyız’ dedim. Şöyle ki her sene doğal olarak 4 büyük şampiyon adayının arasına sürpriz olarak bir takım girerdi. İşte biz bu sene bu farkı yaratan takım olalım ve üst sıraları hedefleyelim dedik ve oyuncularım da buna destek verdi. Takım olarak sadece destek vermek yetmiyor, bu hedefe inanmak ve bunun uğrunda çok çalışmak gerekiyordu. Sezon boyunca biz bunu gerçekleştirebildik. Dönem dönem düşüşler ve istemediğimiz sonuçlar da oldu ama bizim için 38 hafta çok uzun bir maraton oldu. Tabii takımda ayrılanlar oldu bunun yanı sıra üzücü olaylar da yaşadık. Takımımın 38 hafta gösterdiği mücadeleyle ligi 3’üncü sırada bitirdik. Bu sezon başı hedefimiz sıralama değil de fark yaratmaktı, onu da başardığımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Şanssız Maçlar Kaybettik

İlhan Palut bu sezon ligde son derece talihsiz goller yediklerini ve maçlar kaybettiklerini belirtirken; “Başakşehir deplasmanına gittik erteleme maçı oynamaya orada hiç hak etmediğimiz 2-1’lik mağlubiyet aldık. İlk yaramızı orada aldık. Ondan sonra Alanyaspor deplasmanına gittik maç 5-1 bitti ilk yarı 4-1 bitti her şeyi doğru yaptığımız bir maçtı hemen hemen çok enteresandır orada bir kırılma yaşadık. Bazı istemediğimiz hakem hataları da oldu. Bunların yanı sıra İsmail hoca ile birlikte Fenerbahçe’nin gerçekten çok iyi bir çıkış yakalaması, bunlar önemli etkenlerdi” ifadelerini kullandı.

Windows Oyun

Windows Oyun

Oyuncularım Bu Büyük Acıya Rağmen Ayakta Kalmayı Başardılar

Sezon içerisinde Ahmet Çalık’ın geçirdiği trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmesinin, kulübü derinden yaraladığını ifade eden Palut, buna rağmen mücadeleye devam ettiklerini ve toparlanmak adına büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Palut; “Allah kimsenin başına bir daha vermesin. Çok büyük bir şoktu. Oyuncularım bu büyük acıya rağmen ayakta kalmayı başardılar. Ahmet’i futbolcu olarak çok aradık. Takımın kazanmak isteyen, mücadele eden, hırslı tecrübeli bir karakteri olarak aradık. Takımıza sinerji veren müthiş bir kişilik olarak yüz de yüz aradık. Tabii ki Ahmet’in kaybı özellikle defansif manada bir tık geri aldı ancak bunu çok dile getirmiyoruz, acımızı içimize gömdük. Bir kere daha Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Futbol olarak bize etkisi oldu, bir tramvatik etkisi yüzde yüz oldu. Mesela belki O’nun yerine oynayan oyuncumuz üzerinde oldu. Çünkü görevini çok iyi yapan bir arkadaşı aramazdan ayrıldı. Bir anda yük onun omuzlarına bindi. Dönem dönem mükemmel işler, dönem dönem de hatalar yaptı. O bölgede bir düzenimiz, bir dengemiz vardı. Belki futbolumuz bozuldu ancak bir insanın kaybı çok daha önemli. O yüzden futbolun bize verdiği zararı konuşmak bana anlamsız geliyor” ifadeleriyle, Ahmet Çalık kaybı sonrasında yaşananlara özetle değinmiş oldu.

 

Konferans Ligi’nde Hedef Gruplar

Önümüzdeki sezon ülkemizi Avrupa Konferans Ligi’nde temsil edecek olan Konyaspor’un hedefinin en azından gruplara kalmak olmak istediğini belirten Palut; “Şimdi şöyle düşünmüyoruz; ligi 3’üncü sırada bitirdik. Avrupa’ya gideceğiz. Daha ne yapalım? Yeter. Bu bizim için yeterli değil. Tek hedefimiz tabii ki gruplara kalmak. Play-Off’la berber üç ön eleme oynayacağız. Burada çekeceğimiz kura da önemli tabii. Çünkü hatırlarsanız geçen sene sezon başı hazır bir Trabzonspor vardı ancak Roma ile eşleşti ve onlar için işler çok zorlaştı. İnşallah bizim içinde en başta iyi bir kura olur. Ülkemizi çok iyi temsil etmeye çalışacağız.” şeklinde ifadelere yer verdi.

 

Hakemlerimiz Üzerindeki Baskıyı Azaltmak için Herkese Görev Düşüyor

Türkiye’de hakemlik yapmanın hem oyuncular hem de genel futbol ortamından ötürü son derece zor olduğunu belirten Palut; “İnanılmaz bir baskı altında maç yönetiyorlar, çok büyük değişimler var. Bir anda hakemin görevine son verilebiliyor, sonra geri dönüyor. Yaptığı bir hata ile beraber belki yıllarca inşa ettiği kariyeri bir anda yerle bir olabiliyor. Şimdi burada bu kadar baskı altında maç yöneten hakemlerin hata yapması kadar normal bir şey yok. Evet bizim aleyhimize de çok net hatalar yapıldı ama ben buna sadece hata demek istiyorum. İnşallah hatadır. Bir futbol adamı olarak öyle düşünmek istiyorum. Kimin üzerine görev düşüyorsa futbol kamuoyunun, yöneticilerin, biz teknik direktörlerin, futbolcuların kimin üzerine görev düşüyorsa hakemlerin üzerindeki baskıyı bir şekilde azaltmamız, aşağı çekmemiz gerekiyor ki onlar da daha rahat bir şekilde maçları yönetebilsinler. Ben sadece kendi takımımla alakalı değil genel manada bu seneki hakemlerin performanslarını yetersiz buldum. Ama dediğim gibi bu performansları bu duruma getiren etmenleri de göz ardı etmememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.